Yeni yönetmeliğe rağmen eski sağlık kurulu raporu yönetmeliğine göre oran verildi!

hizmetkar

Üye
Üye
lütfen sonuna kadar okuyun faydalı olacağını ümit ediyorum Hayırlı günler sevgili dostlar bildiğiniz gibi özürlü raporlarında yeni düzenlemeler oldu bendenizde emeklilik için bu düzenlemeyi bekliyordum sonunda özür oranımın belirlenmesi için üniversite hastanesinden tekrar rapor aldım işte şimdi başlıyor ilginçler benim engelim gözümde sağ gözümü kaybettim diyeri miyop astiğmat yeni yönetmelikte bir gözü kör olanlara monoküler körlük altında %42 oranında özür oranı verldiği örnekleriyle anlatılıyor benim muaynem esnasında Dr raporu ne diye alaçağımı sordu bende emeklilik çin dedim %20 alırsın dedi bende fakat hocam yeni yönetmelik çıktı üstelik benim mevcut raporum var %50 ben yeni yönetmeliği bilmiyorum dedi ve eski yönetmeliğe göre bir oranla bir rapor tutuşturdular bir gün sinir oldum hemen kendimi toparlayıp hastanenin göz bölüm başkanı benim 20 yıldır doktorum ona gittim o dediki hemen bir itiraz dilekçesi yaz ve budurumu bu oranı veren doktor düzeltsin dedi yani anlıyaçağınız sevgili dostlar hakem hastaneye gitmeden sadece gözden %37 verildi biliyorum buda az fakat toplamda sindirim sistemi %10 kas iskelet sis %5 toplamda %50 civarında bir rapor bekliyorum rapor şimdi imzada henüz elime geçmedi Sevgili dostlar benim sizlerle paylaşmak istediğim haklı oldununuz bir konuda hiç pes etmeyin haklı müçadelenizi sonuna kadar sürdürün bakınız raporlara itirazınız hakem hastanelere yapılır deniyordu benim itirazımı aynı hastane düzeltip vermek üzere istenirse böyle bir yolda var ben şahidim tüm engellerin kalkması ümidiyle Allah hepimizin yardımcısı olsun Selametle

F

Fırtına

Guest
merhaba hizmetkar,
yazını sonuna kadar okudum..
mücadelende başarılar diliyorum.. hakkını sonuna kadar ara.. ve sizin gibi arkadaşlar bizlere örnek olsun..

engelli raporu almak için ne mücadele verdiğimizi ''biz'' biliyoruz..

bir gözünü kaybetmişsin, diğer gözünde miyop astiğmat.. eee, bu durumda en az % 40 engelli raporu almak senin hakkın değil mi?! hakkın arkadaşım hakkın..!!! ne yazık ki, devletimiz hakkımız olan bu hakkı vermemek için elinden geleni yapıyor..

benim kızım doğuştan ortopedik engelli.. sol bacakta femur kısalığı ve kalça çıkığı var.. bacakta 9 cm kısalık mevcut.. yani engelli bir birey.. bu sene çok güzel bir iş imkanı sunuldu.. ama engelli raporu alması gerekiyordu.. doktora gittik ve doktor en fazla % 19 verebiliriz dedi.. maalesef rapor alamadık ve akabinde kızımın geleceği için çok güzel olan bir iş'i kaybettik.. engelli olduğumuz için normal bir işe girme şansımız....da pek yok.. iş verenler fizik-i görünüme önem veriyor.. bu yüzden 1-2 iş başvurusu yaptık engelli olduğumuz için kabul edilmedik..

her ne şekilde olursa olsun, engelli olupta 'engelli raporu' alamazsak ne olacak bizim halimiz, geleceğimiz..?!!! normal bir işe girme şansımız pek yok, raporumuz da yok..!!! eeee, engellimiyiz/engelsizmiyiz belli değil.. devlet bizi bırakmış araf'ta..!!!

