Yetim maaşı alıyorum. Maaşımı yükseltmek için ne yapmalıyım?

Zeynep

Üye
Üye
babam ssk emeklisi idi 5 yıl önce vefat etti ben babamdan kalan yetim maaşı nı alıyorum aylık 150 tl. aynı zamanda ben engelliyim yetim aylığı alan engellilerin aldıkları yetim maaşı yükseltiliyormus bunun için benim ne yapmam gerek?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sosyal güvenlik kurumu il müdürlüğüne dilekçe verip mevcut yetim maaşınızın 2022 maaşı seviyesine yükseltmek istediğinizi belirterek maaşınızı 2022 maaşı seviyesine çıkartabilirsiniz.
Yetim maaşını 2022 seviyesine yükseltmek için alınan yetim maaşının 2022 maaşından düşük olması gerekir ki 2022 maaşı seviyesine çıkarılsın sizin durumunuz 150 liralık durum buna müsait sgkya gidip müracat edebilirsiniz, onlar size gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır bu yasal olarak mümkündür.

Zeynep

Üye
Üye
dilekceyi hangi adrase yazacağım ve dilekcede ne diyeceğim tam olarak. bide bu 2022 maaşı nedir yetim maaşım onun seviyesine çıktığında benim alacağım yetim maaşının miktarı ne olur?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Çok bir artış olmaz 3 ayda şimdi 450 alıyorsunuz yükselttiğimiz zaman 3 ayda 600 alırsınız. Dilekçenizi yazıyorum şimdi başlık altında görebilirsiniz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
..SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
……………………….. İl Müdürlüğüne​

............ ssk sicil numarası ile yetim maaşı almaktayım. EK1 de görüldüğü üzere sağlık durumum göz önünde bulundurulup, mevcut maaşımı 2022 maaşı seviyesine çıkartılmasını ve tarafıma yazılı yanıt verilmesi gerektiğini bilgilerinize arz ve talep ederim.

Ek:1 Hastalığın oranını gösterir sağlık kurulu raporu

İsim soyisim
tarih​
tc numarası
imza​
adres

Dilekçeyi bu şekilde yazıp bu dilekçeye bir tane sağlık kurulu raporunuzu ekleyin raporda sakatlık oranınız mutlaka olmalı meseal %.. gbi.

Zeynep

Üye
Üye
Yetim maaşından feraget edip 2022 maaşına başvursam feregat ettiğim yetim maaşımı annemin aldığı maaşa eklenir mi?
ben sadece 2022 maaşı almak istiyorum.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Babanızdan size ve annenize aktarılan oranlar aşağıdaki gibidir, sizin feragat etmeniz halinde size yansıyan oran annenize devredilir.

Dul ve yetimlere ait aylık bağlama oranları şu şekildedir;

Eş = % 75,

Çalışan ya da Emekli aylığı alan eş = % 50,

Eş, bir yetim = % 60 - % 30,

Eş, iki yetim = % 50 - % 25, % 25,

Tek yetim = % 50 İki yetim = % 40, % 40,

Tekerlekli Sandalye