Yetim maaşından dolayı bakım ücretine başvurmakta kararsızız?

bilgiweb12

Üye
Üye
Merhaba,

Bir konuda muallakta kaldigimizdan oturu sizlere danismak istiyoruz.

22.03.1997 dogumlu kardesim %90 derecesinde agir zihinsel engelli. Kardesim 18 yasina girdigi icin ayligi direk olarak kesildi.
Annem ise ev hanimi ; babam vefat ettigi icin esinden kazandigi %75 oraninda maasi ve babasi vefat ettigi icinde yetim ayligi almakta. Toplam geliri 1060 TL

Evde 2 kisi yasiyorlar ve eve giren an itibariyle toplam gelir 1060 TL. Evde bakim ayligina basvurmayi dusunuyoruz ancak kafamizda bazi soru isaretleri var.

Kafamizdaki soru isaretlerini yok etmek adina 2 farkli ilde SGK' ya gittigimizde cok ayri cevaplar alarak kafamizdaki soru isaretleri daha da fazlalasti.

Suan evde bakim ayligi icin hanede kisi basina dusen gelir siniri 572 TL, bu konuda kardesimin maasi kesildigi icin bir problem cikmiyor.

Ancak kardesimin maasi anneme aktarilirsa kisi basina dusen gelir 600 TL civari oluyor.

Ogrenmek istedigimiz konu tam olarak soyle ; kardesimin maasinin aktarilmasini istemiyoruz ve evde bakim ayligina girmek istiyoruz. Bu mumkun mudur ?

- Danismaya gittigimiz SGK'dan yetkilisi ; dilekce vermeden maasin anneme gecmeyecegini, bu nedenle evde bakim ayligina basvurunun rahatlikla yapilabilecegini soylerken,
- Farkli bir ilde danismaya gittigimiz SGK yetkilisi ; dilekce vermeden maasin anneme gecmeyecegini dogrularken, evde bakim ayligi basvurunuz onaylanabilir ancak siz dilekce vermesenizde kardesimin maasinin %75 lik dilimi annemin hesabinda toplanacagindan ileride sorun olabilecegi ve alinan evde bakim ayliginin faizliyle geri odeme durumu olabilecegi tarafimiza soylendi.

Bu konuda mevcut sureci yasayan oldu mu acaba ? Destek ve yardimlariniz icin simdiden tesekkurler,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2015 Yılı Evde Bakım Maaşı Kişi Başı Gelir

2015 yılı ilk altı ayı için: 572,64 TL
2015 yılı ikinci altı ayı için: 606, 95 TL

Bende yetim maaşının dilekce vermeden geçmeyeceğini biliyorum. Ben olsam şu yolu izlerdim. Evde bakım maaşı için başvurumu yapardım. Zaten başvurunuz kabul edilene kadar yetim maaşının annenize geçip geçmeyeceği belli olur. Eğer annenize geçer ve kişi başı geliri aşarsanız o ayki maaşı almaz kuruma giderek evde bakım maaşının iptalini istersiniz.

Tekerlekli Sandalye