Yetim aylığı başvurum SGK tarafından red edilmiş. Ne yapabilirim?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
ben 36 yasında artvınde yasayan bır özürlüyüm.
yazacagım yazı cok uzun oldugundan sımdıden ozur dılıyorum sızden.
babam emekli öğretmendi ve emekli oldukdan sonra 1988 yılında vefat etti ve maaşını annem almaya başladı bır sure ogrencı oldugum ıcın bende bir kısmını aldım sonra ogrencılıgım bıtınce maasım kesıldı.sonra 4 yıldır seker hastası oldum ve 13 yıldır kronık depresyon hastalıgım var yasadıgım sorunlardan dolayı.
annemı de 2009 kasım ayının 23 ünde kaybettım ve maaşımız kesıldı.2009 un ocak ayından beri bir yardım sever akrabamız sıgortamı ödüyor ama çalışmıyorum yani maaş almıyorum.
annem vefat edince bana hastaneye başvur ve özürlü raporu al dendi ve ben 2009 aralık ayının 22 sınde artvın devlet hastanesinde kurula gırdım muyayenem sonucundA biri bashekım biri kurul baskanı olmak uzere 10 tane dallarında uzmanlaşmış ve yetki verilmiş doktorun imzası ve oy bırlıgıyle tam %61 ağır özürlü rAPORU ALDIM.bu raporumu dilekcemle bırlıkte rahmetlı babamın emeklı sıcıl nosunuda ekleyerek 15,01,2010 tarıhınde kamu görevlılerı emeklılık ıslemlerı daıre baskanlıgına gonderdım.sosyal guvenlık kurumu baskanlıgı genel saglık sıgortası genel mudurlugu malulıyet ve saglık kurulları daıre baskanlıgı calısma gucu veya vazıfelerını yapamayacak sekılde meslekte kazanma gucu kaybı oranı tespıtıne ılıskın 15,02,2010 tarıhlı saglık kurulu kararında aynen şu sekılde karar alınmıs.
''trabzon karadenız teknik üniversitesi tıp fakultesı hastanesınde yenıden m uayenesı ile hastalıklarının tanıları,ayrıntılı klinik bulguları,psikolojik rahatsızlığının yeterli süre ve uygun tedavi sonrası çalışamaz olanağı olup olmadığını belirten yeni bir sağlık kurulu raporu istenmesine karar verilmiştir''
3 adet doktorun ımzası var.
ankara emeklılık ıslerıne telefon actım neden boyle bır karar verıldıgını ogrenmek ıstıyorum dıye sorunca onu bız bılemeyız bu kararı alan kurul bılır dedı ama bız sızı magdur etmemek ıcın en yakın bolgeye yanı artvıne yakın trabzona yazdık dedı.
ben yaklasık 15 gundur sanlı urfada ablamla kalıyorum gecıcımı o sağlıyor eşimde beni bıraktığı için artvınde dedğilim.bunuda söyledim telefonda benım trabzona gıtme olanagım yok param yok dıye ve şanlı urfadan alsam olurmu dedım onlarda alın gonderın sansınızı deneyın dedı yasamımı devam etırmek ve kımseye muhtac olmamak şansa mı kaldı?
sorularıma gecmek ıstıyorum:,
1.olayın bu sekilde gelişmesinin sebebi ne olabilir sonucta aldıgım raporda devletın hastanesı ve nıce benım gıbi insanlar ordan rapor alıyor ve maaşa yada malulen emekliye ayrılıyor bu sonucta hukukı ıslem baslatsam ne olur?
2:şanlı urfa harran unıversıtesı tıp fakultesı saglık kurulu raporu vermıyormus ancak bırı balıklı göl devlet hastanesi diğeri ise 500 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi veriyormuş.eğitim ve araştırma hastanesinin vereceği raporla tıp fakültesinin vereceği rapor aynı ölçüdemidir?
3:kurula başvurabilmek için 110 lıra para ıstenıyor ve yapılacak tahlıllerıde cebınden odeyeceksın denıyor neden dıye sorunca senın sahsı basvurun dıyorlar bunun bır caresı yokmu param olsa zaten bu kadar strese gırmezdim.
4.2022 sayılı kanun nedır ben basvurabılırmıyım bana baglanırmı bu 2022? ve bır yerde okudum ''2022 ye bağlananlar sosyal guvencesı olan anne ve babanın vefatından sonra onların emeklılık maaşlarından da yararlanabıleceklerdır''kı ben daha baglanmadım ve babam ve annem vefat etmiş durumdalar zaten yararlanabılırmıyım.
allah askına bırı bana akıl verip yol gösterip yardım etsın lütfen cıldırmak uzereyım.
ayrıca polinöropatiye kac puan verırler kurulda?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tek tek yanıtlayayım.
1: Aldığınız raporda eksiklikler tespit edilmiş. (eksiklerin ne olduğu size gönderilen yazıda belirtilmiş zaten) Şu aşama da hukuki işlem başlatmanıza gerek yok. Zira eksikliklerin giderilmesi için ilgili hastaneye yazı yazılmış o eksiklikler giderildiğinde kuvvetle muhtemeldir ki başvurunuz kabul edilir. Oldu ki bir aksilik çıktı ve yetim maaşı talebiniz red edildi o zaman hukuki işlem başlatırsınız. Bu türden olaylar da raporun SGK tarafından kabul edilmemesi sık sık rastlanan bir durum sadece senin raporun için geçerli bir şey değil gerek yetim maaşı başvurularında gerek malulen emeklilik başvuruların da Ankara ya giden rapor lar kabul edilmeyip geri çevriliyor yada raporu veren hastaneden sende olduğu gibi eksiklikler tespit edilip yeniden değerlendirmesi isteniyor. Forumu biraz incelerseniz bu türden olayların sık sık yaşandığını göreceksiniz.

