Yeni engelli maşı

Hsnslmz

Üye
Üye
Herkese merhabalar. kayınpederim çalışmış olduğu inşaattan düşerek sakat kaldı heyet sonucu %43 süresiz engelli raporu verildi bu durumda biz nereye nasıl başvuracağız bir kaç başlık altında okudum ama anlayamadım yardımcı olabilecek bi arkadaş varsa yazarsa sevinirim. başvurmak istediğimiz şu hani ptt den her ay 2022 maaşı adı altında alınan engelli maaşı buna başvurmak istiyoruz basıl bir yol izleyeceğiz. kimisi bağlı olduğumuz kaymakamlık diyor kimisi sosyal hizmetler diyor şaşırdık.

İsen Buga

Üye
Üye
Çalıştığı esnada sigortalı mıydı?
evet ise SKG ya başvurun.
Değil ise SGK müfettişlerine başvurun (sgk ödenmediği için işveren ceza alacak)...
Gerisi çok uzun hikaye: verdiğiniz bilgi kısa...

2022 alacaksa onu istiyorsanız.. ben susuyorum diğer arkadaşlar yazsın.

Hsnslmz

Üye
Üye
Çalıştığı esnada sigortalı mıydı?
evet ise SKG ya başvurun.
Değil ise SGK müfettişlerine başvurun (sgk ödenmediği için işveren ceza alacak)...
Gerisi çok uzun hikaye: verdiğiniz bilgi kısa...

2022 alacaksa onu istiyorsanız.. ben susuyorum diğer arkadaşlar yazsın.
evet hocam kaza esnasında sigortalıydı ve o işlemlerle avukatımız ilgileniyor dava açıldı o apayrı bi konu. biz sadece elimizdeki rapor ile 2022 maaşına bağlanması için ne yapmamız lazım nerden başlayacağız

Çeçen 21

Üye
Üye
Herkese merhabalar. kayınpederim çalışmış olduğu inşaattan düşerek sakat kaldı heyet sonucu %43 süresiz engelli raporu verildi bu durumda biz nereye nasıl başvuracağız bir kaç başlık altında okudum ama anlayamadım yardımcı olabilecek bi arkadaş varsa yazarsa sevinirim. başvurmak istediğimiz şu hani ptt den her ay 2022 maaşı adı altında alınan engelli maaşı buna başvurmak istiyoruz basıl bir yol izleyeceğiz. kimisi bağlı olduğumuz kaymakamlık diyor kimisi sosyal hizmetler diyor şaşırdık.
Bulunduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına raporunuzla başvuru da bulunacaksıniz

İsen Buga

Üye
Üye
evet hocam kaza esnasında sigortalıydı ve o işlemlerle avukatımız ilgileniyor dava açıldı o apayrı bi konu. biz sadece elimizdeki rapor ile 2022 maaşına bağlanması için ne yapmamız lazım nerden başlayacağız
bağlanmaz ağa..
2022 maaş için tek kural sigorta olmaması gerekiyor. Yoksa avukatı ve babamızı zor duruma bırakırsınız.
Çünkü 2022 maaşdan hiç bir geliri olmayan engelliler faydalanıyor.
Diğer arkadaşlar gözden kaçırmış bu kuralı: dikkatlı olmanızı öneririm.
Benim önerim önce bir işlemler bir bitsin sonra düşünürsünüz.

