Yüzde Kaç Engel Oranı Çıkabilir.

Galaktikos

Üye
Üye
Yaş 84 Bayan,

Hastalıklar,

1. Gözün 1 tanesi tamamen kör, Diğer gözde körmüş 5 tane ameliyat ile açılmış ama oda kötü görüyor çok iyi değil.
2. Kulak için 2018 yılında sağlık kurulu raporu ile SGK dan cihaz alınmış. Cİhaz yokken konuşmaları hiç duymuyor.
3. Resmini koydum. 2017 yılında aort kapağı mekanik kapak ile değişmiş ama elimde son zamanlarda alınan hiç eko yok. Enabızda yazan, aterosklerotik kalp hastaligi yaziyor ayni zamanda kronik iskemik kalp hastaligi yaziyor

y1.jpg y22.jpg y23.jpg

4. Esansiyel primer hipertansiyon var ilaç kullanıyor.
5. İnsuline bagli olmayan diabet var bu en son gittiğinde hastaneye doktır bu hastalığı yazmış.
6. Hiperlipidemi
7.Yumurtalıklar ve rahim alınmiş kist ile beraber
8.Safra kesesi alınmış
9. Karisik anksiyete ve depresif bozukluk var raporlu

Kullandigi ilaclar
Beloc zok 100mg
Coumadin 5mg
Ator
lustral

Bunların dışında da kullandığı bazı ilaçlar var ama adlarını bilmiyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kuvvetle muhtemel %40 ın üzerinde bir raporu rahatlıkla alırsınız diye düşünüyorum. Kesin oran vermek çok güç

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Öncelikle çok çok geçmiş olsun ve kesinlikle en az %40 oranında engelli raporu alırsınız diye düşünmekle beraber merak ediyorum lütfen yanlış anlamayın ama;

84 yaşında bir yakına neden, ne amaçla engelli raporu alınmak istenebilir?

Galaktikos

Üye
Üye
Merhaba,

Öncelikle çok çok geçmiş olsun ve kesinlikle en az %40 oranında engelli raporu alırsınız diye düşünmekle beraber merak ediyorum lütfen yanlış anlamayın ama;

84 yaşında bir yakına neden, ne amaçla engelli raporu alınmak istenebilir?

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Konuyu acarken ÖTV li araç almak için oldugunu yazmayı unutmusum. Bu sebepten en az %90 rapor gerekiyor. Normalde anneannemin butun ihtiyaclarini ben kendim aliyorum (erzak, hastaneye kontrol vb.) Ancak işimden dolayi baska sehire gitmek zorundayim (arabayida goturmek zorundayim) bu sebeptende anneannem ile annem ilgilenecek benim arabam gidince aracsiz kalacaklar. Bizde araba alalim dedik ancak araba fiyatlari malum, bir akranimiz bize anneannenin rapor alma olasiligi cok yuksek o sebepten saglik raporu alin dedi olay bundan ibaret. 9 şubata randevu aldik zaten artik hayirlisi olmazsada bir sekilde basimizin caresine bakacagiz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Hep istediğim bir şey var ve bu örnekde de açık açık belirtilmiş. ÖTV indiriminden faydalanarak araç alabilmek her engelli/engelli yakınının doğal bir hakkı olmalı. Aracın asla lüks değil zorunlu olduğunu düşünüyorum ve ne yazık ki burda şöyle bir çelişki var ki; ÖTV li araç almak için en az % 90 rapor oranını şart koymuşlar ve ne yazık ki kolay kolay %90 vermiyorlar :(

İşte asıl sorun bence bu oranın kaldırılmasında. Engelli hakları için nasıl %40 engelli raporu yetiyorsa ÖTV li araç alımı için de yetmeli zaten ayrıca bu oranı yani %90 ı yakalayabilmek tamamen bir şans yada doktorların insiyatifine bırakılmış gibi. Düşünsenize %89 veriri ve siz araç indiriminden faydalanamazsınız :(

Adalet bunun neresinde???

