Yüksek tansiyon için rapor alacağım?

yaşar18

Üye
Üye
arkadaşlar tansiyonum sürekli çıkıyo işyerinde ölçtürüyorum 16 17 diyolar hastaneye
doktora rapor için gidiyorum normal diyolar bunu nasıl onaylattıracam anlamadım 1 gün holter taktırdım fazla yükselme çıkmamış diyo yadımcı olrsanız sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tansiyon için nasıl bir ölçüm yapılıyor hangi yol izleniyor tam olarak bilmiyorum. Sakatlık oranı cetvelinde şunlar yazılı. Ama bildiğim bir şey varsa her tansiyon aleti doğru ölçüm yapmaz.

PULMONER HİPERTANSİYON
Klas 1:
Asemptomatik; Fizik muayene ve EKO veya sağ kateter ile Pulmoner arter sistolik basıncı (PASB) 30-40 mmHg saptanan ve Pulmoner Hipertansiyon tanısı konmuş hastalar 10
Klas 2:
Günlük fiziksel aktivitede hafif kýsýtlamasý olan ( NYHA 2), EKO veya sað kateter’de PASB: 40-50 mmHg saptanan hastalar 25
Klas 3:
Günlük fiziksel aktivitede aðýr kýsýtlamasý olan (NYHA 3), EKO veya sað kateter’de PASB: 50-70 mmHg saptanan hastalar 50

Klas 4:
Ýstirahatte dispne, göðüs aðrýsý ve presenkopu olan veya en küçük aktivitelerde semptomlarý ortaya çýkan (NYHA 4) ve/veya istirahatte sað ventrikül yetmezliði belirti ve bulgularý olan
PASB: 70 mmHg üzeri hastalar
HİPERTANSİYON
Klas 1:
Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler 10
Klas 2:
Kiþi antihipertansif tedavi alýyor ve aþaðýdakilerden birisi varsa 20
1. Proteinüri d) Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
2. Hipertansif serebrovasküler hastalýk e) Sol ventrikül hipertrofisi
Klas 3:
Kiþi antihipertansif tedavi alýyor ve aþaðýdakilerden iki veya daha fazlasý varsa 50
1. Diyastolik kan basýncý > 120mmHg (maksimal tedaviye raðmen)
2. Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluðu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artýþ veya kreatin klerensi <%50 olmasý)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalýk ve kalýcý nörolojik defisit
4. Sol ventrikül hipertrofisi
5. Hipertansif retinopati (evre 3-4)

star trek

Üye
Üye
15-16 larla % 40 rapor alamazsınız.
Tansiyon ilaçları ile hayatınıza devam. Geçmiş olsun.

yaşar18

Üye
Üye
benim zaten raporum var tansiyondan % 10 ilave ile maliyeye göndermek istiyorum

yaşar18

Üye
Üye
% almak için ne yapmam lazım holtermi taktırmam lazım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor almak istiyorsan hastaneye başvuracaksın. Hastanenin verdiği oranın olması gerektiğinden düşük olduğuna inanıyorsanda il sağlık müdürlüğüne gidip rapor oranına itiraz edeceksin. Burada kimse DR değil, tansiyon için alınacak raporda uygulanan aşamaları bilemez.

Tekerlekli Sandalye