Yetim Aylığı Şartları?

gülümse_hayata

Üye
Üye
18 yaşını doldurana kadar anne ve babadan yetim aylığı bağlanmaktadır. Şayet çocuk okuyor ise 20 yaşını doldurana kadar almaktadır. Erkek çocuk yüksek eğitim görüyorsa 25 yaşına kadar maaş almaya devam etmektedir. Kız çocukları sigortalı işe girmemesi halinde evlenene kadar maaşı almaya devam etmektedir.

Yetim Aylığı İçin Şartlar

Sigorta sahibi olan kişinin vefat durumundan sonra kişiye ait olan evlatlarına yetim aylığı denilen maaş bağlanabilmektedir.

Yetim Çocuklar İçin;

Sigortalı olarak vefat eden şahsa ait bulunan evin içinde yaşamını sürdüren üvey çocuklar yahut bakımı yapılan çocuklar,
Bu kapsamda vefat eden kişinin baktığı, yetiştirdiği torunları yahut kardeşleri de sayılabilir.

Devletin sunduğu bu yetim aylığı yardımı esasen çocukların yetişkin olup 18 yaşına varmasına kadar sürdürülebilmektedir. Bundan sonra ise yetim aylığı alan kişi okula devam eder yahut herhangi bir engellilik durumu yüzünden geçimini sağlayamıyorsa almakta olduğu yetim aylığı 27 yaşına kadar sürdürülmektedir. Devletin sağlamış olduğu bu yetim hakkı özelde ikiye ayrılmaktadır. Yarı yetim aylığı ve tam yetim aylığı. Yetim kalan çocuğun eğer bakımını sağlayacak bir ailesi var ise yarı yetim aylığı, eğer bakımını sağlayacak bir ailesi yok ise tam yetim aylığı alabilmektedir.

Başvuru İçin Ne Yapmak Gerek?

Dul ve yetim maaşı almak için başvurunun değerlendirmeye alınması için, bu konuyla ilgilenen Sosyal Güvenlik Kurumu‘na danışmak ve başvurmak gerekmektedir. Bu aylık, sigorta sahibi iken veyahut sigorta ile emekliliğe hak kazanan kişilerin hayatını kaybetmesi, vefat etmesi durumunda ilgili kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması ile temin edilebilmektedir. Dul ve yetim maaşı alacak olan kişilerin başvurularını işleme sokabilmeleri için sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezlerine gerekli belgeleri verebilir yada Sosyal Güvenlik Merkezine ilgili taleplerini sunarak da bu işlemlerini yapabilirler.

Bu kurumlara, sigorta sahibi olan kişinin vefatının ardından, nüfus müdürlüklerinde bu ölüm durumunun kayda alınmasının hemen sonra başvuru gerçekleştirilerek yapılabilmektedir. Ödeme işlemleri ve ödemenin miktarı dul ve yetimlerin durumuna, sayısına ve bir takım farklı parametreye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kız evlatlar şayet evlenir ise veya herhangi bir kurumda çalışmaya başlarsa aldıkları bu maaş kesilir. Çalıştıkları işi yada evlendikleri eşlerini terk ederlerse aynı maaşı tekrar alabilme şansını kazanırlar. Dul maaşından faydalanmak isteyen kişinin eşi ile kesinlikle resmi olarak evli olmuş olması elzemdir. Kişilerin verdiği bilgiler ilgili kurumlarca denetlenmekte ve kontrolü sağlanmaktadır. Dul ve yetim aylığı almaya hak kazanan kişilerin maaşları belirttikleri banka hesabına düzenli olarak devlet tarafından yatırılmaktadır.

gazimami

Üye
Üye
engelli olan erkek evlat bu yetim aylığın dan faydalanamazmı ben faydalanır bılıyorum yanlıssam duzeltın lutfen

septik

Editör
Editör
Bildiğim kadarı ile çok kısa bir süre içersinde eğer bir değişiklik olmadıysa.

Şartlar aşağıdaki gibiydi.

Normal sigortalı olarak Türkiye'de ve başka ülkede çalışmayan, emekli olmamış çocuklardan;
1)18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,
2) Kurum Sağlık Kurulu kararıyla çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya,
3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine % 25'i oranında aylık bağlanır.
Görüldüğü üzere hepsi için ön şart, sigortalı çalışmamak ve emekli (gelir-aylık sahibi) olmamaktır. Buna göre de yüzde 60 veya daha yüksek oranlı sağlık kurulu raporu sahibi olan erkek çocuklara ömür boyunca vefat etmiş ana-baba üzerinden yetim aylığı verilir.
Hatta, ileriki yaşlarda bile (70-80 yaşında) malul hale gelecek hastalık veya sakatlık durumu olan erkekler bile sonradan ana-baba üzerinden yetim aylığına başvurabilirler.

gazimami

Üye
Üye
malulen emekli yuzde 81 sureklı ağır engellı raporu olan ve bakım maası da alan kısı baba vefaat eddıyı zaman baba nın maasın dan yetım aylıgı alabılırmı tsk

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Baba emekli sandığı mensubu ise yetim maaşı alırsınız.

septik

Editör
Editör
Bildiğim kadarı ile çok kısa bir süre içersinde eğer bir değişiklik olmadıysa.

Şartlar aşağıdaki gibiydi.

