Yüzde 100 görme engelli ve diyalize giren hastaya kısmi engelli verilmesi

Erdal Düven

Üye
Üye
İyi günler arkadaşlar babamın sağlık sorunları nedeniyle üç yıldır sağlık raporu çıkartıyoruz Balıkesir şehir hastanesinde evde bakım maaşı alabilmek için 2017 de %98.5 oran ile ağır engelli ibaresi verilmedi. Süresi 1 yıl idi
2018 de yeniden başvurduk bu sefer heyet %100 oran ile ağır engelli ibaresi verdi ve kuruma başvurduk ve maaş bağlandı.
Süresi 1 yıl olduğu için 2019 Kasım ayında
Rapor yenilemesi için yeniden başvurduk
Fakat bu sefer kısmi engelli vermiş heyet anlamak mümkün değil bizde rapora itiraz ettik aynı şehirdeki hastanelere bul yıl çıkan değişiklik ile artık başvuru yapılamıyor muş
Bizde Manisa şehir hastanesine başvuru yaptık il sağlık müdürlüğü vasıtasıyla
Oradada heyet kısmi engelli verdi bu sefer rapor süresi sürekli verilmiş bir hakkımız daha var bu nasıl oluyor ne değiştide verilen hakkımız alınıyor anlayamıyorum babamın oranları diyabet dahiliye %30 kulak %41 kardiyoloji %10 göz %90 böbrek nefroloji %90 genel cerrahi tek böbreği alınık
Haftada üç gün 4saat diyaliz yaşı 60 bu oranlara bile vermediler bu sene bir hakkımızda daha kaldı o da hakem hastanesi gitmekte kararsız sizlerinde yorumunu almak istiyorum sonuç değişirmi acaba?

İyi günler

gececi01

Üye
Üye
İyi günler arkadaşlar babamın sağlık sorunları nedeniyle üç yıldır sağlık raporu çıkartıyoruz Balıkesir şehir hastanesinde evde bakım maaşı alabilmek için 2017 de %98.5 oran ile ağır engelli ibaresi verilmedi. Süresi 1 yıl idi
2018 de yeniden başvurduk bu sefer heyet %100 oran ile ağır engelli ibaresi verdi ve kuruma başvurduk ve maaş bağlandı.
Süresi 1 yıl olduğu için 2019 Kasım ayında
Rapor yenilemesi için yeniden başvurduk
Fakat bu sefer kısmi engelli vermiş heyet anlamak mümkün değil bizde rapora itiraz ettik aynı şehirdeki hastanelere bul yıl çıkan değişiklik ile artık başvuru yapılamıyor muş
Bizde Manisa şehir hastanesine başvuru yaptık il sağlık müdürlüğü vasıtasıyla
Oradada heyet kısmi engelli verdi bu sefer rapor süresi sürekli verilmiş bir hakkımız daha var bu nasıl oluyor ne değiştide verilen hakkımız alınıyor anlayamıyorum babamın oranları diyabet dahiliye %30 kulak %41 kardiyoloji %10 göz %90 böbrek nefroloji %90 genel cerrahi tek böbreği alınık
Haftada üç gün 4saat diyaliz yaşı 60 bu oranlara bile vermediler bu sene bir hakkımızda daha kaldı o da hakem hastanesi gitmekte kararsız sizlerinde yorumunu almak istiyorum sonuç değişirmi acaba?

İyi günler

Buradan şunu anlıyoruzki (şayet babanızın üzerine tapulu bir mal yok ise) devlet engelli hasta bireyi tıpkı hayvanlar alemindeki gibi toplumdan atmak üstünden silkelemek istiyor ya ciddi anlamda devlet iflas etmiş yada ciddi anlamda birileri pastadan büyük bir pay götürüyor bir film var ama nerede anlam veremedim nereye el atsanız ya maaş kesiliyor yada yarı ölmüş bir insana sağlama yakın rapor veriliyor 1 kilo prinç fazlası olan maaşı kesiliyor hanede 1 kişi evlendimi maaş gidiyor 1 kişi staj gördümü yeşilkart gidiyor bir ekmek fazla aldınızmı kömür vermiyorlar üzerinizde yeni elbise gördülermi yardım kesiliyor