Hsnslmz

Üye
Üye
bağlanmaz ağa..
2022 maaş için tek kural sigorta olmaması gerekiyor. Yoksa avukatı ve babamızı zor duruma bırakırsınız.
Çünkü 2022 maaşdan hiç bir geliri olmayan engelliler faydalanıyor.
Diğer arkadaşlar gözden kaçırmış bu kuralı: dikkatlı olmanızı öneririm.
Benim önerim önce bir işlemler bir bitsin sonra düşünürsünüz.
hocam sigortası zaten yok şuan ne emekli ne bağkur hiçbir geliri yok devletten yana 1 tl dahi geliri olmayan birisi. avukatla görüştük biz engelli raporu alsak sorun olur mu diye hiçbir sorun olmaz dedi. neden bağlanmaz anlamadım hiçbir geliri olmayan sigortası olmayan birisi sadece iş kazası geçirdiği dönem 10 gün çalıştı 10 günlük sigorta giriş çıkışı var başka da yok.

mert

Üye
Üye
hocam sigortası zaten yok şuan ne emekli ne bağkur hiçbir geliri yok devletten yana 1 tl dahi geliri olmayan birisi. avukatla görüştük biz engelli raporu alsak sorun olur mu diye hiçbir sorun olmaz dedi. neden bağlanmaz anlamadım hiçbir geliri olmayan sigortası olmayan birisi sadece iş kazası geçirdiği dönem 10 gün çalıştı 10 günlük sigorta giriş çıkışı var başka da yok.ö

İsen Buga

Üye
Üye
bazı bilgiler eksik:
doğrusu bayağı eksik var: Eksik bilgiler ile ilerlemek yerine eksik bilgilerin tamamlanmasını isteyelim.
Daha detaylı anlatmış olalım... Sizi de aydınlatalım:
Daha önce sigortalı çalışmadı mı? Başka işlerde sigortalı çalışmadı mı?

10 günlük sigorta ile şirkete dava açılır o başka: Tazmınat alınır o başka...
Ben neden bağlanmaz dediğim kısım şu: %43 oran tutulursa ve SGK bu oranı kabul ederse işgörmezlik maaşı alacak: o nedenle 2022 maaşı vermezler. Düşüncem bu yönde.... hadi diyelim 2022 alırsanız işgörmezlik maaşı bağlandığında faizi ile geri isterler. Yani çıkmaza giriyor.

Yukarıdakiler benim düşüncem: isterseniz 2022 maaşa başvurabilirsiniz alabilirsiniz engel olmam. Sizin özgürlüğünüz tabii ki... Gidip Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvurabilirsiniz maaş talep edebilirsiniz. Gerekirse bakım maaşı da alabilirsiniz engel olmam...
Bir düşünün derim...

İşgörmezlik maaşı yanına ( yukarıda sorduğum soruları cevaplarsanız en az 10 gün değil de daha fazla olması lazım öyle umuyorum) ayrıca engelli emekli maaşı belki de bağlanır. iki maaşı birden alabilir (not: maaşlardan birisi yarım olacak emekli olunca). Ben o nedenle alamaz dedim ise kötü amaçla demedim: yanlışlık ettimse afola...

septik

Editör
Editör

Hsnslmz

İsen hocam çok güzel ifade etmiş,

Geçmişten sgk varsa toplanır engelli emeklisi olabilir. Emekli olamasa dahi sgk lı olduğu süre içersinde iş kazası geçirdiği için işgörmezlik maaşı bağlanır, ömür boyu hem sgk lı hemde bir maaşı olur.

Siz şimdi isterseniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat edebilirsiniz, ve hanede yaşayanların toplam geliri varsa mal varlıklarının getirileri, getirisi olmayan mal varlıklarının rayiç değerlerinin bir kısmı gelir sayılıp toplanır, yine hanede yaşayan kişi sayısına bölünür, çıkacak olan rakam 1833 tl altındaysa size 1226 tl maaş bağlanır.

