Yaşam mücadelem...

begonya

Üye
Üye
Merhaba,

Ben Öznur Gilan Uludağ üniversitesi Ali Osman Sönmez Kampüsü İşletme Yönetimi programı 2. sınıf öğrencisiyim.

Ben doğum anında çok zor doğmuşum, hatta doğduktan sonra 2 hafta kadar küvezde kalmışım, doğarken vücudumun bazı bölümleri hasar görmüş . Şu an ben fiziksel engelliyim yani konuşmam diğer insanlardan daha farklı ama yinede şükürler olsun ne konuştuğum gayet iyi anlaşılıyor. Ellerimdeki kaslar yavaş çalıştığından bazı şeyleri hemen yapamıyorum ama yinede kendi işlerimi rahatlıkla kendim yapabiliyorum. Yürürken de sağ ayağım hafif olarak yere basmasa da düşmeden rahat bir şekilde yürüyebiliyorum.

İlk okula başladığımdan bu zamana kadar hayatım boyunca çeşitli zorluklarla karşılaştım. İlk yazmaya başlarken çok zorlanmıştım, çünkü el kaslarım yavaş olduğundan kalemi bile tutmayı çok güçlükle öğrenebildim. Ben derslerde hocanın söylediklerini yavaş yazdığımdan dolayı yazamıyorum. Ama ben inat ve azimle bıkmadan usanmadan tüm ders notlarını sınıf arkadaşlarımdan alıyorum ve ev de çalışıyorum .

Ben eskiden yabancı bir ortama girmeye çok çekinirdim insanların bana karşı olan bakışlarını görmek istemezdim. Ne zaman tanımadığım bir ortama girsem bir köşede oturur hiç konuşamazdım, ama zaman geçtikçe anladım ki engelli olmak benim suçum değil ve o andan itibaren tüm yeni girdiğim ortamlarda kendimi belli ettiriyorum çünkü sonuçta bende bir insanım ve artık susmuyorum.

Tüm engellileri küçük görenlerin inadına yılmadan ve azimle yola devam ediyorum.

Arkadaşlar sizlerle paylaşmak istedim :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yolunuzda size başarılar diliyorum azimle herşeyin yapılabileceğinin bir göstergesi olduğunuzdan dolayı tebrik ediyorum. En büyuk hata kendi kabuğuna çekilip hiç bir beklenti ve mücadele içinde olmamakla yapılıyor siz bunu aşanlardansınız ne mutlu size.

sinandeniz

Üye
Üye
süper azimli ve başarılı insanları severim allah yolunuzu her daim açık etsin hayatta başarılar

begonya

Üye
Üye
Yolunuzda size başarılar diliyorum azimle herşeyin yapılabileceğinin bir göstergesi olduğunuzdan dolayı tebrik ediyorum. En büyuk hata kendi kabuğuna çekilip hiç bir beklenti ve mücadele içinde olmamakla yapılıyor siz bunu aşanlardansınız ne mutlu size.

çok teşekkür ederim gülümse_hayata :)

V

Vijdanatilla

Guest
Merhaba,Begonya

Utanacağın hiç birşey yok sen doğru olanı yapmışsın. Hayata bakış açını değiştirdiğin için tüm zorluklarla savaşman daha kolay buna inan.

Bende kendim den örnek veriyim. Aileden gelen bir rahatsızlık değil, 3 aylıkken havale geçirmişşim. Anadoluda doğdum(Konya) havale geçirdiğimi anlamamışlar ateşlendi diye normal karşılamışlar köyde. Konyada gerçekten çok iyi bir hastaneye götürüyorlar belkide bir aileye söylenecek en son sözü söylüyor doktor boşuna masraf yapmayın ayağa kalkamaz. Şuan İstanbulda yaşıyorum 2-3 yaşlarında geldiğim bu büyük şehir beni değişimlerin odağı haline getirdi:) zorlanarak yürüdüğüm yollarda koşuyorum artık. Doktorumun bana söylediği tek birşey var evde özel ihtiyaçlarını bile zor karşılaman gerekirken sen en zorlarını başardın Vijdan tek hastamsın dedi. İlaçlardan uzak yaşamak güzel bir duygu:) Benim en iyi özelliğim iletişimimin kuvvetli olmasıydı ve bu özelliğim eğitim hayatımda vede çalışma hayatımda hep bana artı olarak geri geldi. İnsanların bakışları hoş değil bunu bende çok yaşadım. Şuansa anlamıyorlar bile üzüldüğüm zaman daha çok belli oluyor rahatsızlığım onun dışında da alıştım bedenimle yaşamaya. Tek duam zeka problemimin olmaması kimseye muhtaç olmadan yaşaya bilmek.Rabbim herşeyin hayırlısını nasip etsin.

Unutmayın Allah taşıyamayaçağı yükü kimseye vermez. Dert verir ki kulum bana dua etsin diye, Firevünun birkez bile başı ağrımadı (mevlana)

begonya

Üye
Üye
amin inşallah rabbim kimse ye taşıyamayacağı yük vermesin

haykolik

Üye
Üye
bu hayat mucadelesinde allah yar ve yardımcın olsun kardeşim unutulmamaliki her insan bir engelli adayı

begonya

Üye
Üye
allah razı olsun haykolik
ewet çok doru söylüyorsun her insan bi engelli adayı
ama keske bazı şahıslar bunu idrak edebilse

Tekerlekli Sandalye