ben bu 'engelli raporu' almak için çekilen çileye karşıyım.. dediğim gibi; engelin ne olursa olsun, en-gel-li-sin.............ve en az % 40 engelli raporu almak benim/bizim hakkım-ız..!!!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir dr. rapor oranına itiraz eden hastasına nasıl oluyorda benim 'yeni yönetmelikten haberim yok' diyebiliyor. İnsan da biraz utanma olur yahu. Yeni yönetmelikten haberi olmadan hastalarına nasıl rapor verebiyor? Birilerinin yaşamıyla oynamak bu kadar kolaymı? Ben o dr'un dr. luğundan şüphe ederim. Bu kadar vurdumduymazlık ve işi pişkinliğe vurmak en hafif tabiriyle utanmazlıktır!
Hakem hastanesine gitmeden raporu veren dr. a itiraz etmeniz isabet olmuş. Hakem hastanesine gitseydiniz yine oranınız artırılırdı ama süreç uzardı biraz daha. Diğer hastalıklarla birlikte %40'ın üzerinde bir rapor alacağınızı umuyorum. Rapor sonucundan bizleri haberdar ediniz lütfen.

hizmetkar

Üye
Üye
merhabalar fırtına kızın için üzüldüm Allah sabır versin şimdi denedinizmi yeni rapor için yoksa yine bildiklerinimi okuyorlar selametle

hizmetkar

Üye
Üye
hayırlı günler halil bey kardeşim aynen öyle dedi dr benim şansım o dr un hocası yıllardır benim doktorumdu birazda ben hazırlıklı idim Allah umudu olmayanlara yardım etsin.Halil bey geçenlerde bir gazete yazısı okudum engelli erken emekliliği için vergi dairesinin aradan kalkacağı SGK direk emekli edeçekmiş böyle bir çalışmanın varlığından haberiniz varmı kaynak Lokman ayva gerçi şimdi bu soruyu ona soruyorum çevap vermiyor bir gazeteçi sormuş idi böyle bir çalışmanın var olduğunu sona yaklaşıldığını söylemişti sizin haberiniz varmı selametle

F

Fırtına

Guest
merhabalar fırtına kızın için üzüldüm Allah sabır versin şimdi denedinizmi yeni rapor için yoksa yine bildiklerinimi okuyorlar selametle

merhaba hizmetkar,
amin, teşekkür ederim.. Rabbim hepimize sabır versin..
rapor almak için 2-3 ayrı doktora gittik, hepsi de aynı şeyi söyledi.. en fazla % 19 oranında rapor verebiliriz..!!! bizde başka doktora gitmedik.. % 40 üzeri rapor bizim için gerçekleşmeyecek bir hayal yani..!!! dediğim gibi, engelin ne aşamada olursa olsun en az % 40 rapor verilmeli.. sonuçta ben engelliyim..!!!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, 1 ekim 2008 sonrası işe başlayan engellilerden vergi indirimi belgesinin yasal olarak istenmeyeceği tezini ortaya atmıştı ama bugüne kadar vergi indirimi belgesi almadan emekli olan birini ne gördüm nede duydum
Hukuken denilen doğru olsada uygulamada yine vergi indirimi belgesi isteniyor.
Lokman ayva'nın konuyla ilgili yaptığı çalışmadan haberim yok. Uygulama aşamasında bir şekilde haberimiz olur.

F

Fırtına

Guest
Lokman Ayva takipte!

Çalışan engelliler, bu köşeden daha önce dile getirdiğimiz önemli bir sorunla karşı karşıyalar..

Sorun, Maliye Bakanlığı tarafından verilen vergi indirim belgesinden kaynaklanıyor. Daha önce haberdar olmayanlar için kısaca hatırlatalım;

Bir engelli vatandaş olarak 1 Ekim 2008 tarihinden önce çalışmaya başlamışsanız, erken emekli olabilmeniz için engelli raporunuz yetmiyor. Bu raporun Maliye Bakanlığı tarafından incelenmesi ve en az % 40 (3. derece) özürlü olduğunuzun tasdiki gerekiyor. Bu tasdikle birlikte size vergi indirim belgesi veriliyor ancak bu belgeyle erken emekli olabiliyorsunuz.

