Yeni aldığım sağlık raporu yerine eskisini kullanabilir miyim?

R

rahim

Guest
sevgili site yöneticileri 2008 de görme engelli kızım için % 85 engelli ve ağır özürlüdür raporumuz vardı.doğru durmadık bugün hastaneden 27.08.2013 tarihinde yeni rapor aldık bu kez engellilik % 90 a çıkmış ancak ağır engelli değil diye yazılmış.

1-yeni raporu kullanmama gibi bir hakkıkmız var mı? hastanedekiler sisteme geçti falan dediler
2-bakım parası alıyoruz sosyal hizmetlere yeni raporu vermezsek sorun olur mu
3- itiraz etmemiz gerekir mi
4- itiraz etmeden başka bir devlet hastanesinden yeni rapor alabilirmiyiz.çünkü konya da 3 -4 tane rapor veren hastane var

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yeni rapor almanız için eskisinin üzerinden 6 ay geçmesi gerekir. Yeni alınan raporda ağır özürlüdür ibaresi yoksa evde bakım maaşı için sorun olur hatta maaşınız kesilebilir. Zira bakım maaşı alabilmek için en önemli şartlardan biride raporda ağır özürlüdür ibaresinin yazmasıdır. Muhtemelen yeni aldığınız raporda o ibare gözden kaçtığı için yazılmamıştır. Ya hastaneye giderek durumu izah edip rapora ağır özürlüdür ibaresinin düşmelerini isteyeceksiniz (ki bunu yapmayabilirler) yada son aldığınız raporla birlikte il sağlık müdürlüğüne giderek rapora itiraz edeceksiniz. Onlar sizi hakem hastanesine sevk ederek yeniden düzenleyecekler. İtiraz ederken ağır özürlüdür ibaresinin yazılması gerekirken yazılmadığını özellikle belirtin.

R

rahim

Guest
Yeni rapor almanız için eskisinin üzerinden 6 ay geçmesi gerekir. Yeni alınan raporda ağır özürlüdür ibaresi yoksa evde bakım maaşı için sorun olur hatta maaşınız kesilebilir. Zira bakım maaşı alabilmek için en önemli şartlardan biride raporda ağır özürlüdür ibaresinin yazmasıdır. Muhtemelen yeni aldığınız raporda o ibare gözden kaçtığı için yazılmamıştır. Ya hastaneye giderek durumu izah edip rapora ağır özürlüdür ibaresinin düşmelerini isteyeceksiniz (ki bunu yapmayabilirler) yada son aldığınız raporla birlikte il sağlık müdürlüğüne giderek rapora itiraz edeceksiniz. Onlar sizi hakem hastanesine sevk ederek yeniden düzenleyecekler. İtiraz ederken ağır özürlüdür ibaresinin yazılması gerekirken yazılmadığını özellikle belirtin.

sevgili halil bey yaşadığım ilde başka bir hastaneden 6 ayı beklemeden yeni bir rapor alabilirmiyim.

sinandeniz

Üye
Üye
Halil arkadaşa katılıyorum ! çok geçmil olsun allah yardımcınız olsun işiniz zor kuruma bildirmez iseniz ilerde size sorun çıkarır üstüne üstelik kurum sizi borçlu bilem çıkarır busefer midyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olursbuz siz rapor için itiraz etme hakkınızı kullanın bence belki oazaman hakkınız olan raporu alabilirsiniz bir ihtimal allah kolaylık versin

R

rahim

Guest
Halil arkadaşa katılıyorum ! çok geçmil olsun allah yardımcınız olsun işiniz zor kuruma bildirmez iseniz ilerde size sorun çıkarır üstüne üstelik kurum sizi borçlu bilem çıkarır busefer midyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olursbuz siz rapor için itiraz etme hakkınızı kullanın bence belki oazaman hakkınız olan raporu alabilirsiniz bir ihtimal allah kolaylık versin

sevgili arkadaşlar itiraz ettiğimde aldığımız rapor geçerliliğini yitirir mi.hastanede öyle bişey söylediler.ayrıca sosyal hizmetlere bildirmek için itiraz sonucunu beklemelimiyim.

sinandeniz

Üye
Üye
hangi raporunuzdan bahsediyorsunuz yani geçerliliğini kaybedecek olan hangi rapor ? yeni aldığınız rapordan bahsediyorsanız elbetteki o rapor diskalifiye olup tekrardan incelenip ona göre oran belirlenir tabiki kuruma bildirmek içinde beklersiniz raporun çıkmasını itiraz sonucu

R

rahim

Guest
sevgili arkadaşlar rapora itiraz ettim.hakem hastenedeki doktor o kadar ince eleyip sık dokudu ki neredeyse hiç görmeyen çocuğumu yüzde yüz görür yapacak diye çok korktum.sonuçtan pek umidim yok.15 gün sonra il sağlık müdürlüğünden raporu al dediler.vel asıl sinan beyin dediği gibi dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacak gibiyim.
arkadaşlar sonuç olumsuz gelirse mahkemeye dava açabilirmiyim.dava açabilirsek hangi mahkemeye dava açmalıyız ve sonuç alabilirmiyim.birde itiraz ettiğim raporda transfer amaçlı araç uygundur diyor bu ne anlama geliyor aydınlatırsanız sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dava açabilirsiniz ama bu çok çok uzun, bir o kadarda zorlu bir süreç olur. Transfer amaçlı araçtan kasıt muhtemelen otomobildir. ÖTV indiriminden yararlanarak araç almanızı sağlar.