ben adana sosyal yardımlaşmaya eski elbiselerle gittim arkadaşlar üzerimdeki 200 tl lik montu sormasınlar diye evde bırakıp kilerdeki eski montu giydim

haykolik

Üye
Üye
bende aynı durumdayım arkadaşlar oglum diyaliz hastası 13 yıldır adana bakent hastanesinde diyalize giryor tedaviyide başkentde görüyor bir yıllı tam bagımlı verdiler evde bakım maaşı alıyorduk süresi bitince tekrar verdiler kısmi bagımlı raporu itiraz ettik il saglık müdürlüne adana şehir hastanesine yönlendirdiler orasıda bagımsız vermiş bir daha itiraz ettik seyhan devlet hastanesine yönlendirdiler orasıda bagımsız 1 yıllık vermiş acaba birdaha itiraz hakkımız varmı

Erdal Düven

Üye
Üye
Benim bildiğim kadarıyla ilk rapora üç kere itiraz hakkı var 1 ay içinde en son hakem hastanesinin verdiği nihai son oluyor ancak 6 ay sonra hasta olduğu bölüm doktoru sağlık kuruluna sevk eder ise yeniden rapor düzenlenebiliyor.

Bizde kararsızız hakem hastanesine gidip gitmemeye benim anladığım kadarıyla bu sene bu işi akıl almaz bir zorlaştırmış bence sağlık Bakanlığı sahtekarlık yapanlar yüzünden gerçekten hakkı olan engellilere bu hak verilmiyor geçenlerde müge anlının programına çıkan sahtekarlar yüzünden olduğunu düşünüyorum yatalak felçli akıl demans hastalığı dışında artık ağır engelli verilmeyecek galiba en azından bu sene çünkü burası Türkiye her an her şey değişebilir.

haykolik

Üye
Üye
Sayın septik abim benim durumunda bakarmısın yazmıştım konuda açmıştım

septik

Editör
Editör
[MENTION=3187]haykolik[/MENTION]

Yukardaki üye arkadaşımıza cevap vermiştim fakat yönetici oarak yazdığım yazının nasıl anlaşılacağından emin olamadığım için kaldırdım.

Rapor konusunda beklediğiniz oranı alamadığınız zaman itiraz hakkınız var, itirazdan sonra sizi yönlendirdikleri diğer hastahanenin vereceği raporada itiraz ederseniz hakem hastaheneye sevk ediliyorsunuz. Hakem hastahanenin verdiği karar ile rapor oranınız sonuçlanmış oluyor.

Buradaki konu ise hakem hastahanenin vereceği oranıda kabul etmediğiniz zaman ne yapabiliriz kısmı.

Yeni rapor almak için son alınan rapordan sonra 6 aylık bir süre söz konusu oluyor, bende aslında böyle bir sürenin resmi bir anlamı olmadığını söylüyorum.

Diyelimki son aldığınız rapordan kısa süre sonra hastalığınız arttı veya yeni bir hastalık çıktı, yada Allah vermesin kaza yaşadınız, düşme sonucu sağlık problemi yaşadınız, size daha 6 ay dolmadı yeni rapor veremeyiz diyemezler.

Fakat sağlık bakanlığının bilinen mevcut hastalıkların, kişiye verdiği hasarların tetkikleri yapıldıktan sonra çıkan sonucun orantılanmasının nasıl yapılacağı konusunda tüm doktorlara vermiş olduğu yazılı skala kitabı var. Yani hiç bir doktor kafasına göre işlem yapamıyor.

Bu durumda hangi hastahaneye giderseniz gidin doktorların rahatsızlığınızla ilgili yapacağı tetkik, incelemeden sonra aşağı yukarı sağlık bakanlığının sıkalasında yer alan sonuçlara yakın bir durum çıkacaktır.

Süre konusunda 6 ay beklemek zorunda değilsiniz.

Tekerlekli Sandalye