Yaşlılık maaşı 1000 tl oluyor

Mehmet.00

Üye
Üye
Yaşlılık maaşi 1000 tl hemen yaşlanın....

yaslilik-ayligi.jpg

AK Parti bazı kanun ve KHK'larda değişiklik için 71 maddelik kanun teklifi verdi. Teklife göre, yaşlılık aylıkları için 1000 lira alt sınır olacak. İşsizlik ödeneği devamsızlık nedeniyle kesilmeyecek. Kirada artış TÜFE'nin artış oranına göre yapılacak.

AK PARTİ, Meclis Başkanlığı'na 71 maddelik bazı kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) değişiklik yapılmasını öngören yasa değişikliği teklifi sundu. Teklifin içinde, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır belirlenmesi, kira bedellerinde TÜFE'nin artış oranının baz alınması, işsizlik ödeneğinden yararlanmak kolaylaştırılması, polislerin Pol-San'a katılması zorunluluğu gibi düzenlemeler var. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, verdikleri kanun teklifiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte Mehmet Muş’un verdiği bilgiler doğrultusunda o değişiklikler...

71 MADDELİK TEKLİF VERİLDİ... TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi verdik. 71 maddeden oluşan bu kanun teklifimiz çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan düzenlemeler içermekte.

- Hızlı tren ve demiryolu yatırımları için ödeneklerin kullanımı, ulaştırma ve alt-yapı bakanlığından alınıp Hazine ve Maliye Bakanlığı'na geçiyor.

- Hazine ve Maliye Bakanlığının farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilecek.

- Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi kurulacak.

İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN 120 GÜN ŞARTI KALKIYOR... İşsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma şartı, hizmet akdine tabi olma haline dönüşecek.

YAŞLILIK AYLIĞI EN AZ BİN LİRA... Teklifle yaşlılık, malüllük ve ölüm aylığında alt sınır 1000 lira olacak...

KİRA TÜFE KADAR ARTACAK... Kira bedellerinde TÜFE'nin artış oranının baz alınması ve bebek devam sütü ile şalgamda ÖTV'nin kaldırılması da düzenlemede yer alıyor.

KONUT HESABINA DESTEK 25 BİN LİRAYA ÇIKIYOR... Konut hesabına katılanlara devlet katkısı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılıyor

- Bebek devam sütünde ve şalgamda ÖTV kaldırılacak.

İLBANK'A YENİ YETKİLER GELİYOR... İl Bank Türkiye'nin en önemli kurumlarından biri, bu teklifle İl Bank'a yetki vermeyi düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olması ve finansman sağlaması için İl Bank'a yetki verilmesi kanun teklifi içerisinde bulunmaktadır.

POLİSLERE POL-SAN'A KATILMA ZORUNLU HALE GELİYOR... Pol-san biliyorsunuz emniyet memurlarının sandığı, yeni gelen memurların da buraya katılımını zorunlu hale getirilmesini teklif ediyoruz.

HAYVANCILIĞA SÜT DESTEĞİ... Hayvancılığın desteklenmesi amacıyla büyük ve küçükbaş hayvan satışından ve sütün satın alınma bedeli üzerinden alınan pay kaldırılacak.

- Sigortacılık sektöründe yaşanan teminat sorunlarına daha etkin çözüm getirilmesi için Türk Reasürans Anonim Şirketi kurulacak.

PİLOT MAAŞLARININ YÜZDE 70'İ VERGİ DIŞI... Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotların maaşlarının yüzde 70'i gelir vergisinden muaf olacak.

olcan01

Üye
Üye
septik abim yaşlılık maaşları 1000 tl olacak engelliler için bir çalışma yokmu maaşlarla ilgili

septik

Editör
Editör
[MENTION=15334]olcan01[/MENTION]

MADDE 43- 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 19- Bu Kanun veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibariyle yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dahil 1.000 TL5 den az olamaz. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise, bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.

Bu Kanun kapsamında hesaplanan aylıklar, bu madde ile belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilir.

Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu madde hükümleri uygulanmaz."

MADDE 43- Madde ile, yaşlılık/malullük/ölüm aylığı almakta olan emeklilerimize ve hak sahiplerine ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla aylıkları ile birlikte yapılan ödemeler toplamı için 1.000 TL'lik alt sınır belirlenmektedir.

- Yaşlılık/malullük/ölüm aylığı almakta olan emeklilerimize ve hak sahiplerine ödenen aylıklar için 1.000 TL'lik alt sınır belirlenmesi,

71 Maddelik kanun teklifinin içersinde engellilerle ilgili birşey yok malesef. 1000 tl taban maaş konusu ile ilgili oalanları yukarda verdim.

septik

Editör
Editör
[MENTION=5390]gizemliyol[/MENTION]

'' Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise, bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.''

Yetim maaşları için bu ifadeler kullanılmış, ben şunu anladım. Diyelim anne ve iki çocuk üç kişinin aldığı oranların toplamına denk gelen maaş miktarı 1000 tl den düşükse toplam da en düşük maaş 1000 tl kabul edilecek yetim maaşı alanların hisselerine düşen örneğin sizin aldığınız tutar kalan maaşın %25 ise ve maaş toplamı 1000 tl altında ise artık %25 lik paya 250 tl yetim maaşı verilecek.

"EK MADDE 19- Bu Kanun veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibariyle yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dahil 1.000 TL5 den az olamaz.

'' Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise, bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.''

Bu Kanun kapsamında hesaplanan aylıklar, bu madde ile belirlenen tutardan düşükse aradaki fark Hazineden tahsil edilir.

Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmeleri gereğince bağlanan kısmi aylıklar için bu madde hükümleri uygulanmaz."

gizemliyol

Üye
Üye

Yetim maaşları için bu ifadeler kullanılmış, ben şunu anladım. Diyelim anne ve iki çocuk üç kişinin aldığı oranların toplamına denk gelen maaş miktarı 1000 tl den düşükse toplam da en düşük maaş 1000 tl kabul edilecek yetim maaşı alanların hisselerine düşen örneğin sizin aldığınız tutar kalan maaşın %25 ise ve maaş toplamı 1000 tl altında ise artık %25 lik paya 250 tl yetim maaşı verilecek.

"EK MADDE 19- Bu Kanun veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibariyle yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dahil 1.000 TL5 den az olamaz.

Teşekkürler septik

GM 8 d cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör

Rica ederim.

Tekerlekli Sandalye