Yeni Yasa Sonrası ÖTV Muafiyet Şartları

Hasbelkader

Üye
Üye
Arkadaşlar forumu çok uzun bir süredir takip ediyordum ama üye olmak bu güne kısmetmiş. Öncelikle paylaşmış olduğunuz yararlı bilgiler için hepinize teşekkür ederim.

Yaklaşık 4.5 yıl önce almış olduğum aracımı değiştirme vakti yaklaştı artık araştırma yapmaya başlayayım dedim ki H sınıfı ehliyete sahipken şimdi B sınıfı engelli ehliyeti almam gerekiyormuş. Bunun için yine forumumuzdan çok yararlı bilgiler edindim. Benim sağ ayağımda hareket kısıtlılığı ve kısalma var. Debriyaja basıp aynı anda gazı kontrol edemediğim için düz vites araç kullanamıyorum. Ancak aparat olmadan otomatik vitesli araç kullanabiliyorum. Bu şekilde aparat olmaksızın otomatik vitesli araç kullanabilir raporu ile ÖTV muafiyeti sağlamayabiliyor diye duydum. Bazı vergi daireleri bu raporlara ÖTV indirimi yaparken bazı illerdeki vergi daireleri ise ÖTV indiriminden yararlandırmıyor.

Ehliyeti değiştirmek için sağlık kurulu raporu alırken otomatik vites araç kullanır şeklinde rapor alıp "sol ayakta gaz pedalı bulunan otomatik araç kullanır" ibareli eski raporum ile araç almaya kalksam bu seferde araçta aparat varken ehliyette otomatik vites kullanır ibaresi olduğu için uyumsuzluk olacak. ÖTV indirimi için sadece "otomatik vites araç kullanır" ibaresi bulunan rapor çıkartsam ÖTV muafiyeti dışında kalma olasılığım var mı? Sizce izlemem gereken yol nedir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18616]Hasbelkader[/MENTION]
Sizin otomatik vitesli araç kullanır raporu almanız çok çok zor. Ama bir deneyin isterseniz. Ayrıca ehliyete değil ÖTV ye esas alacağınız rapora nasıl bir araç kullanacağınız yazılır.

Hasbelkader

Üye
Üye
[MENTION=18616]Hasbelkader[/MENTION]
Sizin otomatik vitesli araç kullanır raporu almanız çok çok zor. Ama bir deneyin isterseniz. Ayrıca ehliyete değil ÖTV ye esas alacağınız rapora nasıl bir araç kullanacağınız yazılır.

Halil bey cevabınız için teşekkür ederim. O zaman H sınıfından B engelli ehliyetine geçerken mevcut durumu korumam benim için en güzeli olacak. Çünkü diğer konuları okurken yeni ehliyet üzerine hangi araçları ve hangi apartlar ile kullanabileceğimiz kodlanıyor diye anladım. Bu durumda ehliyet ve aracımdaki tadilatın birbiri ile uyumlu olması gerekecek.

Peki mevcut duruma göre ehliyeti yeniledim diyelim 5 yıl önce aldığım "sol ayakta gaz pedalı bulunan otomatik araç kullanır" ibareli raporumla araç alabilir miyim? Yoksa araç almak içinde yeniden rapor çıkarmam mı gerekiyor?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Elinizdeki "sol ayakta gaz pedalı bulunan otomatik araç kullanır" ibareli raporla bir şansınızı deneyin ilk önce. Eğer olmazsa o zaman yeniden rapor için muracaat edersiniz. Şimdi ibare yerine kod yazılıyor ama forumda eski tarihli raporlarla daha doğrusu kod yerine "ibare" bulunan raporlarla araç alanlarda vardı. Tabi alamayanlarda. Burası Türkiye olduğundan birazda şans işi.

Hasbelkader

Üye
Üye
Araç alımını Aralık ayının 15'inden sonra yapabileceğim. Bilindiği üzere Aralık ayında araçlarda kampanya olur ve fiyatlar iner Ocak ayında ise yeni model yılı diyerek sağlam bir zam yapılır. Eğer elimdeki rapor olmazsa rapor çıkar et derken Ocak ayı gelir bu seferde zamlardan etkilenirim. Olmazsa işimi garantiye alıp ÖTV muafiyeti içinde yeni rapor çıkartayım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet söylediğiniz gibi yıl sonunda otomobil firmaları yıl sonu hedeflerini tutturmak adına güzel kampanyalar yapıyor. araç alımı için bencede en uygun zaman.

Tekerlekli Sandalye