Yetim aylığı alanlar muhtaçlık aylığı da alabilecek

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesinin Vermiş Olduğu Yetim Aylığı ve Özürlü Maaşı İle İlgili Karar Engelli Birey ve Ailelerini Sevindirmiştir. Çünkü önceden bir engelli hem yetim aylığı hem de özürlü maaşını aynı anda alamamaktaydılar; ancak mahkemenin vermiş olduğu bu karar sonrasında artık engelliler hem yetim aylığını hem de özürlü maaşını aynı anda alabileceklerdir.

Ancak burada bir fark bulunmaktadır: Yetim aylığı alan engellilerin aldıkları yetim aylığıının miktarı mutlaka kendilerine bağlanması gereken özürlü maaşının miktarından az olması gerekmektedir, yani yetim aylığının miktarının özürlü maaşı miktarını kesinlikle geçmemesi gerekmektedir.

Bundan önce yetim aylığı alanların aldıkları yetim aylığı miktarı eğer özürlü maaşından az olursa yetim aylıklarının miktarı özürlü maaşının seviyesine çıkartılıyordu.

Diğer önemli bir ayrıntı da yetim aylığı alırken özürlü maaşları kesilen engellilerin mutlaka bulundukları bölgedeki idare mahkemesine dava açmaları gerekmektedir. Kazanılmış bir dava olması bu kararın bütün engellilere uygulanacağı anlamına gelmez, çünkü bu dava bireysel açılmış bir davadır ve davayı açan kişiye bu hakkı verir. Bundan dolayı bu durumda olan engellilerin mutlaka idare mahkemesine dava açmaları gerekmektedir.

can67

Üye
Üye
yetim aylığı kesintisiz ömür boyu alınıyormu?

can67

Üye
Üye
ben yüzde 80 engelli raporum var alabilirim dimi yetim maaşı ömür boyu.

Yağmur

Üye
Üye
1820 gün ssk dan doldurup emekli evli erkek engelli yetim maaşı alabilirmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anne yada ne emeklisi? eğer emekli sandığı mensunu emeklisiyse alınıyor diğer yerlerden emekliyse alınamıyor diye biliyorum ben.

Yağmur

Üye
Üye
halil bey ben erkek ve evliyim ssk dan emekliyim babam emeklisandığından emekliydi yetim aylığı alabilirmiyim geçen yıl yoktu sanırım yeni çıkan kanunlarda böyle birşey varmı nasıl öğrenebilirim teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anne baba emekli sandığı emeklisi ise malul çocuklar emekli olsalar bile yetim maaşı alıyor diye biliyorum bende. Bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne sorunuz.

can67

Üye
Üye
Halil bey benim elimde engelli raporum kalmadı tıp fakültesine gitsem raporumun aynını ve için verirlermi yetim maaşı için müracaat etcem.

can67

Üye
Üye
Halil bey elimde engelli raporum kalmadı hastaneye gitsek verirlermi?

can67

Üye
Üye
aslını istesem vermezlermi aslı yokmudur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aslı yada aslı gibidir ikiside aynı şey işte.

can67

Üye
Üye
halil bey yetim maaşını almam için ssk da belli bir pirim ödemem mi olması gerek...

A.Altunay

Üye
Üye
Yetim aylığı artık 2022 ye yükseltilmiyecekmi

Yetim aylığı artık 2022 ye yükseltilmiyecekmi. Tan anlıyamadım yükseltmek yerine Sosyal hizmetlere 2022 içinmi başvuracağız.
Ankara 15. Bölge İdare Mahkemesinin Vermiş Olduğu Yetim Aylığı ve Özürlü Maaşı İle İlgili Karar Engelli Birey ve Ailelerini Sevindirmiştir. Çünkü önceden bir engelli hem yetim aylığı hem de özürlü maaşını aynı anda alamamaktaydılar; ancak mahkemenin vermiş olduğu bu karar sonrasında artık engelliler hem yetim aylığını hem de özürlü maaşını aynı anda alabileceklerdir.

Ancak burada bir fark bulunmaktadır: Yetim aylığı alan engellilerin aldıkları yetim aylığıının miktarı mutlaka kendilerine bağlanması gereken özürlü maaşının miktarından az olması gerekmektedir, yani yetim aylığının miktarının özürlü maaşı miktarını kesinlikle geçmemesi gerekmektedir.

Bundan önce yetim aylığı alanların aldıkları yetim aylığı miktarı eğer özürlü maaşından az olursa yetim aylıklarının miktarı özürlü maaşının seviyesine çıkartılıyordu.

Diğer önemli bir ayrıntı da yetim aylığı alırken özürlü maaşları kesilen engellilerin mutlaka bulundukları bölgedeki idare mahkemesine dava açmaları gerekmektedir. Kazanılmış bir dava olması bu kararın bütün engellilere uygulanacağı anlamına gelmez, çünkü bu dava bireysel açılmış bir davadır ve davayı açan kişiye bu hakkı verir. Bundan dolayı bu durumda olan engellilerin mutlaka idare mahkemesine dava açmaları gerekmektedir.

Tekerlekli Sandalye