R

rahim

Guest
Dava açabilirsiniz ama bu çok çok uzun, bir o kadarda zorlu bir süreç olur. Transfer amaçlı araçtan kasıt muhtemelen otomobildir. ÖTV indiriminden yararlanarak araç almanızı sağlar.

halil bey affınıza sığınarak son bir soru daha sormak istiyorum.hakem hastene raporunu aldıktan sonra bir daha ömür yeni bir rapor alamazmıyız.yoksa 6 ay sonra yeniden rapor alabilirmiyiz.
Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi

MADDE 13 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.

(2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.

(3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.

(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.
ben hastaneye muracat ettiğimde raporum olduğunu beyan etmiştim.hastene neden yeni rapor verdi. ayrıca en az 6 ay sonra yeni rapor için bizim hastenemize gelebilirsiniz dediler.
bu nasıl iş anlayabilmiş değilim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Açıkcası yönetmeliği takan kimse yok. İşleyiş şu şekilde eğer rapor alınmışsa yeniden rapor alacaksanız üzerindn bi 6 ay geçmesi isteniyor. Hastalığım ilerledi, yada hastalığıma başka hastalıklar eklendi diyebilir ve alırsın. Yada x hastaneye müracaat ettin sana xxx oranında rapor verdiler fakat sen bu oranın haksız yere verildiğini düşünüyorsan 6 ayı beklemeden il sağlık müdürlüğüne itiraz ederek hakem hastanesine sevkini ve isteyebilirsiniz. Kısaca hastanelerin verdikleri oran asla ve katta değiştirilemez, itiraz edilemez diye bir durum yok. Hak arama yolları her zaman açık. İster normal hastane, isterse hakem hastanesinden aldığın raporu belli bir süre sonra yenileyebilir, yenisini talep edebilirsin. Atıyorum adamın bugün özür oranı %45 tir yarın hastalığı / sakatlığı ilerler bu oran %95 e çıkar hastane kalkıpta size siz hakem hastanesinden bir kere rapor aldınız bi daha alamazsınız diyemez. Demeside saçmalık olur zaten.

R

rahim

Guest
Açıkcası yönetmeliği takan kimse yok. İşleyiş şu şekilde eğer rapor alınmışsa yeniden rapor alacaksanız üzerindn bi 6 ay geçmesi isteniyor. Hastalığım ilerledi, yada hastalığıma başka hastalıklar eklendi diyebilir ve alırsın. Yada x hastaneye müracaat ettin sana xxx oranında rapor verdiler fakat sen bu oranın haksız yere verildiğini düşünüyorsan 6 ayı beklemeden il sağlık müdürlüğüne itiraz ederek hakem hastanesine sevkini ve isteyebilirsiniz. Kısaca hastanelerin verdikleri oran asla ve katta değiştirilemez, itiraz edilemez diye bir durum yok. Hak arama yolları her zaman açık. İster normal hastane, isterse hakem hastanesinden aldığın raporu belli bir süre sonra yenileyebilir, yenisini talep edebilirsin. Atıyorum adamın bugün özür oranı %45 tir yarın hastalığı / sakatlığı ilerler bu oran %95 e çıkar hastane kalkıpta size siz hakem hastanesinden bir kere rapor aldınız bi daha alamazsınız diyemez. Demeside saçmalık olur zaten.

halil bey biraz fazla oldum galiba ama özür dileyerek soru soracağım bizim raporumuz 2008 tarihli olup yüzde 85 orana sahip ve ağır özürlü ve sürekli idi .2010 çıkan yeni yöetmeliğe göre yüzde 85 olan oran yüzde 90 a yükseltilmiş.bizde bu orana yükseltmel için başvurmuştuk. raporumuz sürekli olduğu için heyetin ağır özürlü kısmını değiştirerek ağır özürlü değildir diye yazma hakları varmıdır.çünkü raporumuz sürekli idi bunun anlamı iyileşme olmaz hayat boyu iyileşme olmaz anlamında değilmidir.orana gelince yönetmelik değiştiği için gözde yüzde yüz kusur ölçeğe yüzde doksan oluyor biz bu amaçla başvurduk. oranı yüzde doksan yapıp da ağır özürlüdür kısmını neye dayanarak değildir şeklinde diğiştirme haklarının olmadığını düşünüyorum.buradan yola çıkarak tazminat davası açabilirmiyim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam rahim,

