Yeni ÖTV Oranlarının Engellileri Nasıl Etkileyeceği Belli Oldu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2017 ÖTV ORANLARI ENGELLİ ARAÇ ALIMINDA NASIL UYGULANACAK?

yeni-otv.jpg

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi 24/11/2016 tarihinde ÖTV oranlarına ilişkin yeni bir düzenleme getirilmiş ve yapılan bu yeni düzenlemenin engelli araç alımında nasıl uygulanacağı merak konusu olmuştur. Bu konudaki merakları gidermek adına 30.11.2016 tarihinde bilgi edinme kapsamında BİMER’e başvuruda bulunarak yeni ÖTV oranlarının engelli araç alımında nasıl uygulanacağını sordum. Sorumu ve soruma verilen cevabı aşağıya aktarıyorum.

Önemli uyarı: Son bölümde ÖTV oranlarının ve ÖTV matrahının ne olduğunu biz engellilere nasıl uygulanacağını detaylı anlatmaya çalıştım.

BENİM SORUM:

Sayın ilgili,
18 Nisan 2015
Sayı: 29330
Maliye Bakanlığından:
ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE
UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ’ne göre “Malul veya Engellilerin Taşıt Alımlarında İstisna” getirilmiştir.

29330 sayılı bu tebliğ hükümlerine göre, 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların, engelliler adına satın alınması durumunda ÖTV alınmayacağı hükme bağlanmıştır. Bilindiği üzere 1600 cm³ ve altı binek otomobillerde ÖTV oranları %45 idi.

Ancak 24/11/2016 Tarihli ve 2016 /9542 sayılı kararnamede ÖTV oranlarına ilişkin yeni bir düzenleme getirilmiş. Getirilen bu yeni düzenlemeye göre ÖTV oranları belirlenirken Motor silindir hacmi ve ÖTV matrahı baz alınmaktadır. Buna göre motor silindir hacmi 1600 cm yi geçmeyip ÖTV matrahı 40.000 TL’yi geçmeyenler için %45
ÖTV matrahı 40.000 TL yi aşıp, 70.000 aşmayanlar içinse %50 olarak belirlenmiştir.
Şimdiye kadar malul ve engellilerin taşıt alımında 1600 cm³ binek otomobiller için uygulanan %45 lik ÖTV muafiyeti bundan sonra nasıl uygulanacak?

Bu konuya ilişkin tarafıma bilgi verilmesini arz eder, kolaylıklar dilerim.

GELEN CEVAP

Sayın HALİL YILMAZ,

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1600537386 sayılı başvurunuz 27.12.2016 tarihinde BAYBURT GELİR MÜDÜRLÜĞÜ tarafından cevaplanmıştır:
Bilindiği üzere; "4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendine göre (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;

- 87.03 ( motor silindir hacmi 1.600 cm³' ü aşanlar hariç ), 87.04 ( motor silindir hacmi 2.800 cm³' ü aşanlar hariç ) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların engellilik derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler tarafından,

- 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan (motor silindir hacmi 2.800 cm³' ü aşanlar, bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler, sürücü dahil 8 kişiye kadar oturma yeri olan binek otomobilleri, yarış arabaları, arazi taşıtları hariç), yük taşımasında kullanılıp azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan ve yolcu taşıma kapasitesi istiap haddinin %50'sinin altında olanlar ile sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olanların engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanmalarını gerektirecek nitelikte olduğunu ilgili mevzuat çerçevesinde alınan engelli sağlık kurulu raporuyla tevsik eden ve engellilik derecesi %90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye ve ya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından,

- 87.03 ( motor silindir hacmi 1.600 cm³' ü aşanlar hariç ), 87.04 ( motor silindir hacmi 2.800 cm³' ü aşanlar hariç ) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, bizzat kullanma amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından,

- Yukarıda belirtilen araçların anılan malûl ve engelliler tarafından ilk iktisabından sonra deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılmasında, bu araçları hurdaya çıkaran malûl ve engelliler tarafından,
beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir. " denilmektedir.

