YARDIM - Ötv İndirimi ve Ehliyet Değişikliği

kozanoğlu

Üye
Üye
Merhaba, herkese sağlıklı ve keyifli günler dilerim.

%84 Engelli raporum var, 3 sene önce heyet karşısına çıkarak Engelli Sağlık Raporu çıkarttım ve B-Engelli yeni tip ehliyetimi aldım. Ehliyetim de yazan kodlar ; 10.02-43.02-47-104
Yine 3 sene önce 0 araç almak istediğimde ehliyetim de yazan 43.02 "Vücut Şekline Göre Uyarlanabilir Sürücü Koltuğu" ibaresi yüzünden aracı almaktan vazgeçtim çünkü montaj yapan tertibatçılar ile görüştüğümde daha önce böyle bir tertibat yapmadıklarını ve bu kod yüzünden vergiden geri dönebileceğimi söylediler. Ben de bu nedenle ötv indirimli araç alma fikrini erteledim ve 2. el bir araç aldım kısa süreliğine.

Şimdi sizlere sormak ve tecrübenizden faydalanmak istediğim 2 konu var. Yeni Sağlık Raporu çıkartıp ve daha sonra ehliyetimi o rapora istinaden yenileyerek 0 araç almak istiyorum. Yeni alacağım sağlık raporunda kesinlikle 43.02 kodunun olmamasını sağlayacağım. Merak ettiklerim şunlar;

1) Mevcut bir raporum varken (3 sene geçti) yenisini çıkartabilir miyim? Çıkarabiliyor isem hangi aşamaları izlemem, nereye başvurmam ve neler yapmam gerek? Bir önceki raporu iptal ettirmem gerekiyor mu?
2) Yeni çıkaracağım raporda otomatik vitesli araç ile başka bir tertibata gerek duymadan ötv indiriminden faydalanmam için ne yazması/yazmaması gerekli? Kesinlikle olmazsa olmaz dediğiniz ibareler , işaretler ve kodlar nelerdir?
3) Yeni bir rapor çıkarttıktan sonra ehliyetimi nasıl değiştirebilirim? Bu konuda bir problem yaşar mıyım? Yapmam gereken işlemler nelerdir?
4) Tüm bu aşamaların sonucunda başka bir problem yaşama ihtimalim nedir? Varsa yaşadığınız benzer problemleri paylaşabilir misiniz?

Şimdiden vereceğiniz cevaplar için sizlere teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın. Saygılarımla.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, sırasıyla yanıtlamaya çalışayım
1- 3 sene önce alınan rapor güncel sayılabilir, bu yüzden hastalıklarımda ilerleme var vs diyerek yeni rapor için şansınızı deneyin derim. İlk raporu iptal etmenize gerek yok. teorik olarak son alınan rapor ilk raporu geçersiz kılar zaten.
2- 10.02 kodu yeterli olur diye düşünüyorum ( bu arada tam olarak engeliniz nedir?
3- Siz zaten B engelli sınıfı almışsınız. Yenisine gerek yokki

kozanoğlu

Üye
Üye
Halil Bey Merhaba,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Tanıdık bir doktor/kurul vasıtası ile raporu güncellemeye çalışacağım. 10.02 kodunun yanı sıra tertibata gerek duymaksızın ötv indiriminden faydalanabilir tarzı bir ibare yazdırmam gerekiyor mu rapora asıl merak ettiğim husus bu.
Evet ehliyetim B engelli fakat 43.02 kodu ehliyetim arka yüzünde de yazmakta bu nedenle raporla beraber ehliyetimi de değiştirmem gerek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapordaki ve ehliyetteki kodlar bir biriyle uyuşmalı. Bu arada işi sağlama almak aldına 10.02 koduna istinaden "tertibata gerek yoktur" ibaresi çok isabetli olur.

Tekerlekli Sandalye