Yersiz ödenen 2022 maaşlarının geri ödemesi kimleri kapsıyor?

denizvmavi

Üye
Üye
Ben %92 raporla 2022 maaşı alıyorum ve 3 kişiyiz..babamın aylığı 1350 tl....243tl muhtaçlık sınırı bize uymuyor...Biz bunu SYDV a bildirmediğimiz taktirde YERSİZ ÖDENEN 2022 MAAŞLARINdan dolayı cezai yaptırımına mı uğrarız?

Bunu başka bir sitede de sormuştum..Orada bu yersiz ödemeler, 2022 alırken aynı zamanda 1 işte çalışıp bunu bildirmeyenler için bu ceza uygulanıyor denmişti..
yani 2022alan ama 1 işte çalışmayanları kapsamadığını söylenmişti..

Fakat dün tel.la görüştüğüm SYDV Avukatı bu cezanın 2022 aylığı alanlardan hane gelir hesabı 243 tl ye uymayanları da kapsadığını söyledi..bunu bildirmediğimiz taktirde ağustos ayından itibaren ödenen aylıkların yasal faiziyle geri alınacağını söyledi...

bu konuda net bir bilgiye sahip olan arkadaşlar var mı? veya YERSİZ ÖDEMELERLE ilgili cezayla karşılaşanlar?

gülümse_hayata

Üye
Üye
SYDV Avukatı size açıklamayı yapmış 243 tl lik muhtaçlık sınırı aşılmasına rağmen bunu bildirmeyip maaşınızdan feragat etmediğiniz takdirdede tıpkı maaş alırken sigortalı çalışmaya başlayıp bildirmemeniz durumundaki gibi yersiz ödeme durumu oluşmaktadır. Bu durumda kurum yasal süreç başlatıp faiziyle geri talep edebilir. Biran evvel kuruma gidip maaşınızı durdurmanız ve yapılabilecekler hakkında bilgi edinmeniz doğru olan yoldur.

denizvmavi

Üye
Üye
Eveeet sayın GÜLÜMSE HAYATA Hanımefendi, yukarıda yazdığım soruya dün de SYDV çalışanı şu yanıtı verdi..Kendisi bilgisayar kaydına bakarak, benim 13 yıldır 2022 aylığı aldığımı söyledi. Benim maaşın kesilmesi için 1 durumun söz konusu olmadığını,kendilerine eski hak sahipleri için bakanlıktan 2022 maaşlarının kesilmesine dair 1 bilgi gelmediğini ve yeni yönetmelikte belirtilen 243tl lik muhtaçlık sınırının 2022 için YENİ BAŞVURU YAPACAKLAR için uygulandığını söyledi...Avukatı başka,SYDV çalışanı başka söylüyor..ne yapacağız şimdi? arap saçına döndü bu iş.......:confused:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Mevcut maaş alanlar neye göre hangi miktara göre maaşları kesilmiyor yada devam ediyor, kurum resmen saçmalamış bu konuda kurum memurundan bir üst yetkiliyle görüşmenizi öneririm

denizvmavi

Üye
Üye
Mehmet, memurun söylediği,2022 ile ilgili yeni yönetmelik çıkmadan önce maaş alanlar maaşlarını almaya devam edecekler dedi.Yönetmelikle belirlenen 243tl lik sınırın,yönetmelik yasalaştıktan sonra başvuru yapanlar için uygulandığını söyledi..Artı kendilerine maaşların kesilmesiyle ilgili bakanlıktan 1 yazının da gelmediğini söyledi..yaptığı şey sadece cep tel.numuzu alıp,1 değişiklik olduğunda haber vereceklerini söylemek oldu..Şimdi biz 2022 aylığımı kestirmesi için adamın yakasına mı yapışalım?:)
Üst yetkiliyle görüşün diyorsun da, ÖTV siz araç alımı için de SYDV müdürüyle görüşmüştük.2022 alıyorum,maaşım kesilir mi diye sormuştuk..bu konuda yönetmeliğin karışık olduğunu,Bunun için bile net 1 cevap verip bizi zor durumda bırakmamak için SYDV avukatının tel.nunu verdi...Kurumdakiler bile ayrı telden çalıyorlar...
Artık 1 kezde bu konu için müdürle görüşüp 1 sonuca bağlamaya çalışacağız...yine aynı cevabı alırsak,işi oluruna bırakacağız

denizvmavi

Üye
Üye
edam nikli arkadaşada sydv memuru bize söyleneni söylemiş..2022 maaşı alanların eski hak sahiplarinin maaşlarının kesilmesi söz konusu değil denmiş.2022 için yeni başvuru yapacaklar için muhtaçlık sınırının uygulandığı söylenmiş..

septik

Editör
Editör
Denizmavi

Takdir dersinizki konulara cevap veren konu açan veya bir şekilde 2022 ile ilgili konularda bilgi sahibi olduğunu söyleyen arkadaşlarımızın sözlerinini herzaman dikatte alırız yanlız sadece sözlere dayanan ve sadece umut dağıtan sözlerin gerçekleşmemesi durumunda haberdar ettiğimiz insansanların yaşacağı sıkıntıların doğru olmayan bilgilerle ve sitemizde yer alması hak verirsinizki yanlış durumdur.

