Yüzde 40 engelli araç alımı

bilmemki

Üye
Üye
Ben bir kaç ay önce yüzde 40 oranlı engelli raporu aldım. ortopedik engelim var raporumda sağlık bilgilerim dışında bir bilgi bulunmuyor ötv indirimi engelli araç alabilir vs. ötv den muaf şekilde araç alabilir miyim ? Bir başka sorum engelim sağ kolda güç kaybı sağ bacakta hafif aksaklık var. sadece otomatik vitesle engelli aracı alabilir miyim alırsam. cevaplarsanız çok sevinirim

bilmemki

Üye
Üye
SAĞ HEMİPLEJİK FORM CP KOL BR:3 EL:5 ALT EKST:4 BAĞIMSIZ DESTEKSİZ
YETERSİZ DORSİFLEKSİYON AMBULE %25 + 20
hocam aynenbu şekilde yazıyor

mustafameliye

Üye
Üye
Ötv siz alabilirsiniz belki ama biraz uğraşırsınız sanirim. çünkü sağ kol icin brakial pleksus icin bir yani var resmi gazetede. sizin icin vitese takılan bir tertibata topuz gibi vs. ötv siz araba alabilirsiniz sanirim. ama uğraşıp otomatik vites almak icin çabalayın. ve bir bilene daha sorun. ben yaptığım araştırmalarla bu bilgileri edindim yani.

bilmemki

Üye
Üye
peki hocam ötv siz araç alabilmem için tekrar bir heyete vs mi gitmem gerekiyor yoksa araç alacağım bayiye gidip engel raporumu verip alacak mıyım. şu an elimde yukarıdaki belirttiğim tanısı olan yüzde 40 oranlı bir raporum var başka da birşeyim yok. Henüz ehliyetim bile yok bi kaç güne başvuracağım. hangi adımları izlemem gerek yardımcı olursanız çok sevinirim

mustafameliye

Üye
Üye
1.Engelli Sağlık kurulu raporu alacaksın tam teşekkürlu hastaneden.otv muafiyeti icin başvurunu yapacaksın. önceki rapor ayrı.
2.raporu aldin ve ötv den muaf olduğun belirtildi ise il sağlık müdürlüğünden ehliyet komisyonu ne zaman toplanıyor diye arıyorsun. ayda 1 toplanıyor.orada makina müh. ve uzman tabib senin raporunu inceleyip sana uygun bir arabanın nasıl olduğuna karar verip kodlarını veriyor. arıyorum vites topuzu yükseltilmesi ,otomatik vites bunların kodları var. bunu aldıktan sonra
3. nufus müdürlüğüne gidip veriyorsun ehliyetini artik onlar düzenliyor suanda b sınıfı ise . kodları geçiyor yanına.
4. bundan sonra bayiye gidiyorsun

İsen Buga

Üye
Üye
peki hocam ötv siz araç alabilmem için tekrar bir heyete vs mi gitmem gerekiyor yoksa araç alacağım bayiye gidip engel raporumu verip alacak mıyım. şu an elimde yukarıdaki belirttiğim tanısı olan yüzde 40 oranlı bir raporum var başka da birşeyim yok. Henüz ehliyetim bile yok bi kaç güne başvuracağım. hangi adımları izlemem gerek yardımcı olursanız çok sevinirim

mustafameliye kardeşimizin verdiği bilgiye ek:

hem ÖTV muafiyeti hem ehliyet için heyete gireceksiniz.
Rapor çok alın: söyle yapacaksınız aslı bir tane olur fotokopi çektirip aslı gibidir damga bastırın..

NEDENine gelince:
2 rapor araç alımına gidecek
1 rapor ehliyete gidecek

2. ek bilgi: ehliyet olmadan araç vermezler: hem ehliyet hem araç raporu ikisi uyumlu olmalı. Ehliyet yoksa araç alamazsınız, ehliyet var ama rapora uyumlu değilse yine araç alamazsınız.

burada panik yapmamanız için uyarı: ÖTV muafiyeti raporu süresiz alındığında, araç alımını ehliyetten sonra yapabilirsiniz.

Topuz konusuna gelince; direksiyona takılan topuz aparat sayılmıyor. sileceklerin yer değiştirmesi de ÖTV muafiyetine girmez. Ben öyle biliyorum.

İsen Buga

Üye
Üye
raporda:
yüzde oran önemli; %1 olsa bile ÖTV muafiyetine girer. %40 en az olacak diye asgari şart yok. Yüzde oran %90 ve üstü-%89 ve altı diye bakılıyor işlem ona göre yapılıyor. Mutlaka yazılsın.

sakatlığınız tıp terimi ile açıklayıcı olsun: Maliyedeki doktor tekrar bakıyor. Yönetmelik bulup doğruluğunu tespit etmek için.

ÖTV muafiyetinden faydalanır yazısı yada ÖTV işaretli olsun. Son rapor nasıl bilmiyorum ama ben aldığımda şıklar şeklinde idi; yıl 2018...

mehmet34

Üye
Üye
peki arkadaşlar sol kol engeli olanlar %40 üzerinde engelliyse ehliyet alabiliyor mu?

zeynep1907

Üye
Üye
Arkadaşlar şimdi engelli raporu ile araç alımı diye bir şey var benim babam fabrikada işçi araba almayı düşünüyoruz fakat sizce bu rahatsızlıklara rapor verilir mi bilginiz var mı?
Babam da hipertansiyon var böbrekte küçülme var omuz çıkıklığından dolayı omzunda zedelenme var kronik astım hastası dizinde zedelenme var varisleri var ve kulaklarında hafif duyma sorunu var kalbinde büyüme var kalp hastası zaten bronşiti de var diz kapağında da hafif zedelenme var ve obezite biraz şişman sizce bunlara verilecek oran ne kadar olur bilgisi olan var mı acaba?

Bir de bu raporu alırsa eğer işine devam edebilir mi 6 seneye emekli olacak babam 48 yaşında sigortası doldu fakat yaşı dolmadığı için henüz emekliliği hak etmiyor maalesef

Şimdiden görüşleriniz için çok teşekkür ederim

İsen Buga

Üye
Üye
Arkadaşlar şimdi engelli raporu ile araç alımı diye bir şey var benim babam fabrikada işçi araba almayı düşünüyoruz fakat sizce bu rahatsızlıklara rapor verilir mi bilginiz var mı?
Babam da hipertansiyon var böbrekte küçülme var omuz çıkıklığından dolayı omzunda zedelenme var kronik astım hastası dizinde zedelenme var varisleri var ve kulaklarında hafif duyma sorunu var kalbinde büyüme var kalp hastası zaten bronşiti de var diz kapağında da hafif zedelenme var ve obezite biraz şişman sizce bunlara verilecek oran ne kadar olur bilgisi olan var mı acaba?

Bir de bu raporu alırsa eğer işine devam edebilir mi 6 seneye emekli olacak babam 48 yaşında sigortası doldu fakat yaşı dolmadığı için henüz emekliliği hak etmiyor maalesef

Şimdiden görüşleriniz için çok teşekkür ederim

https://engelliler.gen.tr/f25/yuzdekac-engelli-raporu-alirim-35108/#post174763

cevapladım...

Tekerlekli Sandalye