Yüksek Sağlık Kurulu'na giden raporun sonucu ne zaman gelir?

Merhaba arkadaşlar,

Evrende bu malulen emeklilik konusunda en çok yorulan engelli benimdir sanırım.

SGK'nın isteği üzerine üniversite hastanesinden aldığım "nöroloji" ve "ftr" raporlarım, 29.01.2014 tarihinde Yüksek Sağlık Kuruluna son kontrol için gönderildi. Tam tarihi Bağcılar SGK Kurumunda bu evrakla ilgilenen memur söyledi.

Sizce daha ne kadar beklerim? Sonucu nasıl öğreneceğim?

Sevgiler

Net bir süre vermek zor. Bu birazda biriken dosyaların sayısına bağlı bir durum. Daha önce yüksek sağlık kuruluna raporu gidipte geri gelen arkadaşlarımız konuya ilişkin tecrübelerini yazabilirmi?
----

Yüksek Sağlık Kurulu

5510 sayılı Kanunda yazılı olan görevleri yerine getirmek üzere branşları Kurum tarafından belirlenecek uzman hekimlerden oluşan Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu kurulur. Kurul;

- Millî Savunma Bakanlığı,
- Sağlık Bakanlığı,
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
- Yüksek Öğretim Kurulu,
- En fazla üyeye sahip işveren,işçi ve kamu çalışanlarını temsil eden konfederasyonlar,
- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği,
- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu,
- Türk Tabipleri Birliği,
- Türkiye Ziraat Odaları Birliği,
- Kurum Tarafından görevlendirilecek birer uzman hekimden oluşur

Görevleri :

- Kurul, sigortalılar hakkında vazife malûllük derecesi, iş kazası ve meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik derecesi tespiti ile çalışma gücünün malûliyeti gerektirecek derecede kaybına ilişkin Kurumca verilen kararlardan itiraza konu olanları inceleyerek karara bağlar.
- Kurul, sigortalı veya hak sahiplerinin talebi üzerine görevlendirdiği uzman bir hekimi dinlemek zorundadır.
- Kurul, bu Kanunda yazılı görevlerle sınırlı olmak kaydıyla, mahkemelerden intikal eden ve bilirkişi sıfatıyla rapor düzenlenmesi talep edilen dava dosyaları hakkında, gerekli incelemeleri yaparak görüş bildirir. Mahkemeler, bahse konu dosyalar için belirlediği bilirkişi ücretini kurul üyelerine iletilmek üzere Kuruma gönderir.
- Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunun hizmetlerini ifa etmesi için gerekli sekretarya işlemleri Kurumca yerine getirilir.
- Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu ANKARA’dadır.

Selam yasminn,

Yine aynı heyecan yine aynı hüsran ama az kaldı bence bu sefer hayırlı sona yaklaştın gibi. Sevgili kardeşim senin malulen emekliliğinde benim anlayamadığım bir engelliyi bu denli zorlamaları oysa ne SGK ne de raporu vermekle yükümlü hastane ödemeyecek ki senin emekli maaşını? Tamamen hakettiğin için emekli maaşını almanı sağlayacakları yerde bu kadar zorlamalarına inan bir anlam veremiyorum :(

Ben beklemekten asla vazgeçmiyorum sende peşine düşmekten vazgeçme olur mu?

Bu arada kutlama için hangi pastadan istersin bir karar ver arkadaşım o pastayı bu sayfalarda birlikte keselim olur mu? Ben en sonunda malulen emekli oldum diye yazacağın o günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Halil bey çok teşekkürler. Kimdir bu "yüksek sağlık kurulu" diye isyan ederim hep, sayenizde öğrenmiş oldum tam pozisyonlarını.

Gazoz ağacım, Canım benim çok tatlısın. Bu kadar zorlamalarını bende anlamış değilim ama umudum var, o güzel haberi vereceğim siz dostlarıma.

Lütfen bu bekleme süreci hakkında bilgisi olan arkadaşlar paylaşsın bizimle. 1,5 ay oldu, kaç ay daha beklerim ki?

yok mu aramızda malulen emekli maaşı bekleyen? yöneticilerim acaba başlığımı yetersiz sorumun?

sevgili yasmin, eminim yüzlerce, binlerce kişi vardır. Ama ne yazıkki insanımızda paylaşımda bulunma yardım etme gibi bir özellik yok. Yıllardır bu forumun yöneticisi olarak gördüğüm şey şu. Başımız sıkışınca foruma gelir soru sorar, sorunun yanıtını alıncada bir daha siteye uğramayız. Durum tam olarak budur.

arkadaslar bende amasya sgkya basvursum malulen emeklilik icin ordaki memura sordum ne zaman sonuclanir diye bana 2013 yilinin 10 cu ayinda gonderdigim basvurular daha gelmedi demisti yani cok uzun suruyormus arkadaslar bende bir anlam veremiyorum ama teknoloji cagindayiz ama burokrasinin isleyisi bu sekilde beklemekten baska care yok

ben e-devletten ve sgknın evrak takip yazan linke tıklayarak bakıyorum, doğru mu yapıyorum? nasıl öğreniliyor kabul veya red bilgisi?

sevgili yasmin, eminim yüzlerce, binlerce kişi vardır. Ama ne yazıkki insanımızda paylaşımda bulunma yardım etme gibi bir özellik yok. Yıllardır bu forumun yöneticisi olarak gördüğüm şey şu. Başımız sıkışınca foruma gelir soru sorar, sorunun yanıtını alıncada bir daha siteye uğramayız. Durum tam olarak budur.

