Yetim aylığı verilme şartları nelerdir. Kimlere verilir.?

asktanrisi

Üye
Üye
1-) yetim aylıkları verilme şartları nelerdir?kimlere verilir?

2-) evde bakım aylığında olduğu gibi ara ara kontrol olur mu?

3-) hangi hallerde ne yaparsak kesilir?nelere dikkat edilmesi gerekilir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
*) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,
Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya,
Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızlarının, her birine % 25'i oranında yetim aylığı verilmektedir.

**) Evde bakım maaşı gibi kontrol edilmez.

***) Kız çocuklarının evlenmeleri, sigortalı çalışmaları veya emekli olmaları halinde yetim maaşları kesilir.

İlk etapta aklıma gelen önemli maddeleri sıraladım... Daha geniş bilgi için tıklayınız

asktanrisi

Üye
Üye
teşekkür ederim ama halil bey lise ve dengi olmasını anlamadım
1-) ben mesela liseyi terk etmek zorunda kaldım ilk öğretim mezunu görünüyorum
2-) %60 oranında malul olmak erkek çocukları için mi geçerli
3-) kaç yaşına kadar yetim maaşı alınabilir?
4-) en düşük ssk 1 kız yetim maaşı ne kadar?

yanlış anlaşılmasın ALLAH geçinden versin

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%60 oranında malul olma hem erkek hem kız çocukları için geçerli. Erkekler 18 yaşına kadar (yüksek öğrenim görüyorlarsa 25 yaşına kadar) kız çocukları evleninceye kadar.

asktanrisi

Üye
Üye
Dul ve yetimlere ait aylık bağlama oranları şu şekildedir;

Eş = % 75,

Çalışan ya da Emekli aylığı alan eş = % 50,

Eş, bir yetim = % 60 - % 30,

Eş, iki yetim = % 50 - % 25, % 25,

Tek yetim = % 50 İki yetim = % 40, % 40, forumunuzda bu yazıyı gördüm ben 1 yetim kızım başka çocuk yok burda % 50 yazıyor hangisi %25 mi %50 mi
birde mesela öyle bir durum olursa bana maaş bağlandı diyeli özürlü raporuyla yükseltebilirmiyim yükselirse ne kadar yükselir kaç oranında?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Muhtemelen üsteki (sizin verdiğiniz) oranlar doğrudur.

asktanrisi

Üye
Üye
% 50 oranı özürlü sağlık kurulu raporuyla daha da yükseltilebilirmiyiz? peki yoksa devlet okadar para vermez mi?
yükseltilirse ne kadar çıkar ben mesela şuan 948 tl aldım en son (özürlü maaşı sadece) rapor oranım %82

%50 oran yetim aylığıyla %82 olan özürlü raporuyla ne kadar yükselir maaş ne kadar olur net rakam yazabilirmisiniz?

birde bana maaş bağlanırmı kesin öyle bir durum olduğunda?annem in primi 1800 den fazla söylemiştim 3604 tü

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır rapor oranınızın fazla olması alacağınız yetim maaşının miktarını değiştirmez. Neyse o ödenir.
Ancak şöyle bir durum söz konusu. 2022 maaşı alanların aynı zamanda yetim maaşı alabilmeleri için aldıkları yetim maaşının miktarının mutlaka 2022 maaşı miktarından düşük olması gerekmektedir. Atıyorum 2022 maaşından aylık olarak size düşen miktar 320 TL olsun alacağınız yetim maaşının miktarının mutlaka 320 TL nin altında olması gerekmektedir. Üstelik her iki maaşı almak ancak dava süreciyle gerçekleşiyor. Ayrıntılar için bakınız.