Sizin cümlenizle '' yönetmelik değiştiği için gözde yüzde yüz kusur ölçeğe yüzde doksan oluyor biz bu amaçla başvurduk. oranı yüzde doksan yapıp da ağır özürlüdür kısmını neye dayanarak değildir şeklinde değiştirme haklarının olmadığını düşünüyorum ''... ben de aynen sizin gibi düşünüyorum ve aklıma gelen sadece belki de iyimser bir yaklaşımla heyet doktorlarının aceleci ve umursamaz bir tavırla işaretledikleri kutucuğun yanlış kutucuk olmasından yani ağır özürlüdür ibaresi yerine ağır özürlü değildir yazmaları gibi geliyor bana. Bu konuda dava açmadan önce mümkünse o heyet doktorlarından en az bir tanesiyle mümkün olduğunca ılımlı ve uzlaşmacı bir tavırla konuşmayı ve mağduriyetinizi dile getirmeyi deneseniz belki de olumlu bir gelişme yaşayabilirsiniz.

İki gözü görmeyen bir çok hastanın engelli raporunda % 100 oran gördüm ve hepsinde ağır özürlüdür yazıyordu :(

En kısa zamanda sorununuzu çözmeniz dileğimle,

R

rahim

Guest
raporu alınca hemen göz doktoruna gittim beni alıp sağlık kurulunun odasına gittik dediler ki sisteme işledik geri dönüşü yok dediler ve de heyet kağıdın üzerine kırmızı kalemle ağır özürlü değildir diye yazmış bana gösterdiler ve altı ay sonra yeni rapor için başvurabilirsiniz dediler. bende il sağlık müdürlüğüne gittim itiraz ettim vede hakem hasteneye gittik kurula girdik 15 gün sonra sağlık il müdürlüğünden raporu alın dediler onu bekliyoruz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelişmelerden bizi haberdar etmeye devam et rahim...

R

rahim

Guest
son bir defa bir de şunu sorayımda içimde uhde kalmasın.itiraz ettiğim rapor %90 sürekli ve ağır özürlü değildirşeklinde.ancak arka kısımda sosyal yardım da x işareti var.acaba bakım parası sosyal yardıma girer mi. eğer girerse bu bir çelişki olmuyor mu ,bu raporu verseydim sosyal hizmetler parayı ödemeye devam eder miydi cevabınız için şimdiden teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım parasıda, 2022 maaşıda sosyal yardıma girer Ancak bakım ücreti için raporda "ağır özürlüdür" ibaresi şartı var. Bu kesin ve net bilgidir.

R

rahim

Guest
halil bey bugün bimere
ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK

SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 10-(2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.
MADDE 13- (2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.
MADDE 13 (4)Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.
bilgi edinmek istediğim durumlar;
1-ben hakem hasteneden rapor aldım.yukarıdaki maddelere göre ben yeniden engelli sağlık kurulu raporu alabilirmiyim. yoksa hakem hastane raporu ömür boyu geçerlimidir.
2-eğer yeni rapor alabilirsem hakem hastane raporu tarihinden ne kadar süre sonra başvuru yapabilirim.
hakkında sorular yönelttim bakalım ne cevap gelecek
saygılar sunarım sevgiyle kalın

R

rahim

Guest
halil bey bugün bimere
ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK

SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 10-(2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.
MADDE 13- (2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.
MADDE 13 (4)Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.
bilgi edinmek istediğim durumlar;
1-ben hakem hasteneden rapor aldım.yukarıdaki maddelere göre ben yeniden engelli sağlık kurulu raporu alabilirmiyim. yoksa hakem hastane raporu ömür boyu geçerlimidir.
2-eğer yeni rapor alabilirsem hakem hastane raporu tarihinden ne kadar süre sonra başvuru yapabilirim.
hakkında sorular yönelttim bakalım ne cevap gelecek
saygılar sunarım sevgiyle kalın

halil bey cevap geldi aşağıya kopyaladım.
Sayın Rahmi YUMUŞAK
Sözkonusu dilekçeniz incelenmiş olup;

Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesi kapsamında "özür durumunuzun değişmesi halinde" talebiniz doğrultusunda tekrar başvurabilir ve rapor alabilirsiniz.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu
Bilgi Edinme Birimi
Prof. Dr. Nusret Fişek Cad. No:41
Yenişehir / ANKARA
Tel:(312) 565 59 78

R

rahim

Guest
halil bey hakem hastane raporumuz %75 ağır özürlü evet ve sürekli olarak çıktı. oldukça sevinçliyiz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin adınıza sevindim. Hayırlı olsun...

Tekerlekli Sandalye