Normal sigortalı olarak Türkiye'de ve başka ülkede çalışmayan, emekli olmamış çocuklardan;
1)18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,
2) Kurum Sağlık Kurulu kararıyla çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya,
3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine % 25'i oranında aylık bağlanır.
Görüldüğü üzere hepsi için ön şart, sigortalı çalışmamak ve emekli (gelir-aylık sahibi) olmamaktır. Buna göre de yüzde 60 veya daha yüksek oranlı sağlık kurulu raporu sahibi olan erkek çocuklara ömür boyunca vefat etmiş ana-baba üzerinden yetim aylığı verilir.
Hatta, ileriki yaşlarda bile (70-80 yaşında) malul hale gelecek hastalık veya sakatlık durumu olan erkekler bile sonradan ana-baba üzerinden yetim aylığına başvurabilirler.

Maalesef 2014 Eylül ayı içersinde çıkarılan torba yasadan, sesiz sedasız engellilere bir darbe daha vurulmuş,önceden yukarda anlatıklarım geçerli iken şimdi bir engellinin yetim maaşı alabilmesi için ağır engelli raporu alması gerekmektedir.

Yetim Maaşı

Engelli çocuğun engel oranının %60 ve üzeri olması halinde çalışan anne ya da babasının vefatı halinde çocuğa yetim maaşı bağlanır.Anne ve babasının her ikisin de memur olması halinde;sadece talep halinde maaşı yüksek olan anne ya da babasının üzerinden maaş bağlanır.Anne ve babası ayrı sigorta kollarında iseler (biri SSK,diğeri Emekli Sandığı) malul çocuk her ikisi üzerinden yetim maaşı alır.Engelli çocuğun engel oranı %60’ın altında ise engelli çocuk SGK tarafından malul olarak kabul edilmediği için çocuğa yetim maaşı bağlanmamaktadır.

Eylül 2014 Torba Yasa ile 5510 Sayılı Yasanın ilgili maddesindeki malul kelimesi yerine ‘’ağır engelli ‘’ifadesi yazılmıştır. Buna göre yetim aylığı bağlanma şartı çocuğun ağır engelli olması ile mümkün olabilecektir.
Anne veya babasının üzerinden sağlık yardımına devam etme hakkı olan kız ve erkek çocuklar çalışmaya başladıklarında anne veya babalarının vefatı halinde yetim aylığı hakkını alamazlar.Ancak işten çıktıklarında yetim aylığı tekrar bağlanır.Bu durumun bir istisnası anne ya da babası 1 Ekim 2008 öncesi vefat edip yetim aylığı başlanmış olan yetim çocuktur.Bu çocuklar çalışsalar bile yetim aylığı alırlar.Ancak emekli olduklarında kesilir.
Yetim kız ve erkek çocuklardan ağır engelli olup yetim aylığına devam edenler evlenseler dahi yetim aylıkları kesilmez.

murat tarsuslu

Üye
Üye
şimdi kafam karıştı. şöyleki; benim bildiğim hem anne hem babadan çok olan maaşın tamamını, az olan maaşın yarısını alır diye biliyordum yetim maaşı için. mesela babam bağkur emeklisiydi. annemle ben dul ve yetim maaşı alıyoruz. annem de ayrıca bağkurdan emekli. bu durumda annemin vefatı halinde ben annemin maaşından faydalanamayacak mıyım? yetim maaşı için ağır engelli şartı getirlmiş; eski hak sahiplerini de ilgilendiren bir durum mudur yoksa herkesin dosyası yeniden incelemeye mi alınacak? aydınlatırsanız sevinirim...

septik

Editör
Editör
Tam olarak konuya hakim değilim baştan sona okumam lazım bu torba yasadan çıkan değişikliği fakat bundan sonraki her yetim maaaşı müracaatı için ağır özür ibaresi aranır ama geçmişe yönelik bir uygulama yapılacağını zannetmiyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Dosyaların yeniden incelip incelenmeyeceğine dair bir bilgi yok. Yeni başvurular için geçerli olabilir yada tüm maaşlar tekrardan gözden geçirilir. SGK ya sormak lazım.

DORLION

Üye
Üye
Mrb . benim tecrübem oldu yetim aylığı konusunda .. babam memur emeklisi idi vefat etti .Sgk il müdürlüğü ne gittim sordum . kendim malüllen sgk emekliyısiyim oranım 80 . yetim aylığı hakkım olur mu diye?.. hakkın var başvuru yap evrakları gönder alırsın dendi .. 6-7 ay yazışmalar eksik tamamlama yaptım .. sonunda red oldu . niye redlediniz diye Ankara ya gittim .. aldığın emekli maaşı asgari ücretten yüksek dendi .red olacaktı da 6-7 ay niye benden evrak istediniz dedim .. cevap yok :(

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Nasıl yani alınan emekli maaşı asgari ücretin üzerindeyse yetim maaşı verilmiyormuymuş? Bu nasıl bir saçmalıktır ya anlamak mümkün değil.

hüseyin35

Üye
Üye
ben izmirde oturuyorum %82 ağır engelli raporum var bozyaka eğt arş hst den babam 20/09/2014 tarihinde vefat etti ben daha sonra bulunduğum ilçedeki sgk ya gittim orasıda beni tekrar malul olduğuma dair yeni tarihli rapor için hst sevk etti şimdi 2 aralıkta heyete gircem o hst de daha önce bana rapor veren doktor aynı raporu verirmi verirsede geriye dönük maaşı alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aynı oranı alıp almayacağınız konusunda fikrim yok.

DORLION

Üye
Üye
geriye dönük oluyor dendi bana .. son 5 yıl süresi dolmadan vefat tarihinden başvuru sürecine kadar . benim başvurum aldığınız ssk emekli maaşınız asgari ücretten çok dendi .. BİMER E yazdım onlarda soruşturdu aynısını dedi .. olumlu olsaydı 37 aylık toplu alacaktım .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Düzeltme için teşekkürler DORLİON. Geriye dönük 5 yıllık yetim maaşları geri alınabiliyormuş.

Tekerlekli Sandalye