Yetim aylığı alan engelli maaşı alabilirmi

Aygül Bozkurt

Üye
Üye
Merhaba ben kalp kapak yetmezliğinden dolayı akalp ameliyatı oldum ve bir amelit daha olucam eşimden ayrıldım ve yetim aylığı alıyorum gevirdiğim rahatsızlık tan dolayı ???? 55rapor verildi. Yetim aylıgım 600 TL net ama ilaç ve muayne üçreti kesiliyor 3 vpcıgumun velayetide bende cocukların babalarıda silikosis hastalığından dolayı işten çıkarıldı nafaka alamıyorum engelli maaşından faydalanmadığım söylendi birde kişi başı gelir hesaplanır öyle alırsınız anca dediler ama sgk babam dan sgk lı olduğum için alamazsın deniyor. Ben nasıl bir yol izleye bilirim yardımcı olırmusınuz banadaa

septik

Editör
Editör
[MENTION=25328]Aygül Bozkurt[/MENTION]

Malesef 2022 engelli aylığından faydalanamazsınız. Kişi başı gelir krıterinden ziyade 2022 maaşından yararlanabilmek için sgk dan yararlanmıyor olmanız gerekir. Siz yinede isterseniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek çocuklarınızdan dolayı yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Aygül Bozkurt

Üye
Üye
Ben sosyal yardımlaşmayada müracaat ettim. Bugün cevap geldi çocuk yardımım kabul edilmiş ama benim egitim kurslarına gitmem gerektiğini söylediler buna istinayen ben çocuklarımın küçük ve bırakacak kimsem yok dedim onlarda çok küçük degil yarım gün zaten dediler günlük 30 karsılığında bu kurs dendi ve ben haftada bir tahlil yaptırıyorum yeri geliyor 3günde bir sürekli kan degerlerim oynuyor dedim 7 basamak çıkamıyorum hiper tansiyon hastasıyım ben çalışa bilsem zaten kimsenin hakkını yiyip devlette külfet olmam dedim yapacak bişey yok siz bilirsiniz denildi.

Aygül Bozkurt

Üye
Üye
Ve benim ikinci kez muracatımdı hep önüme engel koyuyorlar. Annem ve kardeşlerimin maddi durumu iyi fakat görüşmüyorum 5yıldır bununda belirtmem ragmen gidip aileme sormuşlar biz yardımda bulunuyoruz diye itiraz ettim bu duruma ve bana karşı davranışlarının hoş olmadığını ikinci dilekcemde belirtmiştim. Yine aynı kişiler geldi soruşturmaya ve bu seferde kursa gitmem gerektiği söylendi. Kısacası tüm cesaretimi toplayıp gittiğim devlet kapısında dilenci muamelesi gördüm onurum kırıldı ağlayarak evime döndüm artık. Allahtan mısırda yaşayan zengin dedemin olması ve tüm mirasının bana kalmış olması için dua edelim belki olur kabul????

septik

Editör
Editör
[MENTION=25328]Aygül Bozkurt[/MENTION]

Çok geçmiş olsun.

Sizede belirtildiği gibi her yardımın bir krıteri var, gerçekte durumunuz ortada 600 Tl aylıkla 4 kişi geçinmek zorunda olduğunuzun devlette farkında olmasına rağmen illa bir takım şartlar aranıyor, sydv memurlarınında elinden birşey gelmiyor onlarda yönetmelik ve genelgelere uymak zorundalar. Ailenizin durumunun iyi olmasına rağmen yardım yapmadıkları gibi yardım yapıyoruz demeside tam bir vicdansızlık, Eğer çocuk yardımı almak için kurs şartı isteniyorsa bunun üzerinde düşünerek, gitmeyi denemenizi tavsiye ederim.

Tekerlekli Sandalye