asktanrisi

Üye
Üye
halil bey cevabını merak ettiğim bir kaç soru daha var babam c......de toplamm ssklı çalışma yılı 5-6 yıl ama 5 yıl sabit var onun ssklı çalıştığı yıllar başka şehirde biz başka şehirdeyiz yani o bursada çalışmıştı en son biz şuan mersindeyiz sadece ve sadece 5-6 yıl
1-)ölümü halinde anneme dul aylığı bağlanırmı bana da yetim aylığı bağlanırmı
2-)biliyorsunuz annem emeklilik için yaşını bekliyor yaşı gelene kadar dul aylığı alabilirmi yaşı geldikten sonra da emekli olabilirmi dul aylığı alırken
3-)bir insanın çocuğuna ve eşine dul ve yetim aylığı kalabilmesi için sadece 5 yıl yetiyormu yoksa emekli lik için gününü yani primini doldurmak mı gerekiyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Babanızın 5 yıldan fazla sigortalılık süresi var ise vefatı halinde anneniz dul aylığı sizede yetim aylığı bağlanır. anneniz kendisi emekli olduğunda dul aylığı da alabilir.

asktanrisi

Üye
Üye
1-) babamın en az ne kadar prim süresi olması lazım bana yetim ve annemede dul aylığı bağlanabilmesi için 5 yıl diye biliyordum yetmiyormu?
2-) emeklilik için yeteri kadar primi olan birisini evladına ve karısına bağlanan maaş la 5 yıl çalışıp öldükten sonra bağlandığındaki maaş aynı mı ücret
3-) annem 2 maaşı birden alamazmı alanlar var mı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1) 5 Yıllık prim süresi yeterlidir.
2) Bu konuda net bilgim yok.

İskender Durgun

Üye
Üye
Yanlış anladım galiba Dul aylığı alan kişi emekli maaşınıda alabilir diye biliyorum. Örnek annem hem dul aylığı alıyor hem de emekli maaşı alıyor...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Haklıymışsın abi. Ben yanlış biliyormuşum şimdi yeniden 5510 sayılı yasayı inceledim. Dul aylığı alan kişi emekli olması halinde dul aylığı kesilmiyormuş. Her iki maaşta aynı anda alınıyor yani.

asktanrisi

Üye
Üye
bir sorum daha olacak halil bey :)
1-) biz mersinde ikamet ediyoruz babamın çalışma yılları yani primin yatırıldığı il bursa öyle bir durum olduğunda mersinden bursaya nasıl olacak
2-) mesela birde diyelim benim 320 den az aldım 2022 nin seviyesine yükseltmem lazım bursaya gidip ordaki hastaneden rapor mu almam gerek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Primlerin daha doğrusu hangi ilde ssk'lı çalıştığınızın bir önemi yok. Bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne giderseniz gerekli işlemleri yaparlar. Sağlık raporu çıkarmak için başka bir ile gitmenize gerek yok.Bulunduğunuz ildeki sağlık kurulu vermeye yetkili bir hastaneden rahatlıkla çıkartabilirsiniz.

asktanrisi

Üye
Üye
1-) emekli olunması için mesela diyorlar en son çalıştığınız kuruma gidin diyorlar babam en son bursa da çalıştı yani illerin alakası yokmu yani ben burdan mersinden yetim maaşı için herşeyi halledebilirim değilmi
2-) sskdan 2 yeti,m maaşı alınabilirmi mahkemeye versek fi,lan
başka sorum yok :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
En son çalıştığınız kurumdan kasıt, bağ-kur'lu iseniz bağ-kur il müdürlüğü, ssk'lı iseniz ssk'il müdürlüğüdür. Bu kurumlar bulunduğunuz ilde var zaten oraya gitmeniz kafi.
1 ekim 2008 sonrası hem anneden hem babadan yetim aylığı aynı anda alınamıyor. Fazla olanı seçip onu alacaksınız.

asktanrisi

Üye
Üye
çok teşekkür ederim halil bey sabırla tüm sorularıma yanıt verdiniz iyi akşamlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sürekli yeniliyorum ama tekrarlamakta fayda var. Bu site sorulara cevap vermek için açıldı. Lütfen merak ettiğiniz tüm soruları sormaktan çekinmeyin. Bildiğimiz bir konuysa yardımcı olmaya çalışırız. Ve en önemlisi, soruyu sorup cevabınızı aldıktan sonra lütfen çekip gitmeyin. :) sizi ilgilendiren konuda kuruma başvurup sonuç aldığınızda başlık altında süreci anlatınız ki başkalarıda bilgilensin.

Tekerlekli Sandalye