Yaşlı babaannem için bakım maaşı alabilirmiyiz?

alabama

Üye
Üye
selamlar, benim babaannem çok yaşlı 84 yaşında bizimle birlikte kalıyor. dedem vefat etti 4 tane amcam var ama babaannem sürekli bizimle kalıyor. tüm bakımını temizliğini vs annem yapıyor. bu evde bakım maaşı nı babaanneye baktığı için annem alabilir mi acaba bu konuda bilgi almak istiyorum

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastaneden babaanneniz için en az %51 ağır özrlü raporu alacaksınız, ancak sadece rapor yeterli olmuyor kişinin temizliğini yapamıyor başkasına ihtiyaç duyuyor olması lazım ki anladığım kadarıyla sizin durumunuz buna uygun eğer evde kişi başına düşen gelir 363 lirayı geçmiyorsa raporu alıp sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna başvuru yapıp evde bakım maaşından yararlanabilirsiniz.

alabama

Üye
Üye
şöyle anlatayım. mesela babaanne tuvalete gideceği zaman annem yardımcı oluyor. koluna girerek götürüyor. bu şekilde yani. banyoda falanda yardımcı oluyor. bunlar yetmiyormu illa rapor olması şartmı acaba???

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Rapor şart evet rapor olacak bunlarda karar verme aşamasında önemli rol oynuyor o yüzden önce rapor lazım..

samudrika

Üye
Üye
iyi günler.

ben de konula igili birkaç soru sormak istiyoum. bizim 87 yaşında bir babaannemiz var. kendisinin bir aylığı-geliri yada üzerine kayıtlı bir mülkü yok. 7/24 bakıma ihtiyacı var (kemik erimesi sebebiyle en fazla iki kotuk arasında birkaç adımlık mesafe yürüyebiliyor, idrar kaçırma sebebiyle yetişkin bezi kullanıyor, alzheimer başlangıcı olduğu için kendi yemeğini ve ilaçlarını kendisi alamıyor. yani kendi tabağında kendisi yiyebiliyor fakat unutuyor.) ben torunuyum. kendisinin 3 oğlu/gelini ve başka torunları da var. kendi oğulları emekli ve ev sahibiler. ablam ve beni babaannem büyüttü. şimdi babaanem ablamın yanında kalıyor. ancak ablam iş-eş durumundan dolayı daha fazla bakamayacağından ve kendi evlatları da bakmak istemediğnden dolayı benim yanıma taşınacak. ben şu an asgari ücret+prim ile çalışıyorum, eşim de aynı şekilde ve kirada oturuyoruz. benim ablamla beraber bir evimiz var %50 hissesi bana diğer yarısı ona ait ve o evde ablam oturuyor. babaanneme benim bakmam için işten çıkmam gerekiyor ve bu durumda tek maaşla hem kira hem evin geçimi hem de babaannemizin bakımına yetişmemiz imkansız olduğundan yaşlı bakım aylığından faydalanabilir miyiz diye öğrenmek istiyoruz. eşimin ortalama 900+prim maaşı var, ev kirası 600TL ve babaanemizin bez masrafı da aylık ortalama 200TL. gelir durumuna bakılırken sadece eşimin maaşına mı bakılır (çünkü babaaneme bakabilmek için benim işten çıkmam gerekiyor) yoksa benim üzerime %50 hisseli bir ev olması maaş bağlanmasını engeller mi? yada emekli ve mal-mülk sahibi olan ama bakmak istemeyen (ve destek olmayan) babaannemin çocuklarının gelir durumuna da bakılır mı? yardımcı olursanız çok sevinirim. bir de işten çıkacağım için sigortam duracağından isteğe bağlı ödeme yapmak istesem (ödemeler ne kadar onu da bilmiyorum ya neyse! ödeme gücümüzü aşabilir de....) maaş bağlanmasını engeller yada bağlanırsa kesilmesine sebep olur mu? hem kadıncağız ortada kalmasın istiyorum hem de kendi geleceğim ve ileride doğacak çocuklarım için emekli olamamaktan koorkuyorum lütfen yardımcı olun. mevzuatlara az-çok baktım ama konuları tam anlamıyla kavrayamadım. şimdiden teşekkürler....

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şimdi ben size daha kolay anlayacagınız şekilde izah edeyim kişinin mutlaka bakıma muhtaç olması ve bunu raporla sabitlemesi gerekiyor, hastaneden alınan raporda ağır özürlü ibaresi şartı aranıyor sanıyorum sizin durum bu şartlara çok uygun, bir başka durum babaannenize bakacak olan kişi ve bu kişiyle aynı evi paylaşan kişilerin bütün gelirlerini evdeki kişi sayısına bölünce 423 lirayı geçmemesi gerekiyor, bu şart size uygunsa maaşa başvurmalısınız, ayrıca bu maaşı almanızın emekli olmakla falan ilgisi olmaz ancak maaşı alırken alınan maaşa ek olarak gelir artışı olursa onları kuruma bildireceksiniz anlamadığınız yer varsa yine yöneltin soruyu yardımcı olmaya çalışalım.

samudrika

Üye
Üye
gelir hesaplaması yapılırken maaş brüt olarak mı ele alınır yoksa net maaş olarakmı? brüt daha yüksek kalıyor sonuçta. bir de maaş+prim olarak ödeme aldığımız için primler dahil edilirmi? prim denilen sonuçta her ay değişiyor yaptığımız satışa göre, azalıyor-artıyor. prim dahil edilirse bizim her ay değişiklik bildirmemiz gerekir.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Net aldığınız maaş üstünden hesaplama yapılır, haricinde alınan ek ücretler senelik olarak baz alınıp aylık ortalaması hesaplanır.

Tekerlekli Sandalye