Yetim ve işsizlik maaşını birlikte alınabilir mi?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Örnek Soru: Merhaba, babam vefat etti. Babam, memur emeklisiydi. Ben de özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum. Ancak yeni yılda işten çıkarılacağım tebliğ edildi. Yetim aylığı için de başvuruda bulunmadım. Başvurduğumda hem yetim aylığını hem de işsizlik maaşını alabilir miyim?

Dul ve yetim maaşları sosyal güvenlik sisteminde en çok karmaşanın yaşandığı konuların başında geliyor. Soru ile birlikte gelen bilgilerden, bekar bir bayan olduğunu anladığımız takipçimizin sorusu birkaç konuyu içeriyor.

Bunlardan ilkini yetim maaşı oluşturuyor. Ölen anne ve babaların geride kalan çocukları (kız veya erkek) anne ve babalarının ölümünden dolayı yetim veya ölüm aylığı alabilmeleri için 5510 sayılı Kanun veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmamaları ve bununla birlikte kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması gerekmektedir. Dolaysıyla, vefat eden kişi emekli olduğu için, geride bıraktıklarına da yetim maaşı bağlanmasına olanak sağlıyor.

İkinci olarak, SSK’lı olarak çalışan bir sigortalının hem kendi maaşını hem de Emekli Sandığı’ndan emekli maaşı alan ve vefat eden babasından yetim aylığı alıp almayacağı konusu var. SSK’ya tabi çalışan yetimler, Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alabiliyorlar.

Sigortalı çalışanların yine sigortadan yetim aylığı alma durumları ise farklıdır. Bu durumda kız çocuklarının, evlenmesi, boşanması durumunda eski eşiyle yaşamaya devam etmesi ve son olarak sigortalı bir işe girmesi durumunda yetim aylığı kesiliyor.

Erkek çocuklar için ise durum farklıdır. Erkek çocukları için eğitim durumu da göz önüne alınarak yetim aylığı durumu planlanır. Eğitim görmeyen erkek çocukları için 18 yaşına kadar, ortaöğretim mezunu kişilere 20 yaşına kadar, lisans çıkışlı yani üniversite mezunu ve üniversite diploması bulunan erkek çocukları içinse 25 yaşına kadar yetim aylığı ödenir. Ayrıca erkek çocuklarının sigortalı bir işe girmeleri durumunda da yetim aylığı kesilecektir.

Kız çocukların yetim maaşı ile birlikte işsizlik ödeneği almalarında ise istisnalar vardır. Bahse konu hak sahibi çocuğun 4447 sayılı Kanun’a göre işsizlik maaşı alması durumunda hak sahibi çocukların anne ve babasından aldığı yetim aylığı kesilmeyecek olup, her iki aylığı almaya devam edecektir. Çünkü 5510 sayılı Kanuna göre bağlanan yetim veya ölüm aylıklarındaki şart anılan Kanuna göre ya da yabancı bir ülke mevzuatına göre çalışmaması, kendi çalışmalarından dolayı gelir yâda aylık bağlanmamış olmasıdır. Bu nedenle işsizlik maaşı kişinin kendine ait 4447 sayılı Kanun’a göre verilen geçici bir ödenektir. Çalışma süresine dayanarak en fazla 10 aya kadar verilen parasal bir yardımdır. Bu nedenle hak sahibinin her iki ödeneği de kullanması söz konusu olacaktır. Ancak burada yasada yer alan diğer hükümlerin yerine getirilmiş olması da gerekmektedir.

Bu ülkede yaşayan ve yetim kalmış çoğu kadın haklarını bilmiyor. Hatta çoğu çalışan dahi haklarını bilmiyor. O yüzden nette okuduğum ve birilerine faydası olabileceğini düşündüğüm ne varsa sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Not: Uzun yıllar boyu ben de haklarımı bilmiyordum. Ne işsizlik maaşı alabileceğimi ne de diğerlerini..Belki de en çok bu yüzden bilgi hazinedir ve insan bilgisini sadece kendine saklamamalıdır. Bilgilerin paylaşıldıkça çoğalacağına inanıyorum.

Haklarınızı bilmeniz ve yaşamınız boyunca mağdur olmamanız dileğimle,

osman yıldırım

Üye
Üye
Konuda yazmamış siniz malul erkek çocuklar yüzde 60 'in üzerinde raporu olan erkek çocuklar babalarından kalan emekli maaşını yetim maaşı olarak alirlar

Tekerlekli Sandalye