Tekrar çok geçmiş olsun, umarım her şey gönlünüzce olur dileklerimle...

Galaktikos

Üye
Üye
Bilgilerimi paylaşayım,

9 Şubatta Sağlık Kuruluna gittik.
218 TL para ödedik ve kağıtları alıp sıra ile doktorları gezdik. Bu işlem yarım gün sürdü.
Göz Doktoru ne oran verdi bilmiyorum ama 2 gözdede büyük sıkıntı var dedi. (Biri zaten kör)
Dahiliye gittik Hipertansiyon %10 ve Kolestrolden %10 verdi. Şeker için o önemli değil diyip oran vermedi. Ayrıca bizi Kardiyolojiye gönderdi.
Kardiyolojiye gittik moralimiz çok bozuldu Kalpte sıkıntı var dedi doktor EF 40 yazdı yanında da bir sürü şey söyledi.
KKB Kulak için ODİO istedi gelen sonuca göre yazdırırken duydum %36 verdi.
Genel Cerrah Ameliyatları sordu söyledik tamam dedi. Kağıda tik attı ama bir şey demedi.
Fizik Tedavi ve Reh. Baktı sisteme anneannemi yürüttü benlik bir durum yok dedi.
Nöroloji sisteme baktı tamam dedi tik attı yolladı.
Psikoloji aynı sisteme baktı tamam dedi tik attı yolladı.

Sonunda kağıtları ve çıkan sonuçları kadına vermeye gittim. Ama kadına gözün oranı ne dedim eğer göz %50 yada %60 olursa %90 nı gececektik benim hesabıma göre ama kadın yasak dedi söylemiyoruz dedi. Ben biraz ısrar ettim sadece gözü söyleyin dedim bari kadın bana gelen oranlara göre yetiyor dedi ben dedim göz mü yok dedi genel bütün oranlar için %90nı sağlıyor dedi. Ve bizi öğleden sonra kurula yönlendirdi. Kurula anneannem ile annem girdi başkan hastalıkları okumuş 30 saniye sonra tamamdır çıkabilirsiniz demiş.

Şans dileyin de son dakika bir problem çıkmasın. 1 hafta sonra sonucu mesaj ile bildirecekmiş.

Durum bundan ibaret.

Tavsiyelerim;
*Kurula girmeden önce ne hastalığınız varsa öncesinde doktoruna giderek alabiliyorsanız onun raporunu alın derim.
*Çünkü doktorlar direk enabıza bakarak ve geçmişe bakarak yazıyorlar.
*Eğer daha önce bir teşhis koyulmuş raporlu hastalığınız yoksa kurulda doktora şu hastalığım var bu hastalığım var derseniz dikkate dahi almıyorlar.

Galaktikos

Üye
Üye
Evet arkadaşlar bugün anneannemin e devletinden bir bakayım dedim.

Oraya bir rapor işlenmiş. Toplamda %94 vermişler ancak 1 sene geçerliliği var. Bu raporla araç almamda herhalde sıkıntı yoktur.

Ekli dosyalar

• 1..jpg
    1..jpg
    86.6 KB · Görüntüleme: 2,320

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yoktur. süreli raporlarla da ÖTV indirimli araç alınabiliyor

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

İşte bu :) Başarmışsınız tebrik ederim o halde yeni aracınızı güle güle kullanın...

emincan45

Üye
Üye
Merhaba;
31 yaşındayım.
Geçtiğimiz hafta sağlık kuruluna başvuruda bulundum. 6 Temmuzda sonuç çıkacak ama merakım büyük.
2010 yılında Aort Kapakçığım protez kapakçık ile değişti.Coumadin ve hipertansiyon ilacı kullanıyorum.Kardiyoloji doktoru heyete verecceğim kağıda %30 kapakçık,%20 hipertansiyon yazdı.Psikiyat ise ''6 ay düzenli olarak muayne'' yazdı. Tahminen engellilik oranı ne gelir?
Şimdiden teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye