Yetim ve Dul aylığını 2022 maaşı seviyesine nasıl yükseltebiliriz?

aylanur

Üye
Üye
Merhaba,
%54 işitme engelli ve hafif derecede konuşma bozukluğu
Agır özürlü:Hayır
Süreklidir:Evet
Raporum var. Babamdan 210 tl yetim aylığı alıyorum.Maaşımı 2022 seviyesine çıkartmak için geçen yıl il sosyal hizmetlere başvurduğumda alamazsınız dediler.burda okuduğum kadarıyla alan arkadaşlar varmış.fakat ne yapmam gerektiğini tam anlayamadım.
Öncelikle nereye müracaat etmeliyim?
210 tl olan maaşım ne kadar artar?
İşlemler yapıldıktan kaç ay sonra baglanıyor?
Ayrıca %59 işitme engelli annemde dul maaşı alıyor.oda benim gibi maaşını 2022 seviyesine çıkarabilirmi? aynı yöntemlemi olacak?
evde 2 engelliyiz ve başka kimsemiz yok.ortaklı taşınmazımız var.annem 390 alıyor.ikimizin toplam geliri 600. başka gelirimiz yok ve bakım aylıgı alabilirmiyiz veya nelerden faydalanabiliriz 2 engelli olarak? kendi ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.
Not: Raporu 3 yıl önce aldım.Araştırmalarım sonucu rapor oranlarının düşürüldüğünü ve tekrar rapor istendiğini ögrendim.Bizim raporlarımızda süreklidir ifadesi oldugu için yenilememiz gerekiyormu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Doğru duymuşsunuz. Yetim aylığı alan kişilerin aldıkları yetim aylıkları 2022 maaşı seviyesinden az ise başvuruda bulunmaları halinde yetim maaşları 2022 maaşı seviyesine yükseltilir. Ancak siz yükseltemezseniz. Sizin aldığınız yetim maaşı zaten 2022 maaşı seviyesinde imiş. Sakatlık oranı; %40-69 arası olanlar üç ayda (3 ay) 632 lira 2022 maaşı alıyor. Aylığa bölündüğünde 210 tl ederki siz zaten o miktarı yetim aylığı olarak alıyormuşsunuz.
Bu söylediklerim anneniz içinde aynen geçerlidir. Evde bakım aylığı alamazsınız. Zira evde bakım ücreti alabilmek için sağlık kurulu raporunda "ağır özürlüdür" ibaresi bulunması gerekiyor. İşitme engelli birisi bu ibareyi alamaz.

aylanur

Üye
Üye
Teşekkür ederim cevap için.Ordan burdan okuduklarım kafamı karıştırmıştı.

Tekerlekli Sandalye