Yaşam Çizgi Nizi Kendiniz Belirleyin

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Yaşamın ne denli zorluklarla dolu olduğunu ve bu zoruklarla mücadele etmek için özel niteliklere sahip olunması gerektiğini biliyorsunuzdur. Peki bu niteliklerin, engel tanımadan sizi hayata hazırlamasına, tüm hayatınızı değiştirmesine izin vermeyi düşündünüz mü? Veya, hayatın anlamını başka yerlerde ararken, aslında hayatın tek sahibinin siz olduğunuzu ve tüm uğraşlarınızın - gerçekte onlara inanmakla - başarabileceğinizin farkında mısınız?

Başarılar elde eden insanların ortak noktaları, kendilerine inanmaları ve detaylara önem vermeleridir. Belki duymuş olabilirsiniz bir hikaye vardır hani.. Birkaç kurbağa yarışıyordur, hikaye ya bu! Bu yarış, kurbağalar için çok önemlidir... Yarışın amacı, kocaman bir taşın üzerine zıplamak.. Kurbağalar zıplarken bütün kalabalık aşağıdan tezahurat ediyordur:

'' haydi daha yükseğe zıpla!''
''Haydi daha çok zıpla!''
''Başaramayacaklar, yapamıyorlar!''
'' olmuyor, tepeye ulaşamayacaklar''

Tüm bu tezahuratları yapanlar, aslında onların bu yarışta en iyi dereceleri almalarını isteyen yakınları, arkadaşları, anne babalarıdır. Ancak, zirveye sadece bir kurbağa çıkabilir.. Diğerleri yapamaz, başaramaz..
Bunun nedeni nedir?

Zirveye çıkan kurbağa, sağır olan tek kurbağadır! Yani, olumsuz eleştirileri duymamıştır.. Başarısının buna bağlı olduğu bilinir. Hikayenin anlatıla gelmesindeki amaç da, olumsuz eleştirilere ve insanların sizi başarısız olarak adletmesine müsaade etmemek gerektiği ve gerçek potansiyelinizin, sadece ve sadece kendinize olan inancınız ve azminizle zafere ulaşabileceğiniz gerçeğidir!

İstediklerinize ulaşmanız için yapmanız gerekenleri sizden iyi kimse bilemez, kendinizi iyi organize etmeli ve aşamaları planlamalısınız. Fiziksel engellere sahip olmak, hayattan alacağınız mutlulukları azaltmasın. Şöyle düşünün, siz istedikten sonra yapılamayacak ne olabilir ki? Kendinizi ifade etmede yaşadığınız eksiklikleri giderin, bugün dünyanın neresinde olursanız olun her işin başında iletişim geliyor. Empati yapabilmek, doğru cümlelerle iletişim kurabilmek ve tabi ki potansiyelleri doğru analiz ederek hayatın akışına yön verebilmek. Bu sayılanları doğru şekilde hayatınıza dahil ettiğinizde, engellerin sizi engellemesine müsaade etmemiş olursunuz.
Ekonomik özgürlüğünüz için olsun, hayatınızı renklendirmek, sosyalleşmek adına olsun; başarmak istediklerinizi gerçekleştirmeniz için tek ihtiyacınız olan şey kendinize güvenmeniz! Hayata dair projeler üretmenizdir. Devir, bilgi devri. Teknoloji devri. Artık bedensel olarak güce ve hizmete dayalı işlerin insan kaynaklarındaki istihdamı eğitimsiz kişilere yönelik arayışlar içerisinde. Eğitimli olmaya, bir değil birçok şey hakkında bilgi sahibi olmaya çalışarak kişisel donanımınızı yükseltebilirsiniz.
Bizlere başardıklarınızı, başarmaya çalıştıklarınızı hatta başarmak istediklerinizi yazın.. Asla yılmadığınızı bilmek istiyoruz.
Asla vazgeçmeyin!

İskender Durgun

Üye
Üye
Bu kurbağa yazınızı okuyunca üniversite yaşamında bir anı aklıma geldi. 1. sınıftayım, Fizik sınavından birinci vizede tek ben sıfır almıştım. Bütünlemeye kalmamak için en az 90 almam gerekiyordu ikinci vizeden. Kendi kendime dedim ki Fizik dersini geçeceğim, başaracağım. İnandım ve çok çalıştım. Arkadaşlarım bunun mümkün olmadığını ikinci vize daha çok zor olduğunu boşuna çalıştığımı söylediler. İkinci vizeye girdim ve sınavdan bir tek ben 100 aldım. Geçmiştim dersimi, kimse inanamadı.

İnanmak başarmanın %70 i buna vazgeçmeden çaba sarfetmek ise %30 nu teşkil eder. Engelli olduğumda şoku atlattığımda, durumumu kabullendim. Ama hala hayatta bazı şeyleri kendi başıma değiştirebileceğim inancını kaybetmedim. Hayatla olan mücadelemde başaramadıklarım çok ama başardıklarımda var. Mutlu olabilmenin bence ön koşulu olumsuzlukları değil olumlulukları düşünüp ileriyi inşa etmektir. Yılgınlığımız mutlaka olacaktır ama çabuk üstümüzden atıp inancımızı yenileyip hayat mücadelemize devam etmeliyiz.

İNANIN ve ASLA VAZGEÇMEYİN...

Sevgiler, saygılar...

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Selamlar İskender Durgun,
Hani derlerya "umudunu kaybeden herşeyini kaybeder." bu sözün doğruluğuna çok inanırım. Bir yol bulamıyorsanız kendinize bir yol açın. Hiç bir zaman çözümler tükenmiş değildir. Yeterki inançlarımızı kaybetmeyelim.

Tekerlekli Sandalye