Başvurunuzda belirtmiş olduğunuz %45 ve %50 ÖTV oranları olup, 87.03 tarife pozisyonunda yer alan ve 1600 cm³ ü geçmeyen binek otomobil alımında kanunda belirtilen diğer şartları taşımanız kaydıyla herhangi bir ÖTV ödemeksizin istediğiniz matrahtaki aracın alımında istisnadan faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığının hazırlamış olduğu engellilerrehberi2016.pdf ekte gönderilmiştir.
Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri BİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

ÖTV Matrahı Engelli Araç Alımında Nasıl Uygulanacak

Arkadaşlar burada çoğu insanın yanıldığı bir konuya açıklık getirelim. Yeni düzenlemede “ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için %45” , “ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50” olarak uygulanır denilmektedir. Çoğu kişi burada zikredilen 40 Bin TL yada 40 Bin TL’yi aşıp 70 bin TL’yi aşmayanlar için ÖTV matrahı ifadesinden aracın satış fiyatını anlamak. Bu kısımda ÖTV matrahının ne olduğunun anlaşılması gerekir ki konuyu anlayabilelim.

ÖTV Matrahı Nedir?

Herkesin anlayacağı dilden anlatmak adına ÖTV matrahı denilen şey aracın ÖTV ve KDV hariç vergisiz satış fiyatıdır. Yani burada zikredilen “ÖTV matrahı 40 bin tl’yi aşmayanlar için ÖTV oranı %45” olur ifadesinden sizin anlamanız gereken şey aracın vergiler dahil satış fiyatı değil ÖTV ve KDV hariç aracın satış fiyatı 40 Bin tl yi aşmıyorsa siz bu aracı %45 ÖTV indirimiyle alırsınız. Aynı şekilde ÖTV matrahı 40 binin üstünde olup 70 bin tl’yi aşmayan bir araç alacaksınız (yine hesaplamada vergiler hariç) bunda da ÖTV oranı %50 olacak. Şayet ÖTV matrahı 70 Bin TL yi aşarsa o zamanda ÖTV oranı %60 olacak…

Bilgilerin Kaynağı

Konuya ilişkin gelir idaresi başkanlığı ÖTV matrahı uygulamasından aldığım bilgiler doğrultusunda Eşiyok otomotiv (ki bu otomobil bayisi uzaktan akrabam olup şuan kullandığım aracımı 2 yıl önce bunlardan almıştım) ve Mercedes etiler şubesiyle görüştüm.

Mercedes etiler şubesiyle yaptığım görüşmeyi örnekle anlatırsam konuyu anlamanız daha kolay olacaktır.
Mercedes A serisi A 200 AMG için fiyat istedim.

Not: Görüşmede engelli olduğumu belirterek bana ÖTV indirimli satış fiyatını vermelerini istedim. Aşağıya ilgili araca ilişkin fiyat listesini de ekliyorum. O resimde aracın “vergilar hariç” fiyatına “ÖTV oranına” ve “tercih edilen satış” fiyatına dikkat edin.

mercedes-a-amg.jpg

Not not: Bana verilen fiyatta araç renginden dolayı ufak bir düşüş var.

Aracın (Mercedes A 200 AMG) satış fiyatı başka bir deyişle normal bir kişiye satışı 137 Bin TL.
Engelli olduğum için benden alınmayacak olan %60 oranında ki ÖTV yi düştüğümüzde bayi aracı bana 85.500 TL’ye bırakacağını söyledi. Yani bu aracı alırsam piyasa satış fiyatının tam tamına 52.000 TL daha ucuza almış olacağım.

Son söz; Tüm bu bilgiler ışığında yeni ÖTV düzenlemesi biz engelliler açısından son derece faydalı bir düzenleme olmuştur.

Yasal uyarı: Bu yazı engelliler.gen.tr sitesi kaynak gösterilmeden başka sitelerde yayınlanamaz. Yayınlanması durumunda yasal işlem başlatılır.

BİMER'den gelen cevabın pdf dosyası
: Engelli arac ötv oranı

Ferid

Üye
Üye
Halil bey öncelikle paylaşım için teşekkürler.
Bu konuda bir türlü net bilgilenmem mümkün olmadı. Bayilerde ayrı konuşuyor hesaplama nasıl oluyor müsait olunca yazarsanız sevinirim. Saygılarımla iyi çalışmalar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, yukarda naklettiğim bilgilerde görüldüğü üzere bilgi BİMER tarafından verilmiş. Yani otomobil bayilerin ne dediğinden çok resmi bilgi önemlidir daha doğrusu geçerlidir. ÖTV hesapalamsını şuradan yapabilirsiniz. http://otvhesapla.engelliler.gen.tr/
Yalnız burada standart %45 ÖTV oranı hesaplanıyor. Yakın zamanda programa %50 seçeneğinide ekleyeceğiz. Bu arada biz engelliler açısından iki farklı hesaplama olacak

MADDE 4– Bu Kararın 3 üncü maddesinde belirlenen vergi oranları;

a) Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyip;

– ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için %45,

– ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50, 70 bin ve üzri için ise %60 ÖTV uygulanacak

Yani bizim için yukardaki fiyata göre %45 ve %50 ve 60 olmak üzere üç farklı hesaplama yapılacak.