Yasa yönetmelik genelge gibi 2022 yasası ile ilgili bir değişikliği belgelendirebilirsek anlam kazanır

denizvmavi

Üye
Üye
ben avukatın da SYDV memurunun da söylediklerini burda paylaştım. 2 side farklı şeyler söylüyor..bu sitede editör konumundakiler avukatın söylemini doğru buluyor fakat başka sitedeki yönetici konumundaki de avukatın saçmaladığını,yasayı bilmemekle itham edip sydv memurunun söylediğini doğruluyor..bu durumla karşılaşan 1 tek ben değilim..3-4 arkadaş sydv dan aynı cevabı almışlar..beklicezzzz artık...

septik

Editör
Editör
2013 Yılı ocak ayında çıkan yönetmelik resmen 2022 maaşlarının yaşam şartları altında yaşayan engellilere verilmesi dolayısıyla 119 tl gibi komik bir rakamla muhtaçlık sınırı belirlenmişti bu durum mevcut 2022 alanlarıda yönetmelik maddeleri kapsıyor ve hatta 2013 yılı mayıs ayına kadar maaş alanların tamamının taranması ve 119 sınırı üstünde olanların kesilmesi yönündeydi öncelikle sitemizin büyük tepkisi ile ki yine bir kaç ay boyunca tek bir iyi yönde açıklama yapılmazken gerçek olmayan bilgilerli halka empoze eden onlarca haber hükümetçe tv ve yazılı basında yer aldı.

Fakat engelli olmamızın aptal olmadığımızı anlamaları zaman alsada hükümetin hergün binlerce e mail telefon ve destek arayışına girdiğimizi farketmeleri ile ve yerel seçimlerin yakın bir sürede yapılacağını farketmeleri burda dikkat edin geçici süre için geri adım atmalarına sebeb oldu nedeni ise sydv lere gönderilen genelgedir o genelgede 2022 eski maaş alanların ikinci bir emre kadar muhtaçlık incelemelerinin durdurulduğu yönünde sydv lere gönderdiği emirdir.

Hükümetçe farkedilen başka bir konu ise son yönetmeliğe uygun olup olmadığını sosyal araştırma adı altında (sen kimsinki senin sözün geçerli olsun ) çevremizde yaşayan insanlardan bizleri öğrenerek mevcut durumumuz hakkında bilgi alarak ve öyle bir insiyatiftirki sydv seni savcılık izni olmadan senin hakkında her türlü araştırma yapma yetkisi ile donatılmış ve sydv memurlarının isteğine bağlı bir yöntem ile araştırma hakkı verilmişti ki ne oluyor siz kimsiniz ne hakla gibi bir kişisel hakımızı aramamız gerekir, ayrıca 119 tl de direten hükümet 255 tl muhtaçlık sınırına çıkmıştır bir saçmalıkta burda 119 tl kişi başı muhtaçlık sınırı ne olduda 255 tl ye fırladı bu aradaki mantık neydi ben söyleyeyim bir bakıma kimin parasını kime vermiyoruz ayrıca seçim bu kadar yakınken biz ne yapıyoruzdur.

Bakım evinde kalan devletin zorunlu görevi olan (bizi yani Türkiye Cumhureyitini hiç ilgilendirmeyen bir çok konuya onca para harcama yaparken asli görevi olan Türk vatandaşlarının hertürlü ihtiyacına cevap vermek olması gereken devletin) bakım hizmeti alan engelli olan dostlarımızın yıllardır aldığı maaşlar bile bir anda kesildi ne olduda son yönetmeliğe uyarak kestiği maaşları şimdi basında yok efendim şu veya bu şekilde ihtiyaçları varda verilmesi gerekir tarzda somut bir gerçekliği olmayan bilglerle kafa karışıklığı yaratma çabasına giriyor.

Kim haklı kim haksız engelli olan ve 37 yıldır faydalanılan bir yasayı ve verilen maaşın tek kuruşunun cebinden çıkmadığı gerçeğinin altında ne olduda zaten zor zahmet yaşam mücadelesi vermeye çalışan engelli insanları bir anda ne haliniz varsa görün ve o insanlara senin ailen suçludur (burda bizlerin ailelerimizin verdiği vergilerle ve çabalarla bir noktaya gelmiş bir devletin) seni engelli olarak dünyaya getirdiyse kazancı ile baksın noktasına gelmesi ne kendi vicdanıma nede ahlak nede başka bir yönü ile bakacak nokta bulamıyorum.

Tekerlekli Sandalye