Yetim maaşı alan engelliler evde bakım maaşı da alabilir mi?

HotBin

Üye
Üye
Babamın vefatından sonra 3 sene önce annem ve ben birlikte babamdan kalan maaşı alıyoruz, ben yetim maaşı alıyorum ağır özürlü omurilik felçli bir engelliyim, hem babamdan dolayı yetim maaşı alıp hemde evde bakım maaşıdan yararlanabilirmiyim, Evde bakım maaşı denilen konu acaba bizi kapsarmı bizde yararlanabilirmiyiz maddi anlamda ihtiyaçlarımız çok fazla..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Babasından yada annesinden dolayı intikal etmiş olan yetim maaşını alan engellilerin evde bakım maaşı almaları mümkündür, ancak kurumca belirlenmiş bazı şartlar var, Raporun %51 ve üzeri olanların "ağır özürlü" olma şartı aranır başvuruda, yani daha açıkçası kişinin Ağır özürlü olup tuvalet banyo gibi kişisel ihtiyaçlarını yapamıyor olması gerekecek ki evde bakım maaşı alabilsin sadece rapor da yeterli degil. Yanısıra evde kişi başına düşen gelir 363 lirayı geçmiyorsa başvuru SHÇ ye yapılabilir. Babanızdan yetim maaşı alıyor olmanızın sizin için bir sakıncası yoktur.

HotBin

Üye
Üye
Peki benim şuanda bağ-kur'dan sağlık güvencem var bundan dolayı evde bakım için bir sıkıntı olurmu yanısıra 2022 maaşı almak isterim onun şartları nasıl aceba

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bağkur'dan yararlanmak SHÇ için belirlenen evde bakım maaşına engel degil yeterki 363 liralık evde bakım maaşı üst limiti geçmilmemiş olsun. Konu ve içeriklerin karışmaması için 2022 ile ilgili durumu lütfen aşağıdaki adresten yeni başlıkla sorunuz.

2022 Maaşı ve Vakıf Aylıkları

kosovali1

Üye
Üye
iyi günler ben dun flaş tv de izledim dul ve yetim aylığı alanlar eğer toplam geliri asgaği ücreti geçiyorsa sgk den para cezası geliyormuş 21 000 kadar doğrumudur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuya ilişkim bilgim olsaydı yazardım. Öyle bir bilgim yok. Bilgisi olan arkadaşlar yazsın lütfen.

kosovali1

Üye
Üye
iyi günler ben dun flaş tv de izledim dul ve yetim aylığı alanlar eğer toplam geliri asgaği ücreti geçiyorsa sgk den para cezası geliyormuş 21 000 kadar doğrumudur bilen varmı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aynı soruyu yukarıdada sormuşsunuz fakat sanırım konuyla alakalı bilgi sahibi olan kimse yokki yanıt gelmemiş ben bahsettiğiniz olayı duymadım o yüzden yanıt veremeyeceğim. Bilgisi olan arkadaşımız varsa mutlaka cevap vereceklerdir.

kosovali1

Üye
Üye
peki babamdan dolayı annem dul aylığı alıyor bakım maaşı alırsa kesilirmi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Dul maaşı alması evde bakım maaşı almasına engel değildir önemli olan evde bakım maaşı kişi başına düşen miktar olan 510 tl aşılmasın gelirinizi evdeki kişi sayısına bölüp kişi başı düşen miktar belirttiğim rakamı aşmıyorsa sıkıntı yok.

murat tarsuslu

Üye
Üye
iyi günler ben dun flaş tv de izledim dul ve yetim aylığı alanlar eğer toplam geliri asgaği ücreti geçiyorsa sgk den para cezası geliyormuş 21 000 kadar doğrumudur

Dul ve yetim aylığı yasayla kazanılmış bir haktır. Ya yanlış anlamış sinir, veya size yanlış bilgi aktarılmış. .

Tekerlekli Sandalye