Yeni memur olmuş engelli ne zaman emekli olur?

• Konbuyu başlatan BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM
  • Başlangıç tarihi
B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
arkadaşlar ekpss sınavıyla yeni atandım milli egitime hiç sigorta girişim yok ne zaman emekli olurum yaşim 36 % 80 raporum mevcut agır özüürlü

saglık teknikeri linki inceledim raporum %80 3960 gün pirim 15 yıl sigortalılık süresi olacak degilmi yanlış bilgi vermişsiniz galiba

1 Ekim 2008 Sonrası Göreve Başlayan Engelli Memurun Emekliliği

Çalışma gücündeki kayıp oranına göre;

1- Sakatlık oranı yüzde % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
2- Sakatlık oranı % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

halil abi yaşlılık aylıgı derken yaşlılıktan kasıt nedir bide 2ci sorum benim rapor %80 yukarıda verdiginiz cevapta %80 le engelli memur emekliligi yok

Orda zikri geçen "malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları" bildiğin sigortalıyı ifade ediyor. %59 ve yukarısı için aynı emeklilik tarihi geçerli emekli sandığı mensupları için.

emekli-memur.PNG burda halil abi %80 gösteriyor 15 yıl 3960 gün diyor

Ekli dosyalar

• emekli-memur.PNG
    emekli-memur.PNG
    10.4 KB · Görüntüleme: 111
Ahhh çok çok özür dilerim. İlk işe giriş tarihinizi 2008 öncesi zannediyordum. O yüzden 2008 öncesi emeklilik süresini yazmıştım. Doğrusu verdiğin tablodaki gibidir.

hüseyin girebilirsin halil abi malulen emekli olmak için şartlar neler bide sigorta girişinden sonra %80 raporum mevcut malulen emekli olamammı sgk sigorta girişinden öncemi sonramı oldugunu nasıl fark ediyor imkanı yokmu malulen olmanın

son bişey soracam 657 devlet memurları kanununda diyor hastalık izninde 18 aya kadar izin alabilir iyileşme olmazsa tekrardan 18 aya kadar izin kullanabilir yinede iyileşme olmazsa emekli edilir diyor bu nasıl oluyor ben 15 yıl sigortalılık süresini doldurmadan 3960 gün pirim ödemeden emekli olma şansım varmı

Selamlar paranoya,
ben meb'te gih kadrosundayım.
beşinci yılımı çalışıyorum. 657'yi tam olarak okumadım. forumlardan, face ve haber siteleri gibi yerlerden okuduğum kadarıyla bir cevap yazıyorum.
Eğer devlet memuru isen ve adaylığın kaldırıldı ise hastalığından dolayı işe gidemiyorsan ve bunu raporla ispatlayabiliyorsan. her durumda, en sonun malulen emekli edilirsin. Bu kaide devlet memurlarının iş garantisidir. farklı uygulanış durumları vardır. Atıyorum öğretmen üçüncü yılında psikiyatrik bir hastalığa tutulur GİH kadrosuna indirilir. veya emekliliğe sevk edilir, veya kadrosu milli eğitim müdürlüğüne alınır rapor kullanmaya devam eder.
yani sözün özü stajyerliği kaldırılan bir memur işe gidemiyor, her gün rapor alıyor diye işten atılamaz.
Tabii, senin tanıdık bir doktordan fenne aykırı olarak, hasta olmadığın halde rapor aldığın ortaya çıkarsa (ki bunu tespit edecek olan çalıştığın kurumdur.) o zaman memuriyetten çıkarılırsın. Bu da işin bir diğer boyutu..
Saygılar..

bi yakınım halil abi ve diger arkadaşlar sigortalı olmadan önce %50 raporu vardı sonradan %50 raporla ekpss den atandı 2 yıl oldu atanalı hastalıgı ilerledi %60 ve üzeri rapor alırsa emeklilik için hangi taploya baglı
not:Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı
gerektirecek derecede hastalığı veya engelliliği bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en
az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak
şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır deniliyor 5510 sayılı yasada bu yakınım sigortalı olmadan önce %50 raporu vardı sigortalı işe girdikten sonra %60 oldu bu yakınım ım emeklilik kıriteri nedir cvp verirseniz sevinirim kanun sigortalı olmadan önce malul(%60) olması gerek diyor 15 yıl ve 3960 la emekli olması için yakınım hangi taploya baglı

Eğer atama sonrası oran %50 den %60 çıkmış ve ankara maluliyet dairesi bu kişi maluldür derse 10 yıl hizmet süresi 1800 günle malulen emekli olur.

çok dogru halil abi
ama ben yaşlılık aylıgını soruyorum engelli hakkıyla
malulen degil

Geri