Yetim aylığı alacak engellinin rapor oranı kaç olmalı?

bayburt

Üye
Üye
Halil Bey Benim Sorunum Şu;
Benim Özürlü Erkek kardeşim var babm iş bankası emeklisi idi vefat etti vefatından sonra erkek kardeşime yetim aylığı bağlanması için iş bankasına müracat ettik orasıda SGK kurumundan olur istedi Bunun ğzerine SGK kurmunun ilgili madesine dayanarak istediği sağlık kurulu özürlü raporunu Ankara numune hastahanesinden aldık.

oranlar şunlar

%50 psikoloji hafifi mental
%57 Nüroloji
% 25 İşitme Kaybı ( bu oranı Tam olarak Hatırlamıyorum)

bu raporu SGK ilgili müdürlüğüne verdik 2 Ay sonra tekra bizden Herhangi bir Üniversite Hastahanesi veya Devlet Hastahanesinden ek bir rapor istediler Bundada Nüroloji ve psikoloji ve IQ testi istediler Bunun üzerine Ankara SGK Araştırma Hastahanesinden Bu raporuda Aldık SGK ya verdik 20 gün sonra Red Kararı çıktı

Biz ilgili kanunun istediği Oranların tek bir organ veya uzuv kaybı nın % 60 Üzerinde olması gerektiğini bilmiyorduk bizede böyle bir uyarıda bulunmadılar.

Kardeşim kendi işini kendisi göremiyör Muhtaç tek ben varım ona bakacak ne bir geliri nede bir ikameti var birde ilerde ihtiyarladığında kim bakacak kim sahip çıkacak ona en azından bir geliri olursa biz göçüp gittiğimizde bakım evine maaşını verir orada bakımı sağlanır

ben emekliyim 3 tane çocuk okutuyorum 1400 tl maaşım var iş bulabilirsem ek iş yapıyorum bulamasam boştayım eyvallah kardeşim onu elimden geldiği ve sağlım elverdiği sürece ölene kadar bakarım kollarım ama ya sonu?

Kısaca Ne huzurum nede uykum Kaldı Sabah akşam kardeşimin Akibetini düşünüyorum ağlıyorum Çaresizim.

Bundan sonra ne yapabilirim ne gibi bir yol izlemeliyim bilgi verirseniz memnun olurum

Saygılarımla.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18780]bayburt[/MENTION]
Evet yetim aylığı alan, alaçak olan engellilerin malul düzeyde engellli olmaları gerekiyor. Ki maluliyet düzeyide %60 tır. Ancak yine bunun tek hastalıktan olması lazım. Ne yazıkki 3 puan farkla kaçırmışsınız. Bu durumda ne yapılabilir? Rapora itiraz edebilirsiniz. Bir ihtimal %57 Nüroloji ye %60 verebilirler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18780]bayburt[/MENTION]
Evet yetim aylığı alan, alaçak olan engellilerin malul düzeyde engellli olmaları gerekiyor. Ki maluliyet düzeyide %60 tır. Ancak yine bunun tek hastalıktan olması lazım. Ne yazıkki 3 puan farkla kaçırmışsınız. Bu durumda ne yapılabilir? Rapora itiraz edebilirsiniz. Bir ihtimal %57 Nüroloji ye %60 verebilirler.

Tekerlekli Sandalye