Yetim maaşıyla ilgili 2 soru

boomerang

Üye
Üye
Merhabalar.
Yaşım 19. Bu sene haziran ayında yetim maaşım okul bittiğinden dolayı kesildi. Ancak okulumdan mezun olamadığım için tasdiknameyi alıp eylül ayında açık öğretim lisesine kayıt yaptırdım. Hala ön kayıt öğrencisi olarak gözüküyorum, henüz aktiflesmedi.

Şimdi birinci sorum şu:
Ön kayıt yaptırdığıma dair belgeyi sskya göndersem yetim maaşı tekrar verilmeye başlar mı, yoksa illa öğrenciliğin aktif olmasını bekleyip öğrenci belgesini mi göndermem gerekiyor?

Diğer ikinci sorum ise:
Haziran ayından bugüne kadar yatmayan maaş topluca bana verilecek mi? O aradaki geçen süre için maaşı alabilmeye hakkım var mı?

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

boomerang

Üye
Üye
ama orada başka bir şey sordum burada başka.. Amacınız konu kirliliğini önlemekse açarsınız "yetim maaşıyla ilgili sorularınız" başlıklı bi konu, insanlar oradan sorar. Oradan devam etsem ne olacak etmesem ne olacak anlayamadım

İsen Buga

Üye
Üye
Merak ettigin sorunun cevabı zaten orada var. Halil bey sizi ilk yazdigin yere yönlendirmiş. Belki o yorumu okumamışsın kanısına vardık. Yorumu okuduktan sonra soruyu soranımızın. İlk sorunun cevabı o yorumda yazılı. İkinci soruyu da akabinde sormalıydınız. Tam öğrenci olmadan herhangi bir belge ile bu maaşa devam edemezsin. Ogrenci olduguna dair belge vermelisin. Toplu maaşa gelince belgeyi verdigin andan itibaren geçerli olur. Belge olmadıgı icin sana gecmisin maaşını ermezler. Sonuçlanması baya uzun sürecek. O zamana kadar sende sıkıntı yaratacak galiba.

Bir yol göstereyim. Engelinizi elirtmemissiniz. Engeliniz Varsa ve calışmanıza olanak vermiyorsa daha önceki yazdığın soruyu bir oku istersen sana yol göstermiştim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Şimdi birinci sorum şu:
Ön kayıt yaptırdığıma dair belgeyi sskya göndersem yetim maaşı tekrar verilmeye başlar mı, yoksa illa öğrenciliğin aktif olmasını bekleyip öğrenci belgesini mi göndermem gerekiyor?

SSK ön kayıt belgeni dikkate almaz. Öğrenciliğinin aktif olduğunu belirten öğrenci belgesi le başvurduğunda yetim maaşın tekrar bağlanır.

Diğer ikinci sorum ise:
Haziran ayından bugüne kadar yatmayan maaş topluca bana verilecek mi? O aradaki geçen süre için maaşı alabilmeye hakkım var mı?

Yetim maaşlarında geriye yönelik toplu ödeme yapılmaz.

boomerang

Üye
Üye
isen buga ve gazoz agacı ikinize de çok teşekkürler açıklayıcı cevaplarınız için. kafamdaki soru işaretleri gitti sağolun.

Tekerlekli Sandalye