Son düzenleme:

Hsnslmz

Üye
Üye
İsen hocam estağfrullah affedilecek bi kusrunuz yok sadece merak ettiğim için sordum tepki göstermiş gibi oldum sanırım kusura bakmayın.
işin detayı şu şekilde evde babam ve annem yaşıyor devletten hiçbir gelirleri yok babamın toplam sigortası 1800 gün ama işsizlik ödeneği için gerekli şartları taşımıyormuş çünkü son yıllarda parça parça çalşmıştı en son ki iş yerinde de 10 gün çalıştı 10 günlük sgk sı var. bu sürecle avukatımız ilgileniyor sağolsun. devletten rapor parası falan aldık 45 gün hastanede yattı 5 ameliyat geçirdi. sonrasında rapor aldık heyet raporu %43 bağımsız süresiz verildi bağlı olduğumuz sosyal yardımlaşmaya gittim 2022 maaşı için tüm şartları taşıyor dedi kişi başına düşen gelir evde 2 kişi olunca asgari ücretin bilmem kaçını geçmiyor dedi ki zaten dediğim gibi resmi olarak 1 liralık gelirleri yok sadece aylık ödeme (kira su elektrik) gibi durumlarda biz destek veriyoruz. işin detayı bu yönde hocam. tekrar kısura bakmayın tepki göstermiş gibi olduysam

hocam bu kısmı anlayamadım dava sonuçlandığında mahkeme kararı babaya kesin işgörmezlik maaşı bağlarmı bu yüzde yüz olacak bi durum mu acaba bu konu hakkında bilgimiz yok malesef. bahsettiğiniz gibiyse 2 ay sonra mahkememiz var. bu iş görmezlik maaşı bağlanması için bir yere müracaat etmemiz mi gerek yoksa mahkeme kararı ile kesin bağlanırmı eğer bağlanırsa hiç 2022 engelli maaşına başvurmayalım. bu konuda ki bilginizi söyler misiniz
hocam bağlı olduğumuz sgk sanırım bize süresiz devamlı iş görmezlik maaşı bağlayacaksa eğer diyelim bağladı o sırada 2022 engelli maaşınıda alabilir miyiz yoksa sadece birinden mi yararlanabiliriz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

septik

Editör
Editör
İş kazası dolayı alınan rapor %43 ise bağlanması gerekir diye düşünüyorum. 170 nolu sgk hattı 7-24 hizmet veriyor danışabilirsiniz.

Bir süredir siteye girememiştim sorulara birikmiş ve zamanımda kısıtlıydı üst üste seri bir şekilde okuyup cevaplamıştım şimdi baştan sona daha dikkatli okuyunca yukarda belirttiğim sizinde kırmızı olarak naklettiğiniz yazı geçersiz, hatta kendimin ve sizin tekrarladığınız kısmı sileyim kafa karışıklığı yaratmasın.
Hiç bir geliri yok mal varlığı yoksa sydv na 2022 engelli maaşı başvurusu yapabilirsiniz, sonuçta şuan için sgk sı yok dava sonucu kazanılıp geriye yönelik ödeme yapsada şuan yararlanmadığı sgk dan dolayı bağlanacak olan engelli maaşı geri istenmez.
Zaten sydv ile konuşmuşsunuz sorun yok denmiş o zaman sıkıntı çıkmaz.

İsen Buga

Üye
Üye
İsen hocam estağfrullah affedilecek bi kusrunuz yok sadece merak ettiğim için sordum tepki göstermiş gibi oldum sanırım kusura bakmayın.
işin detayı şu şekilde evde babam ve annem yaşıyor devletten hiçbir gelirleri yok babamın toplam sigortası 1800 gün ama işsizlik ödeneği için gerekli şartları taşımıyormuş çünkü son yıllarda parça parça çalşmıştı en son ki iş yerinde de 10 gün çalıştı 10 günlük sgk sı var. bu sürecle avukatımız ilgileniyor sağolsun. devletten rapor parası falan aldık 45 gün hastanede yattı 5 ameliyat geçirdi. sonrasında rapor aldık heyet raporu %43 bağımsız süresiz verildi bağlı olduğumuz sosyal yardımlaşmaya gittim 2022 maaşı için tüm şartları taşıyor dedi kişi başına düşen gelir evde 2 kişi olunca asgari ücretin bilmem kaçını geçmiyor dedi ki zaten dediğim gibi resmi olarak 1 liralık gelirleri yok sadece aylık ödeme (kira su elektrik) gibi durumlarda biz destek veriyoruz. işin detayı bu yönde hocam. tekrar kısura bakmayın tepki göstermiş gibi olduysam