2: Şanlı urfa daki sağlık kurulu vermeye yetkili herhangi bir hastaneden rapor alabilirsin ancak size gelen yazıda raporda ki eksikliklerin giderilmesi için raporu aldığınız hastane “Trabzon Karadeniz teknik üniversitesi tıp fakültesi” nden yeniden rapor istenmesine karar verilmiştir deniliyor. Urfa daki hastaneden rapor alıp gönderirseniz işlemleri yeniden başlatmanız gerekebilir.

3: Sağlık kurulu raporu almak için sevk le gidersen rapor için para almazlar. Yok eğer şahsi başvuru yaparsan rapor ücretini cebinden ödersin.

4: 2022 maaşı alabilirsin. SSK primlerin ödendiği için böyle bir hakkın yok. Zira 2022 maaşı alabilmek için hiçbir sosyal güvenlik kurumuyla ilişiğinin olmaması lazım. SSK ile ilişiğini kesersen hem 2022 maaşı hemde babandan kalan yetim maaşını aynı anda alabilirsin. Yukarda Efe nin yazdığı gibi her iki maaşı birlikte alabilmek için hukuki işlem başlatman gerekir. Ve davayı %100 kazanırsın. Zira her 2 maaşın aynı anda alınabileceğe hük meden emsal karar var.

E

ENB ÜYESİ

Guest
çok tesekkur ederim sıkılmadan sabırla bilgilendirme yazın için tekrar tekrar teşekkür ederim.
sıgortamı dondursam yani sigortadan çıksam ustume ait babmdan kalma köyde tapulu yerim var onuda geçici olarak kardeşimin üstüne yapsam ve artvın devlet hasnesinden aldıgım babamın emekli maaşına hak talep etmek için aslını ankaraya gönderdiğim raporun aslının aynısıdır diye 3 adet almıs olduğum o mevcut rapor fotokopileriyle ki çünkü aslını ankara geri göndermedi soınra artvınde nereye basvuracagımı bılmıyorum ama 2022 ye basvursam yoksa yeniden mı sevk ederler artvındeki hastaneye?mevcut raporumu kabul etmeleri olasılığı ne kadar dır ve 2022 ye bağlandıktan sonra babamında emekli maaşını alabılme hakkım olurmu olursa onun için 2022 yi alırken nereye ve nasıl başvuru yapacağım yine mi göndermiş olduğum raporu ankaraya aynı yere göndereceğim göndersemde kabul etmedikleri raporu kabul etme imkanları olurmu.
inanın cok zor durumdayım şimdiden teşekkür ediyorum.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sigorta ile ilişiğini kestikten sonra şartlarının tutması halinde 2022 maaşı alabilirsin. 2022 maaşı alma şartları; en az %40 özürlü raporu ve 18 yaşından büyükler için “giderler çıkartıldıktan sonra” ailede kişi başına düşen gelirin 90 TL yi geçmemesi gerekiyor. 2022 maaşı için bulunduğun ildeki defterdarlığa başvurmalısın.
Elinde ki rapor güncelse yenisini istemezler yok eğer değilse yenisini isterler. Alacağın yetim maaşı 2022 maaşı seviyesinden az ise her 2 sini aynı anda alabilirsin. Annenden kalan yetim maaşının %25 ini alırsın ona göre hesapla ne kadar yetim maaşı alacağını…

Tekerlekli Sandalye