Yeni yönetmeliğe göre tek göz görme kaybında verilen oran

cemoz

Üye
Üye
Hayırlı akşamlar diliyorum öncelikle ...

Sağ gözümde darbeye dair Gözümde Retina yırtıklığı oluştu. Askerden de bu sayede çürük raporu aldım. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile engelli statusune girmek için başvuruda bulundum ( sağ gözümde görme yok ! ). Fakat bedenimde herhangi bir sakatlık olmadığı için verilen engel raporu % 25 oldu .

Daha sonra gözümde kayma olduğu için psikolojik olarak toplum içine cıkamama durumlarım başladı ve psikolojik destek almaya başladım. Ve bu arada engelli raporunu Psıkıyatrıden de %25 daha alarak gözle birleşti ve %50 yaptık daha sonra %44 olarak düşürüldü ve engelli statusune girdim sürekli olarak...

Fakat sorunum iş başvurusu yaptığımda psikiyatriden %25 ibaresi olduğu için iş verenler beni deli yada ağır depresyon yaşadığımı düşünerek iş başvurum geri çevriliyor...

Şu an ise düşüncem yeni engelli raporu almak ıstıyorum , Allaha şükür psıkolojımde bir bozukluk yok ve agresif yada toplumda huzuru bozan biri değilim , ve yenı engelli raporu başvurusunda bulunsam SADECE GÖZDEN ENGELLİ RAPORU ALMA ŞANSIMIZ doğdu mu bu kanunla , ve başvurursam eski engelli raporumun iptal olmasından korkuyorum Umarım çok açıklayıcı anlattım.

Yardımcı olanlardan şimdiden TEŞEKKÜR ederim... Allah hepinizin Yar ve Yardımcısı olsun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, malasef yeni yönetmelikte eski yönetmeliktede değişen bişey. Tek göz için %20-25'in üstünde rapor alamazsınız. Yaşadığınız sıkıntıları anlayabiliyorum. Ama dediğim gibi tek gös için %40 ve üzeri rapor almanız imkansız.

kamil öz

Üye
Üye
arkadaslar merhaba

ben aranizda yeniyim engel durumum %52 görme ben yaklasik 2 sene önce tüberküloz üveyit den dolayi sol gözümü kaybetdim sagda ise aktif hücreler var vergi indirimi icin raporumu ankaraya yolladim 3 ay bir zaman zarfi icinde bana %32 olarak geri dondu itiraz etmedim vergi dayresindeki memur bana biryıl sonra tekrar yollarsan vergi indirimine hakkazanirsin dedi bu yüzden 1.8.2014 tekrar yolllayacam bakalım bu sefer sonuc ne lacak bu konuda bana bilgi verecek arkadaslar varsa cok sevinirim hepinize cok gecmis olsun allah sifa versin selametle

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Memur işkembeden sallamış. Vergi indşirimi başvurusunda hastanenin verdiği oran geçerlidir diye verilmiş bir mahkeme var. Size gelen red cevabına istinaden o mahkeme kararını dayanak gösterip dava açacak ve davayı %100 kazanacaktınız. Neyse zamanı geçmiş. Bundan sonra yapacağınızı söyleyeyim. Rapor için başvurun, eğer ankara size verilen oranı düşüşürse karar elinize ulaştıktan en geç 1 ay içinde davanızı açın.

kamil öz

Üye
Üye
tskler halil bey beni cevizlibagdaki memur yanitdi belkide coktan emekli olmustum birdaha raporum düsürürlerse ilkisim dava acmak olacak

İSMAİL_32

Üye
Üye
Sol gözde görme kaybi

15 YIL ÖNCE GEÇİRMİŞ OLDUĞUM TRAFİK KAZASINDA SOL GÖZÜMÜ KAYBETTİM. %100 GÖRME KAYBI VAR IŞIK HİSSİ DAHİ YOK. ALLAH BETERİNDEN SAKLASIN BU GÜNLERİMİZE ŞÜKÜR. FAKAT AYNI KATOGORİDE BULUNAN VE RAPOR ORANI %40 VE ÜZERİ OLAN ARKADAŞLAR TANIDIM, BENDE DEFALARCA BAŞVURDUM AMAEN SON ALABİLDİĞİM %32 SON BAŞVURUMDAN SONRA 1 YIL GEÇMESİMİ LAZIM. ve ENGELLİ RAPORU ALABİLMM İÇİN NEYAPMAM LAZIM?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yönetmeliğe göre tek gözün tamamen görmemesi diğerinin tamamen görmesi durumunda %40 oranında rapor almak imkansız. Buna rağmen evet dediğiniz doğru tek göz görme engelli olupta %40 alanda var. Nasıl almışlar onuda bilemiyorum açıkcası...

Tekerlekli Sandalye