hocam bu kısmı anlayamadım dava sonuçlandığında mahkeme kararı babaya kesin işgörmezlik maaşı bağlarmı bu yüzde yüz olacak bi durum mu acaba bu konu hakkında bilgimiz yok malesef. bahsettiğiniz gibiyse 2 ay sonra mahkememiz var. bu iş görmezlik maaşı bağlanması için bir yere müracaat etmemiz mi gerek yoksa mahkeme kararı ile kesin bağlanırmı eğer bağlanırsa hiç 2022 engelli maaşına başvurmayalım. bu konuda ki bilginizi söyler misiniz
hocam bağlı olduğumuz sgk sanırım bize süresiz devamlı iş görmezlik maaşı bağlayacaksa eğer diyelim bağladı o sırada 2022 engelli maaşınıda alabilir miyiz yoksa sadece birinden mi yararlanabiliriz.
Babamız için büyük geçmiş olsun. Kötü kaza geçirmiş site yönetimi ve diğer üyelerle birlikte inan üzüldük. Ancak sakin kafa ile herşeyin ilaçı zaman ile çözmelisiniz...

Zaman buldukça siteye giriyoruz, hepimiz bu sitede herkese elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hepimiz gönüllü birer çalışanlarız, zaman buldukça mümkün oldukça sık sık girmeye ve sizin gibilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. O nedenle verilen cevaplar gecikebilir.

Sanırım cuma şantiye çıkısı bir okuyup cevap yazmışım. Acele etmememiz gerekiyordu. Sakin kafa ile çözüme gitmelisiniz.
Bilgiler biraz toparlandı. İşgörmezlik maaşı almanız gerekirdi alamamışsınız, neden aksadığını Septik bey gösterdi. Gerekli yerlerin telefonu bende yoktu ama Septik bey sağolsun size yine de yol gösterdi..

Birikmiş geçmişe dönük iş görmezlik maaşı alınmalı: Verilmedi ise dilekçe ile geçmişe dönük birikmiş maaşı da talep edebilirsiniz. Dilekçe verildiği tarih baz alınır. Genelde kaza geçirdiği tarih baz alınır aslında. O zamana kadar birikmiş kabul edilir. sıkıntı olmaz umarım...

Yine de Sizin derdiniz başka.
Sosyal yardımlaşmadan para almak istiyorsunuz. İşgörmezlik maaşı sizi ilgilendirmiyor gibime geldi. İkisi birden olmaz birini seçmelisiniz. diğerinden vazgeçmelisiniz.

Aklınıza takılan varsa her zaman sor: Çekinmeden sor. İmkanımız doğrultusundan cevaplayalım...

Hsnslmz

Üye
Üye
septik yazılarınızı bir bir okudum bugün gidip 2022 maaşına başvuruda bulunduk. aşağıda isen bey in bahsettiği durum için şimdi sgk ya gidip işgörmezlik ödeneğine başvursak geriye dönük bize toplu ödeme verdiler varsayalım ardından da maaşa bağladılar varsayalım eğer böyle olursa 2022 maaşı iptal olur öyle değil mi.? siz değerli insanlardan bilgi almadan hareket etmemeye çalışıyorum. bu yüzden önce 2022 ye başvurdum. eğer derseniz ki hayır sgk iş görmezlik ödeneği sizin için daha uygun daha iyi gerekirse ona başvururuz. ama sgk iş görmezlik ödeneği için gerekli şartlar neler bilmiyorum

septik

Editör
Editör
Sgk ile görüşün bakalım ne denecek, sgk maaş bağlarsa zaten stdv 2022 maaşı vermez.

Tekerlekli Sandalye