Uygulamada, % 60-70 oranlarında özürlü raporu alan engellilerin oranları Maliye Bakanlığı tarafından genelde % 40'ın altına düşürülüyor. Yani vergi indirim belgesi alamıyor. Hal böyle olunca, % 70 özür raporu bulunan bir vatandaş bile erken emeklilik hakkından mahrum kalmış oluyor.

İşte engellilerin yaşadığı bu sorun, 2008 yılında yapılan sosyal güvenlik reformunda çözüldü. Yani engellilerin erken emekli olabilmesi için vergi indirim belgesi şartı kaldırıldı ve % 40 özür raporu yeterli sayıldı. Ancak bu hüküm sadece 1 Ekim 2008 sonrası ilk defa sigortalı olan engellilere uygulanırken, eski çalışanlara uygulanmadı. Dolayısıyla şu an, reform öncesi çalışmaya başlamış engellilerden % 40'tan fazla özürlü olduğu halde vergi indirim belgesi alamayanlar, 10-15 yıl daha fazla çalışmak zorunda kalıyor.

Bu sorunu geçtiğimiz hafta Lokman Ayva ile görüştüm. Ayva'ya şu an Meclis'te bulunan torba yasaya bir cümle konularak, sorunun çözülebileceğini ifade ettim. Meğer Lokman Ayva öteden beri konunun takipçisiymiş ve yasaya gerek kalmadan çözebilmek için SGK yetkilileriyle görüşüyormuş. Umarız 9 milyon engelliyi ilgilendiren sorun kısa zamanda çözüme ulaşır..

04 Ocak 2011

Sadettin Orhan

(hizmetkar arkadaşımız bu haberden bahsediyor sanırım..)

hizmetkar

Üye
Üye
merhabalar fırtına kardeşim aynen öyle sizce bir gelişme varmı yoksa buda seçim yatırımımı selametle

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Seçim yatırımı olup olmadığını bilemem ama, bu türden tekliflerin uygulamaya koyulması bugünden yarına olacak iş değil. Daha doğrusu bürokrasi o kadar yavaş işliyor ki bir milletvekilinin canı gönülden çalışması yetmiyor. Ona destek verecek arka çıkacak birilerin olmasıda lazım. Lokman Ayva kendince elinden geleni yapıyor ama neticede bir milletvekili sadece gücüde yapacaklarıda bir yere kadar.

hizmetkar

Üye
Üye
hayırlıgünler haklısın ama benim anlamadığım yasa cıkıyor genelgelerle işleme konuyor torba yasa bunun için iyi bir fırsat ama sayın Lokman Ayva biz daha güzelini yapaçağız diyor fakat süre uzuyor zaman geçiyor bende bunu anlamakta güçlük çekiyorum. yaklaşıkbir yıl öncebuna benzer bir mail atmıştı Lokman Ayva dedimya nerdeyse bir yıl oldu yasa cıkalı üç yıl oldu gerçekten bir anlam veremiyorum en iyi yaptığımız beklemek Allah hepimize sabır versin Allahhiç kimsenin umudunu kesmesin sizinde bizimde umduğumuz gibi olur inşallah selametle

oguz06

Üye
Üye
ben sene 98'de trafik kazası geçirdim her iki bacakda ciddi doku kaybı şekil bozuklu kas zayıflığı ve kaybı durum ağır doktorun bana diyor ki ayakta uzun süre durma ağır iş yapma yerde yemek yeme wc de bile alaturka tuvalet kullanma diyor sağ dizim zayıf gören herkes %100ü diyor ki sana nasıl rapor vermezler doktorum doktorlar da diyor ki ancak alacağın %20 diyor daha hiç kurula girmedim yaşantıda sağlıklı normal bir bedene sahip insandan hep bir adım gerideyim piskolojikmen bitik bir durum ileride ne olcak denize girmek yasak bacakların güneş görmesi yasak ki görünce ağrılarım başlıyor ve bende savaşmaya karar verdim artık düşünün yaşım22 artık yoruldum doktorlara göründüm ve ben karar verdim tam muayne istiyorum kurula gircem dedim bakalım süreç nasıl işleyecek azda çıksa oran ben bunun savaşını vercem yoksa kimse elinden tutup yardım etmiyor böle bir ülkedeyiz ki gercekten çok vahim

Tekerlekli Sandalye