Yeşil Kartlıların GSS kapsamına girmesi?

serbetcimehmet

Üye
Üye
selam arkadaslar,

GENEL SAĞLIK SİGORTASI HAKKINDA bazı sorularım olacak konuyla alakalı bilgileri olanlar paylaşırsa sevinirim,

sosyal güvenlik olarak yeşil kartım vardı, ocak ayı itibariyle yürürlüğe giren GSS ile beyan verdi herkes biz yeşil kartlı olduğuumuzdan vize bitiş tarihinden 1 ay önce GSS gelir tesbiti için gerekli formu 19/10/2012 tarihi olan süreden 15 gün önce doldurup teslim ettim ilgili kuruma kızım üniversitede okumakta bu yıl öğretim yılı başında başladı eşim psikiatri tedavisi görmekte ilaç kullanmakta yeşil reçete ile ilaç almakta SGK gittim muayene olamazsınız sistemde görünmüyor dedielr GSS gelir tespiti yaptırmış evrakları doldurup vermişsiniz ama bekleyeceksiniz diyorlar başka bilgi vermiyorlar, hastanelerden muayene ne zaman olunacak süreç nedir zaten dar gelirli aileyiz hastası engellisi olan aile olarak gss tabi tutuluyoruz ve pirim ödeyeceğimiz söylenmekde konuyla ilgili bilgissi olan arkadaslarımız aydınlatırsa sevinirim istirham ediyorum.
saygı ve sevgilerimle

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 Maaşı alan varsa evde o kişi zaten direk olarak gss kapsamına alındı, maaş almıyorsanız eger gss gelir testi yapılacak ve neticesine göre karar verilecektir.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Mehmet beyin yazdıklarına ilave olarak şöyle bir açıklamayıda paylaşmak istedim.

1/1/2012 tarihinden önce 3816 sayılı Kanuna göre yeşil kartı olanlar, sağlık yardımlarından nasıl yararlanacaktır?
1/1/2012 tarihinden önce yeşil kart sahibi olan ve bu tarihten sonra da vizesi (hak sahipliği)
devam edenler, genel sağlık sigortası kapsamında sağlık yardımlarından yararlanmaya vize
süresi dolana kadar devam edeceklerdir. Vize süresinin dolduğu tarihten itibaren de en geç bir
ay içinde gelir testi yapılması için ikametlerinin bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma
vakıflarına (SYDV) başvurmaları gerekmektedir. Yapılan gelir testi sonucuna göre aile içinde
kişi başına düşen aylık ortalama gelirleri asgari ücretin üçte birinin altında olanlar, yeşil kartlı
(Kanunun 60/c-1 alt bendi kapsamında) gibi primi devlet tarafından karşılanarak sağlık
hizmetlerinden faydalandırılacaklardır.

1/1/2012 tarihinden önce 2022 sayılı Kanuna göre; 65 yaş veya özürlü aylığı alanlar herhangi
bir vize ve gelir testi işlemine tabi olmaksızın aylık aldıkları sürece kendileri ile bakmakla
yükümlü olduğu kişiler, genel sağlık sigortasından Kanunun (60/c-3) bendi kapsamında
yararlanacaklardır.

serbetcimehmet

Üye
Üye
evet yeşil kart vize tarihim 19/102012 tarihinde son buldu ben 05/10/2012 tarihinde SYDV dan gss gelir tesbiti olan ilgili formu doldurup vakıf banktan evde bakım ücreti aldığıma dair dekontla birlikte engelli oğlumun ilk 2022 maaaşını eylül ayında aldığıma dair ptt ödeme dekontunu da forma ekleyip ilgili kuruma teslim ettim eşim psikiatri tedavisi görmekte olup yeşil recete ile ilaç kullanmakta 30 günlük periyotlarla hastaneye gittiğinde paralı muayene olacağını söylemiş dr yanındaki tıppi sekreter eşim de baş ağrı olduğu ve kalabalık olduğundan eczaneden yeşil recete olmadan paralı almış ilaçlarını e devlet üzerinden gerek benim gerekse eşimin ve engelli oğlumun baktığımda sadece engelli oğlumun (sayın gülümse nin de belittiği gibi ayrıca teşekkür ederim gülümse kardeşim verdiğin bilgiler için) gss kapsımına allındığını ve eşimin gerekse benim henüz bu kapsam da olmadığımı görmekteyim dediğim gibi sgk da memura sordum sistemden baktı evet beyan da bulunmuşsun fakat bekleyeceksin dedi fazla da bilgi vermedi adresinize mektup gelecek dedi bekeleyenlerden orada ki vatandaşlardan bilgi edinmeye çalıştım 6 ay sürec içersinde 819 tl lik bir sigorta borç ödeme emri gelmiş vatandaş svk da almış soluğu konuyla ilgili kapsamı nedir yada konuyla alakalı gerekli bilgiyi bilemeyen bir çok insanın olduğunu gördüm ki buna bende dahil
tsk edrm arkadaslar saygılarımla

tamer es

Üye
Üye
evde bakım maaşı gelir testinde gelirden sayılırmı çalşmıyorum sadece evde bakım maaşı alıyoruz evde 3 kişiyiz çocugum 7 yaşında görme engelli test sonucuna göre aylık 38 tl prim ödemem gerekiyormuş sonuç bu.. bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı gelir sayılmaması gerekiyor isterseniz kurumdan hesaplamayı bir daha sorun.

serbetcimehmet

Üye
Üye
Evde bakım maaşı gelir sayılmaması gerekiyor isterseniz kurumdan hesaplamayı bir daha sorun.

selam

evde bakım maaşı diye bişey yok arkadaşlar,ki bu verilen paraya evde bakım yardımı adı altında gecmekte zira ben her yıl mart ayında yılda bir defa nüfusdan vukaatlı nüfus örneği belgelenebilir gelir makbuz maaş bodrosu ne varsa (varsa eğer ) ben 2007 den bu yana almaktayım ilk zamanlarda askeri ücretli çalışmaktaydım maaş bodromu verirdim bu askeri ücret üzerinden şimdinin ortalaması 750 tl gibilerde olduğunu düşünürsek evde bakım ücreti almanıza mani değildir bize söylenen yapılan hesaplamada 1400 tl yi aşmadığı sürece evde bakım ücretinin kesilmeyeceğini bildirmişlerdi ilgili memurlar tekrar hesaplama yaptırdım 2022 maaşı alabilirmiyim diye hiç bir mahsurunun olmadığını fakat ( birde memurdan fırça yedim) evde bakım maaşı değil diye bu bir maaş değildir gelir olarak gösterilemez bankaya biz maaş alıyoruz diye gelir olarak gösterip kredi vs gibi alanlarda kullanamazsınız şeklinde açıklama yapılmıştı, paylaşmak istedim

saygı ve sevgilerimle

tamer es

Üye
Üye
memura sordum evde bakım yardımı alıyorsunuz birde arabanız var bu sebeble aylık 38 tl prim ödeyeceksiniz dedi yani evde bakım yardım parası gelirden sayılıyor devlet biryerden verip diger yeden geri alıyor

Tekerlekli Sandalye