Yaşamınızda ne olursa olsun gizlice mutlu olun

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Sır tutabilir misiniz? Fakat gerçekten büyük bir sırrı saklayabilir misiniz? Eğer yapabilirseniz, şahsınızı mutlu etme hususunda herkesten bir adım öndesiniz anlamına gelir. Hepimizin hayatlarında değişik derecelerde dramlar her dk yaşanır. Kontrolümüzün dışında birçok olay gerçekleşir. Bu durumla ne şekilde başa çıkıyorsunuz? Steve ofisime geldiğinde bir kamyonun altında kalmış kadar kötü görünüyordu. Gerçekten de elbiseleri kirliydi ve hafiften burnu kanıyordu.
“sana ne çarptı? ” diye sordum.
Steve şu şekilde yanıt verdi: “size geliyor iken yolda soyuldum. Zaten son vakitlerde hayatım rayından çıkmış gibi. Karım çocukları da alarak beni terk etti. 17 yıllık işyerimden ayrıldım. Annem 2 hafta evvela öldü. Babamı zaten daha evvela kaybetmiştik. Buna ek olarak evimi ipotek ettirmek üzereyim. Ben yanlızca pek mutlu değilim. ”
Özür dilerim fakat, steve'in o kadar şey sıraladıktan sonrasında “ben yanlızca pek mutlu değilim” değilim demesi beni az kalsın güldürüyordu. Steve bunu komiklik olsun diye söylememişti. Bu söz yaşadıklarının özeti gibiydi. Öncelikle onunla tuvalete gittik ve elini yüzünü yıkadık. Sonrasında konuşmak için yeniden ofisime döndük. Steve'in yetiştirilme tarzına göre yaşamda mutluluk iyi bir işe sahip olmakla, doğru semtte oturmakla, belirli bir marka arabayı sürmekle ve iyi bir aile eşrafına sahip olmakla yakın olarak ilişkiliydi. Ve steve bütün bunları birkaç hafta içerisinde kaybetmişti.
Steve'a “sana özel bir teknik öğreteceğim. Bu, problemlerini iyileştirmeyecek fakat onlarla yüzleşirken sana yardımcı olacak. Sır tutabilir misin? ” dedim. Eminim ona bu pek hafif geldi fakat o an her şeyi deneyebilecek bir durumdaydı.

Ona mutluluğun dışarıda değil, içte olduğunu söyledim. Eğer isterse büyük bir trajedinin ortasındayken dahi mutlu olabileceğini belirttim. Yanlızca bunu hatırlaması ve içerisinde bulunduğu her duruma uygulaması gerekiyordu. “maalesef senin de ilk elden deneyimlediğin gibi dış koşullara bağlı olmak, mutluluk getirmez. Kendine sürekli olarak iç dünyanda sığınabileceğin bir liman yaratmalısın. Böylelikle herhangi bir şey seni mahvedemez” dedim.
İçinizde dış dünyadan kaçıp sığınabileceğiniz bir yer oluşturmalısınız. Burası sizin için evrenin merkezi olmalı. Burda herhangi bir şeyin mahvedemediği sınırsız bir adaptasyon yakalayabilirsiniz. İşte ne olursa olsun, sürekli olarak mutlu olabilen kişilerin sırrı burdadır. Kendi içlerinde bir merkez yaratmalarında. Siz de gün içinde birkaç dakikanızı içinizdeki merkezi bulabilmek adına ayırarak bu kişilerin aralarına katılabilirsiniz.
Etrafımızdaki dünya yerle bir olabilir fakat biz her şeye rağmen gene de mutlu kalabiliriz. Dış dünyadan etkilenmemek, bu dünyadan elinizi ayağınızı çekeceğiniz manasına da gelmiyor. İçinizdeki bu ortamda ruhunuzu yenileyebilir ve kuvvetli yanlarınıza ulaşabilirsiniz. Gün içinde birkaç dakikanızı ayırarak içinizdeki merkezi bulmak, problemlerinizi çözer mi? Hayır. Fakat kesinlikle onlarla baş etmenizi kolaylaştırır. Mutluluğunuzun kendi ellerinizde olduğunu görün ve şu vakit kendi mutluluğunuzu sağlayabilmek adına her gün birkaç dakikanızı ayıracağınıza ilişkin şahsınıza söz verin.

Tekerlekli Sandalye