Yeni alınan raporda ağır engelli hayır yazarsa bakım maaşı kesilir!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar, evde bakım maaşı alıpta, başka amaç için (ötv indirimli araç vb. gibi) yeniden rapor çıkartıldığında ve çıkartılan raporda ağır engelli ibaresinin “HAYIR” olması durumunda alınan bakım maaşının kesilip kesilmeyeceği merak konusu olan bir konudur. Bu konuya dair yazılmış resmi yazıyı aşağıya ekliyorum.

RR.jpg

Bu türden resmi yazışmalarda muğlak ifadeler olduğundan anlamayanlar için yazıda ne dendiğini özetleyeyim. Kısaca yazıda şu deniyor, “Evde bakım maaşı alan kişi başka amaç için yeni rapor çıkartır ve çıkarttığı yeni raporda ağır engelli ibaresi “HAYIR” yazarsa biz bunu sistemde görüyoruz ve mevzuat gereği bakım maaşını kesmek zorunda kalıyoruz. Bu tatsız durumun yaşanmaması için kurum olarak hastaneleri bilgilendirin ve raporunda “AĞIR ENGELLİ EVET” yazanların bu ibarelerine hastaneler ve heyet dokunmasın” diyor. Kısaca bu yazıdan çıkan iki sonuç var

1- Raporda ağır engelli hayır yazdığında sistemde otomatik görünüyor
2- Evde bakım maaşı alan kişiler başka amaçla rapor çıkartacaksa ağır engelli ibarelerinin aynen eklenmesini ilgili yazıyı göstererek istesinler.

bilgi.jpg

“Bakıma muhtaç engellilerin tespiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelik” ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda müdürlüğümüzce evde bakım hizmetinden yararlandırılan engellilerin engelli kimlik kartı almak ve özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetinden yararlandırılmak üzere sağlık kurulu raporu temin etmek istediklerinde yada özel eğitim merkezlerince rapor temini için sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere yönlendirildiklerinde heyetlerin kendilerine ağır engel durumlarının “HAYIR” olarak belirtildiği “engelli kimlik kartı alabilir” yada “özel eğitimden yararlanabilir” ibareli yeni rapor verdikleri görülmektedir.

Bu şekilde yeni rapor temin eden ve müdürlüğümüzce evde bakım hizmetinden yararlandırılan engellilerin eski eski raporlarının süresinin “SÜREKLİ” olması ve engel durumlarının da ağır engelli “EVET” olarak belirtilmesine rağmen belirtilen hizmetlerden yararlanmak üzere haklarında başvuru yapıldığında sistemimizde yeni raporun ağır engel durumun “HAYIR” olarak belirtilmesi nedeniyle evde bakım hizmetinden yararlandırılmak üzere bir ön koşul olan ağır engel durumunun ortadan kalktığı mevzuata da uymaması nedeniyle yararlandırıldığı evde bakım hizmeti sonlandırılmakta ve engelli vatandaşlarımız mağdur olabilmektedir.

Yukarıda açıklanan nedenden dolayı evde bakım hizmetinden yararlandırılan engellilerin engelli kimlik kartı ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi hizmetinden yararlanmayı istemeleri halinde rapor süresi “SÜREKLİ” olanlar ile süresi bitmemiş raporları bulunanların yeni rapor almaya yönlendirilmemelerinin il müdürlüğümüz ile ilçe sosyal hizmet merkezi müdürlüklerine yönlendirilerek raporlarını temin etmelerinin, ayrıca engelli kişi ve yakınlarının mağduriyet yaşamamaları için bu konuda hizmet veren hastaneler, kuruluşlar veya birimlerinizin bilgilendirilmeleri hususunda;
Gereğini bilgilerinize arz ederim.

iboa

Üye
Üye
abi heyette adamın kolay haledilir

Mazıdağlı

Üye
Üye
Halil bey iyi güzelde bunları uygulayan yokki şahsen yeni rapor çıkartmak zorunda kaldım evde bakım maaşı almaktayım yeni rapor bunlara rağmen hayır verildi daha kuruma gitmediiim inşallah cezaya girmem % 96 ağır yürüme bozukluğu
ibarede ağır HAYIR verildi bu yazının fotokopisini dosyaya koydum bakım maaşı aldığım raporun fotokopisinide koydum 7 doktoru tek tek ikaz ettim yine olumsuz çıktı
Henüz kuruma raporu göstermedim raporla herhangi bir işlem yapmadım itiraz hakkımı kulanacam bakalım durum ne olur........

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=10397]Mazıdağlı[/MENTION]

Yukarıdada açıkca belirtildiği gibi olası bir rapor yenilemede ağır engelli ibaresi hayır olarak işaretlenirse maaş kesilir. Evde bakım maaşı almanın en önemli kriterlerinden birtanesi ağır engelli evet olan rapordur. İtirazınızı yapın ve bu arada sistemde gözükmemiş ve maaşınız yatmış olsa dahi çekmeyin ki cezalı duruma düşmeyin.

leylak1

Üye
Üye
malulen emeklilik için aldığım raporda ağır özürlü hayır yazıyor...oran yazmıyor...önceki özürlü raporum ise yüzde 80 sürekli ağır evet işaretli...ne olacak şimdi...biri lütfen yazsın..cezamı gelecek şimdi..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekliliğe esas alınan raporlarda zaten ağır özürlü ibaresi bulunmaz diye biliyorum. Dolayısıyla sizin açınızdan bir sorun olacağını pek zannetmiyorum

