Ya Engelli Siz Olsaydınız Projesi Sona Erdi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli Bireylere İş ve Meslek Edindirme Derneği'nin (EBİMED-DER) uyguladığı ve Çukurova Kalkınma Ajansı'nın "Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı" kapsamında desteklediği, "Ya engelli siz olsaydınız" projesinin sona erdiği bildirildi.EBİMED-DER Yönetim Kurulu Başkanı Taciser Ceylan, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, engellilerin de kendi içlerinde sınıflandırılabileceğini, bunlar içerisinde zihinsel engellilerin topluma uyum sağlamada en çok zorlanan grup olduğunu ifade etti.

Zihinsel engelli olmanın, sadece kişiyi değil, ailesi ile birlikte yakın çevresini de etkilediğini, bu projede onların sorunlarına ağırlık verdiklerini ifade eden Ceylan, bu kapsamdaki çalışmalarda 500 anne-baba ve engelliye ulaştıklarını belirtti.7 ay boyunca insan hakları ve engelli haklarının korunması konularında engelli vatandaşlara bilgi vererek farkındalık oluşturduklarını belirten Ceylan, şunları söyledi:

"Avukatlarımız aracılığıyla, bakım ücreti ve engelli maaşlarını alamayanlara yardımcı olduk. Yerel bir kanalda haftalık yayınlanan ve 3 ay süren, engelli vatandaşlarımıza hakları ve günlük hayatta karşılaştıkları sorunların çözümü konusunda pratik bilgeler verdiğimiz bir program düzenledik. Verdiğimiz bilgilerle oluşturduğumuz farkındalığın yanı sıra psikolojik sorunlar yaşayan hastalara, psikologlar yardımıyla destek olduk. Projemizin sonunda 500 anne-baba ve engelliye ulaşmayı başardık."

Önümüzdeki dönemlerde yeni projelerle daha fazla engelliye ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Ceylan, "2006 yılından bu yana çeşitli projeleri hayata geçiriyoruz. Leonardo da Vinci Avrupa Birliği Mesleki Eğitim programı kapsamında, 14 zihinsel engelli çocuğumuz 3 hafta boyunca İsveç ve Almanya'daki mesleki eğitim veren okullarda eğitim gördü. İş-Kur ile 2007 yılında düzenlediğimiz proje kapsamında 45 zihinsel engelli çocuğumuz mesleki eğitim kurslarına katıldı" dedi.Sosyal projelerin maliyetinin yüksek olduğuna dikkati çeken Ceylan, Çukurova Kalkınma Ajansı'ndan 112 bin TL yardım aldıklarını, toplam maliyetin ise 132 bin TL olduğunu bildirdi.

AA

Tekerlekli Sandalye