yeni alınan engelli raporu ve vergi indirimi

merhal86

Üye
Üye
Arkadaşlar ben 2011den beri bir kamu hastanesinde taşeron çalışmaktayım.işe normal stadüde gitmiştim şuan ilerlemiş hastalığımdan dolayı engelli raporu aldım..iş yerine engelli kadrosunda girmediği m için acaba vergi indiriminden faydalanazmıyım iş yeri engelli 2 personel çalıştırıyor zaten beni de oraya kaydırmazmı sorumlumuz olmaz gibi dedi ama benim yeni aldıgım engelli raporum var nası yol izlemem lazım indirim den ben faydalanazmıyım

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

2017 Engelli Vergi İndirim Oran Ve Tutarları

Ülkemizde engelli olarak çalışan vatandaşlar çalıştığı kurumda vergi dairesine bildirmeleri halinde hem erken emeklilik ile emekli olma imkanına sahip olurken bir yandan da aylık kendi adlarına şirket tarafından ödenen vergide küçük miktarda olsa engelli vergi indirimi uygulanır.

Engelli Vergi İndirim Oranları – 2017

1. Derece Engelliler için (%80 ve üzeri engelliler) 900-TL
2. derece engelli indirim tutarı (%60 ile %79) 470-TL
3. derece engelli indirim tutarı (40 ile %59) 210-TL

Maaşlara yansıması :

Engelli indirim oranının maaşa yansıması tutarın ilk aşamada 0.15 ile çarpılması esasına dayanır. Yani yayınlanan indirim oranının %15’i esas alınır. Bunun sebebi çalışan kişilerin kazançlarının belli oranlarda değişmesi sebebi ile elde ettikleri gelirler arttıkça vergi dilimi de artacaktır.

Örnek olarak Yıl başından sonuna doğru vergi kazancınız arttıkça 13,000-TL üzerine çıktığında %20 kazanç dilimine girersiniz ve aşağıdaki oranların hesabında 0,20 ile çarpım dikkate alınır.

Kazançlar tablosu aşağıda ki gibidir :

2017 Gelir Vergisi Kazanç Tarifesi (Yıllık Kazanç)
13.000 TL’ye kadar %15
30.000 TL’nin 13.000 TL’si için 1.950 TL, fazlası %20
70.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.350 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL’nin
30.000 TL’si için 5.350 TL), fazlası %27
70.000 TL’den fazlasının 70.000 TL’si için 16.150 TL, (ücret gelirlerinde
110.000 TL’den fazlasının 110.000 TL’si için 26.950 TL), fazlası %35

1. Derece Engelli Vergi İndirimi

Birinci derece engelli biri için 900-TL vergi matrahı üzerinden gidersek.

93,32-TL

1. derece engellinin maaşına yansıyacaktır.

2. Derece Engelli Vergi İndirimi

İkinci derece engelli biri için 470-TL vergi indirimi üzerinden gidersek :

470 x 0,15 : 70,5-TL

2. derece engellinin maaşına yansıyacaktır.

3. Derece Engelli Vergi İndirimi

Üçüncü derece engelli biri için 210-TL vergi indirimi üzerinden gidersek :

210 x 0,15 : 31,5-TL

3. derece engellinin maaşına yansıyacaktır.

Şimdi aslına bakarsanız maaşınıza yansıyacak olan çok da önemli bir değer değil yani işveren bu konuda çok daha şanslı ama ya muhasebecisi konudan uzak (Sizi vergi indiriminden faydalandırırsa kendisi de faydalanmış olacak) yada yeniden giriş çıkış işlemleriyle uğraşmak istemiyor.

Bana soracak olursanız vergi indirim hakkı en çok Ssk lı çalışanların erken engelli emekliliği için gerekli yoksa maaşlarında ahım şahım bir etkisi yok..

merhal86

Üye
Üye
Hımm benim raporum 2 yıllık oranı yüzde yüz pulmoner hipertansiyon dan 1.derece engelli oluyorum galiba yani bu şekilde çalışmaya devam ediğim iş yerime hiç bildirmeyimmi raporumu yüksek orana rağmen iş yeri bu haktan beni faydalandırtmazmı

merhal86

Üye
Üye
Sonradan engelli olduğum için peki beni işten çıkartabilirmi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[MENTION=19187]merhal86[/MENTION],

Elinizde bulunan sağlık kurulu raporunda ne yazıyor? Çalışabilir yazıyor mu? Çalışamaz yazıyorsa, sizi tazminatınızı ödemek koşuluyla emekli etmek isteyebilirler ama kimse kimseyi zorla sonradan engelli oldu diye işten çıkartamaz. Raporunuzu iyice inceleyin ve aslında bana sorarsanız emekliliğinizi hakkedip çalışmamanız sizin için çok daha sağlıklı olacaktır.

Geçmiş olsun dileğimle,

merhal86

Üye
Üye
Raporumda çalışamaz gibi bir ibare yok ağır engelli kısmı Hayır yazıyor çalıştırılamayacağı iş alanları kısmı boş kullanım amacı istihdam kimlik kartı ve diğer engelli indiriminden faydalanma başvurusu üzerine düzenlenmiştir diyo..6 yıllık çalışanım 39 yaşındayım daha çalışabilecek durumdayım ama bu rapora göre sıkıntı yaparlarmı die düşünüyorum ama sakatlık cetveline göre verilen bir oran sonuçta kalp değerim yüksek çıktığı için muayene de yüzde yüz verdiler diye düşünüyorum

merhal86

Üye
Üye
Pardon 30 yaşındayım

Tekerlekli Sandalye