Yerin 100 Metre Altında Tedavi

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
15122010150751086105783.jpg

Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde 1979’da kurulan, kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Fizyoterapi Merkezi, solunum güçlüğü çeken astım ve bronşit hastalarını sağlıklarına kavuşturuyor.

Yerin 100 metre aşağısında bulunan 340 metre uzunluğundaki fizyoterapi merkezinde, yazın günde 200, kışın ise10 hasta, yatarak tedavi görüyor.

Her yıl yüzlerce astım ve bronşit hastası, Avrupa ülkeleri, Türkiye, Rusya ve Kazakistan’ın yanı sıra birçok ülkeden tedavi olmak için fizyoterapi merkezine geliyor.

Kadın, erkek ve çocuklar için ayrı bölümlerin bulunduğu, hasta ve yakınlarının sıkılmaması için bir kafeteryanın hizmet verdiği fizyoterapi merkezinde, tedaviden kesin sonuç alma başarısı çocuklarda yüzde 95, yetişkinlerde yüzde 85 oranında olduğu belirtildi.

Hastaların tuz iyonlarını solumaları sonucu eski sağlıklarına kavuştuklarını belirten Fizyoterapi Merkezinin Başhekimi Dr. Ruslan Süleymanov, tuz tedavi merkezinde çocukların yılda 15, yetişkinlerin 20 gün süre olmak üzere 4 yıl boyunca tedavi gördüklerini söyledi.

Gündüz yaşamlarını normal bir şekilde sürdüren hastaların geceyi tuz tedavi merkezindeki galeride geçirdiklerini söyleyen Dr. Süleymanov, "Herhangi bir havalandırma sisteminin bulunmadığı merkezde, oksijen basıncının düşük olması ve havadaki klor iyonlarının solunmasıyla astım ve bronşit hastalıklarının tedavisinde yüzde 100’e yakın bir başarı elde ediliyor" dedi.

haberoku

Tekerlekli Sandalye