Yararlandığımız gss kapsamı degişmiştir sebebi ne olabilir

desperado404

Üye
Üye
Arkadaşlar eşim 2022 den yararlanıyor bende bakıcı olarak göründüğüm için eşim ve ben 60/c-3 ten yararlanıp provizyon alabiliyorduk yani sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorduk fakat son torba yasa onaylandıktan sonra internetten sorgulattıgımda 60/g-2 kapsamında isteğe bağlı gss prim ödeyenler olarak görünüyor ve son bir yıl içinde 30 gün gss prim yatırılmadıgı için provizyon alamazsınız diyor, engelli eşim ve çocuklarda sıkıntı yok onlara baktım provizyon alabiliyor ama sadece benimki değişmiş, şimdi bu durum bakıcı sigorta prim yatırma kararı neticesindemi oldu yoksa bir sıkıntımı var anlamadım. Benim durumumda olup herhangi bir bilgisi olan varsa benim ile paylaşırsa sevinirim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu konuda sosyal yardımlaşma vakfına gidiniz gss ile onlar ilgileniyor ordan genel bilgi aldıktan sonra sgk ile de görüşebilirsiniz, ama vakıf işi çözecektir. Ayırca evde bakıcılık yapan kişilere olan sigorta kapsamı daha başlamamıştır.

desperado404

Üye
Üye
Torba yasa onaylandıktan sonra böyle oldu yoksa ben 1 ay önce gözlük aldım muayene oldum hiçbir sıkıntı yoktu.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anladım dedigim gibi vakıf bu işle ilgileniyor onlar yapıyor gelir testini sizin kaç lira ödeyeceginizi yada nasıl yararlanacağınızı, bir görüşmenizi öneriyorum mutlaka bilgi vereceklerdir

desperado404

Üye
Üye
Peki mehmet bey bu bakıcı sigorta prim yatırma uygulaması hakkında bir bilginiz varmı son durum ne? Ne zaman devreye giriyor şuan ne aşamada acaba?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
En az 1 sene içerisinde girecegini sanmıyorum sonrası için beklemek lazım

desperado404

Üye
Üye
Evet arkadaşlar 2 günlük bir mücadelenin ardından 3405tllik gss 60/g-1 borcundan kurtuldum, dün gittiğim sgk gayet ilgisiz ve bilgisiz bir şekilde evet eşiniz 2022 den yararlanıyor ama siz gss 60/g-1 e tabisiniz ve 01.01.2012 tarihinden bu yana borçlusunuz denildi birkaç memurun kendi aralarında görüşmesi sonucu eşim 2022 den yararlandığı için gss faizi sizin için geçerli değil ve faizleri iptal ediyoruz dediler ve borcum dün 1413tlye düşürüldü ve hala gss 60/g-1 e tabi olarak gelecek ay primlerinide ödemek zorundaymışım, neyse bugün birde kaymakamlıktaki sosyal yardımlaşma vakfına gittim görüştüm ve olanları anlattım bana memur bir kağıt yazdı " 5510 sayılı kanunun 60/c-3 maddesinden yararlananlar ve aileleri gss kapsamında gelir tespitine tabi değillerdir gerekli düzeltmeler yapılmalıdır." diye not kağıdına tükenmez kalemle yazıp gönderdiler tekrar sgk gittim durumu izah ettim ve kağıdı okuttum memur yazıcıdan bir kağıt çıkarttı eşimin 2022 bilgileri ve gss tescil iptal belgesi diye 2 adet kağıt çıkartıp imzalayıp kaşeledi ve tamam borcun yok ve tüm aileniz 60/c-3 kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz gss sizin için geçerli değil dedi. Benim durumuma düşenlere inşallah yardımcı olabilecek bir yazı onun için yazmak istedim.

Tekerlekli Sandalye