Ömer Çiftçi

Üye
Üye
Merhaba ben Bakım maaşı yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bakım maaşı alıyorum vergi indirimi için rapor aldım ağır engelli ibaresi Hayır olunca evde bakım maaşım kesildi, itiraz ettim tekrar heyete girdim bu defa oran 85 ağır engelli HAYIR ve sürekli bir rapor aldım,bunun ne gibi yasal çözümü var , maaş tekrar almak için ne yapmalıyım

mehata19

Üye
Üye
Bakım maaşı kesildiği zaman kurumdan herhangi bir yazı ya da telefon geliyormu acaba?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba ben Bakım maaşı yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bakım maaşı alıyorum vergi indirimi için rapor aldım ağır engelli ibaresi Hayır olunca evde bakım maaşım kesildi, itiraz ettim tekrar heyete girdim bu defa oran 85 ağır engelli HAYIR ve sürekli bir rapor aldım,bunun ne gibi yasal çözümü var , maaş tekrar almak için ne yapmalıyım

Raporda ağır engelli evet olmaması halinde evde bakım maaşı almanız mümkün değil. İtiraz sonucu farklı oran verildiyse hakem hastaneye yönlendirilmeniz gerekiyor oradan çıkan sonuç kesindir ancak yargı yoluyla değişebilir.Önceki raporunuzla itiraz dan sonraki rapor oranınız farklıysa hakem hastane sevki isteyin

Ömer Çiftçi

Üye
Üye
Rapor oranlarım farklıydı,hakem hastaneye sevkim yapıldı malesef agır engelli HAYIR olarak degerlendirildi,yargıyla bu ibarenin degişecegini belirtiniz,hangi kurumu yargıya verecegim,ve ne kadar bir zaman alıyor,bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Adli konularda çok bilgi sahibi değilim sizi yanlış yönlendirmek istemem. Bu konuyu bir avukatla konuşup değerlendirmek daha doğru olur. Sonuç değişirmi değişmezmi yani evet ibareli raporunuza onay verilir mi bilemem fakat yönetmelik der ki hakem hastane kararı ancak yargı yoluyla değişebilir.

Ömer Çiftçi

Üye
Üye
İlginiz için teşekkür ederim bir şey daha sormak istiyorum,sosyal hizmetlerden bulunduğum il dışında başka bir ilde heyete girmek için sevk alınabiliniyormuş,bu ne kadar dogru bilmiyorum,bu konuda bilginiz varsa paylaşabilirmisiniz

Ozkan25

Üye
Üye
Iyi aksamlar benim kardesim.engelli annem olmadigi icin esim bakiyor ilk raporu %76 agir engelli ibaresi evetdi sonrasinda ise girebilsin die raporu dusurmemis gerektigini soylediler.doktorlardan rica ettik %40 verdiler is olmayinca rapora itiraz ettik ve doktorlara goturduk heyet icin fizik tedavi %60 ve yardim almadan yuruyemiyor yazdi ortopedi ftr gorusu uygundur dedi idrarini ve buyuk abdestini tutamadigi icin urolojiyi tercih.ettik oda %10 verdi simdi tekrar.hekem heyetine girecek acaba agir engelli raporu alabilir mi

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20700]Ozkan25[/MENTION]

İnanın buna bizler cevap veremeyiz size ağır engelli alır/alamaz dersek hepsi sadece tahmin olur. Hastalığın hastaya verdiği etkilere göre bir karar verilecektir.Sadece herşeyin istediğiniz doğrultuda gitmesini dileyebilirim Umarım heyetten çıkan karar istediğiniz gibi olur.

Ozkan25

Üye
Üye
[MENTION=480]gülümse_hayata[/MENTION] insaallah oyle olur hekem heyetinde direk heyete girecegimizi saniyordum ama onda da doktor doktor gezilecekmis dogrumu acaba? Ve bize il sagligin soyledigi su artik hekem heyetinin kararina asla itiraz edemezsin

gülümse_hayata

Üye
Üye

Size açıklamaya çalışayım rapor için ilk başvuru sonrası verilen oranın yanlış olduğu yada herhangibir nedenle itiraz etmeniz sonucunda farklı bir hastaneye gönderilirsiniz. Orada yeniden değerlendirilir ve rapor çıkar şayet ilk rapola ikinci arasında fark varsa bu sefer sizi hakem hastaneye sevk ederler. Orada bütün kontroller yeniden değerlendirilip bir karara varılır işte bu karar kesindir değiştirilemez ancak bu karara itiraz yargı yoluyla yapılabilir.

Ozkan25

Üye
Üye
Bize ilk itiraz ettiğimde bakıldığımız hastane %60 vermiş yardım almadan yürüyemiyor diye not düşmüş hafta içi hekem hastaneye gideceğiz hem yardım almadan yürüyemiyor deyip hem nasıl ağır engelli deil diyorlar anlamıyorum [MENTION=480]gülümse_hayata[/MENTION]

gülümse_hayata

Üye
Üye

Kararlar bazen böyle mantık dışıda verilebiliyor. Haklısınız yardım almadan yürüyemiyor diye not düşüp ağır engelli hayır denmesi bu mantık dışı kararların adeta bir örneği gibi ,hernekadar bizler böyle düşünsekte elden gelen bir şey malesefki yok. İnşallah hakem hastane kararı sizin lehinize olur.

Tekerlekli Sandalye