Yaşlılara, Engelli Çocuklara Destek Veriyor, Günlük İşlerinde Köpeklerini Kullanıyor

F

Fırtına

Guest
6551.jpg

Essen kentinde 11 yaşından beri tekerlekli sandalyeye mahkum olan Filiz Erfurt, 1999 yılından beri yetiştirdiği üç köpeğiyle yaşlılara, engelli çocuklara destek veriyor, ev ve günlük işlerinde köpeklerini kullanıyor.

Almanya'nın Essen kentinde köpek terapisi ve köpekle engellilere yardım konusunda çalışmalar yapan Filiz Erfurt, yetiştirdiği köpekleriyle tüm dikkatleri üzerinde topluyor. 11 yaşından beri tekerlekli sandalyeye mahkum olan Filiz Erfurt, bugüne kadar yetiştirdiği üç köpeğiyle yaşlılara, engelli çocuklara destek vermek, ev ve günlük işlerinde yardımcı olmaya çalışıyor. Evli ve üç çocuk sahibi olan Filiz Erfurt, 1999 yılından beri Sela, Blazy ve Candaş adlı İngiliz Collies cinsi köpeklerle çalışmalarını sürdürüyor.

Köpeklerini kendisinin eğittiğini belirten Filiz Erfurt, “Küçük yaşlardan itibaren onlarla çalışmaya başlıyorum. Kapıyı açma, çamaşırları makineye sokup çıkarma, çamaşırları toplama, birinin üzerindeki giysileri çıkarma, dolap ve çekmecelerden eşyaları getirme, alışveriş gibi günlük hayatta yaptığımız işlerde yardımcı oluyorlar. Köpeklerime kısa olduğu için emir komutlarını Türkçe olarak öğrettim. Zaman zaman yaşlılar yurduna giderek oradaki insanlara köpeklerimin marifetlerini gösteriyorum. Alzheimer veya Demenz hastası yaşlı insanlar köpeklerin kendilerine yardım etmesinden çok mutlu oluyorlar. Bazen de terapiye ihtiyacı olan engelli çocuklara köpeklerimle destek veriyorum. Bu konuda başkalarının köpeklerini eğitiyorum. Sık sık fuarlara da katılıyorum” dedi.

Film gibi başladı;

Seyrettiği bir filmden etkilenerek bu işe atılan Filiz Erfurt, köpek yetiştirmeye nasıl başladığını şöyle anlattı; “Yüksek bir yerden atlarken sakatlanarak bir anda tekerlekli sandalyeye mahkum olan bir futbolcunun yaşamanı anlatan filmde takım arkadaşlarının hediye ettiği köpeğin futbolcuya nasıl hayat verdiğini görünce çok hoşuma gitti. Sohbet sırasında filmi anlatıp 'keşke benimde böyle bir köpeğim olsa' demiştim. Bunun üzerine çocuklarım buradaki bir gazeteye, 'Süper bir annemiz var. İkisi özürlü olmak üzere üç çocuğu yetiştiriyor. Özürlü annemiz bir köpek istiyor' şeklinde mektup yazmışlar. Ardından anonim bir okuyucu benim için 10 bin Mark bağışta bulundu. Bir köpek yetiştiricisinden de özürlülere yardımcı olan Golden Retriever cinsi Otti adlı köpeği aldım. Daha sonra diğer köpeklerimi yetiştirdim. Geçen bunca zaman içerisinde insan ile köpek arasındaki ilişkinin ne kadar yakın olabileceğine tanık oldum..”

Tekerlekli Sandalye