Bakınız:> http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/11/20161125-9.pdf

Ferid

Üye
Üye
Teşekkür ederim saygılarımla iyi çalışmalar. . .

Yaşam bizden yana olmasa da, ÖLÜM tarafsızdır...!!!

kosovali1

Üye
Üye
Peki 100000 liraya aldığımızda ne kadar indirim uygulanır

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşte bende onu düşünüyorum bügünden beri. Tam olarak şunu söylüyor "– ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50,"
70 Bin tl yi aşanlar için oran %60 olarak uygulanacak.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk mesajın altına gerekli açıklamayı ekledim.

Mavibu

Üye
Üye
%90 altı engelliler 1600 cc ve altı araçlarda zaten ötv den muaf yüzde kaç olursa olsun niye bu kadar kafanız karışıyor ki çok net

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Mkilinc

Üye
Üye
Halil abi.kazadan önce normal b ehliyetim vardı. Şimdi ben hem ehliyeti değiştirmek .hemde ötv indirimli araç nasıl alabilirim. Ayrıca araçla ilgili diğer vergilerden muaf olabilir miyiz. Mtv gibi.Abi kimse birşey bilmiyor .her kafadan bi ses çıkıyor.

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

balkesli

Üye
Üye
Halil abi.kazadan önce normal b ehliyetim vardı. Şimdi ben hem ehliyeti değiştirmek .hemde ötv indirimli araç nasıl alabilirim. Ayrıca araçla ilgili diğer vergilerden muaf olabilir miyiz. Mtv gibi.Abi kimse birşey bilmiyor .her kafadan bi ses çıkıyor.

SM-J700F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

tam olarak engeliniz nedir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar, yeni ÖTV oranları ve hepimizin anlamakta zorluk çektiği ÖTV matrahı konusunun ne olduğunu biz engellilere nasıl uygulanacağını örnek açıklamalarla ilk mesajın altına ekledim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben teşekkür ederim arkadaşlar, yakın zamanda bu konuya ilşkin örnek açıklamaların yapıldığı bir yazı daha hazırlayacağım. Ayrıca araç alacak engellilere kolaylık olması açısından, ÖTV matrahına göre %45, 50 ve %60 oranında indirimlerin hesapalnacağı ötv hesapalam robotumuzda da günceleme yapacağız. http://otvhesapla.engelliler.gen.tr/

Adem1995

Üye
Üye
Halil abi o zaman anladığım kadarıyla 55 tl altı ve üstü nü unutuyoruz 40 bin ve 70 bini baz alıyoruz bide 2017 de araç alımında hiç değişiklik olmadı herhalde alacağımız araç kaç tl olursa olsun kısıtlama yok değilmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok yok yanlış anlıyorsunuz arkadaşlar. Burda bahsedilen 40 bin TL araç fiyatı değil ÖTV matrahı. ÖTV matrahlarını ve uygulanacak ÖTV oranlarını yeniden yazayım.

– ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için %45,
– ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50,
-ÖTV matrahı 70.000 TL aşanlar için %60
ÖTV oranı uygulanır..

Yani burdaki 40 bin TL aracın satış fiyatı değil, ÖTV ve KDV hariç fiyatı. Başka bir deyişle ÖTV matrahı aracın vergisiz çıplak fiyatı oluyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dün BİMER'den konuya ilşkin gelen ikinci bir cevap daha oldu. Gelen cevapta aynı. İlk mesajın altına PDF dosyası şeklinde ekledim.

iboa

Üye
Üye
halil abi birde ope insignıa kaç lira yazarmısın ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İbo donanım seçeneklerine göre değişir fiyat. Sen sitesinden bak fiyatlarına buraya yaz. ÖTV oranını hesapalrız.

iboa

Üye
Üye
opel insignia sedan benzinli 1.6 170 hp edition elegance 102.786 fiatı

Tekerlekli Sandalye