:( ve gerçekler bu kadar acıdır işte! Benim hep yakındığım durumu ne güzel özetlemişsin sevgili yöneticim. İnsanlar siteye üye olurken ne kadar çaresiz, ne kadar umutsuzca bir an önce konu açıp sorularına yanıt aramak isterlerde sonra yanıtı alınca e bir de üstüne o yanıtla birlikte işleri yoluna girince nasıl olur da bu kadar pervasızca çekip gidebilirler hala anlayabilmiş değilim gerçi sen daha yakından biliyorsun yaşanan tam olarak budur ama işte gel gör ki benim gönlüm hala bu vefasızlığı kabul edemiyor.

yok tatlım koca sitede bir tane bile malulen emekli olan yok! neden biliyor musun, çünkü "nasıl malulen emekli olurum" diye sorarlar; sabahın körü demezsiniz, gece yarısı demezsiniz vaktinizi ayırıp en ince ayrıntısına kadar cevap verirsiniz, sonra da sitemizin adını bile unuturlar.

kimse demez "ben de takip edeyim, belki bildiğim bir şey olur da ben de birilerine yardımcı olurum" diye... maalesef

Ya dostlarım, hadi "olmadı, hak etmemişim" desem beni emekli etmeyeceklerde kimi edecekler diyorum. Belli ki birilerinin ihmali ve bürokrasi mağduruyum ama BEDAŞ, İSKİ, İGDAŞ anlamaz ihmalden, bürokrasiden.

Bugün SGK'dan daha önce mail atıp ta cevap aldığım memura tekrar yazdım ve akıbetini sordum. Az önce baktım bana cevap vermemiş. Bende "SGK evrak sorgulama" yaptım, baktım tüm gelişmeler yazıyor. Benim o tarihten sonra beklediğim 29.01.2014 tarihinde "giden evrak-evrak zimmetten çıkarıldı" yazıyor. Ayrıca bugün tarihli bir gelişme daha var. "gelen evrak-evrak elden verilmek üzere zimmetten çıkarıldı" diyor. Gelen evraksa neden zimmetten çıkarıldı der ki? Bir mahluk benim mesajımı görüp, ilgilenip, dosyamı farkedip bugün yollamış olabilir mi sizce? nedir ben maaş beklerken "dosya elden çıktı" mesajı, lütfen bir fikir verin.

Nasıl bir rezillik çıkarırım biliyor musunuz o Bağcılar SGK'da, gazetelerin 3. sayfasında okursunuz yemin ederim.

Tekrar teşekkürler her şey için.

yasmin

Asabiyet birşey kazandırsaydı keşke ,emin ol hakkımızda kötü düşünenler sayemde yok olurdu.

Haklı olduğun gibi haksızda olabilirsin tüm yazdııkların konusunda,

Hani diyorsunuz ya ben hak edipte kim etmiyecek bu emekliliği inan milyonlarca engelliyi yok sayabilecek nitelikteki bir düşünceye sahip bir yönetimle karşı karşıyayız sizin benim diğerinin çok bağırması lazım çok.

Gittim Bağcılar SGKya. Karar verilmiş fakat dosya Bölge Sağlık Kurulundan yeni çıkmış. Kuruma ulaşması 1 hafta 10 günü bulur dedi sayemde sabır taşına dönen memur.

10 gün sonra 13 ay süren stresli süreç sona erecek. 10 gün daha hayatımı terörize etmeye devam edecek bu insanlık dışı bürokrasi. İnşallah hepimiz rahat bir nefes alacağız, bende bu işin bu kadar uzun sürmemesi için ne yapabilirdim, hepsini not aldım. Paylaşacağım, birilerinin mağdur olmasını engellemiş oluruz belki.

Emekliliğim reddedildi...

Ama her şey bitmedi; öncelikle raporum Yüksek Sağlık Kurulunda diyerek sizi yanıltmışım,
rapor İstanbul'daki Bölge Sağlık Kurulundaymış ve raporu -ilk kontrol eden- buradaki Kurulmuş.
Bölge Sağlık Kurulu raporumu "çalışma gücü kaybımın %60 oranında olmadığı" gerekçesiyle reddetti.

Hemen mesajı bana gönderen bağlı bulunduğum Bağcılar SGM'ne gittim. Kurumdaki memur,
"sizin başvurunuz 13 ay önce yapıldı. Raporunuzu Ankara'daki Yüksek Sağlık Kuruluna göndereceğim.
oradaki Kurul -yeni kanun- üzerinden inceleyecek ve ben kabul edileceğini düşünüyorum" dedi. Bir kaç
başvuruya bu şekilde yapılan itiraz sonucu olumlu dönüş yapmışlar. 3-4 ay sürer dedi. Bu arada, şimdi
tekerlekli sandalyeyle gitmeye kalksam 3-4 ayda Ankara'ya gider geri gelirim ama neyse, engellinin işi
sabretmek, bekleriz...

Sevgiler

Selam yasminn,

Arkadaşım yazdıklarını okumaya ve seninle ilgili gelişmeleri takip etmeye çalışıyorum ama çok şaşırdım ve ben ilk defa sana hak vermiyorum. Neden mi? çünkü sevgili kardeşim sen 13 ay önce yapmış olduğun başvuruna yeni aldığın yanıt sayesinde hala beklemeyi neden uygun görüyorsun? Biliyorum yolculuk zor ve yıpratıcı ama değmez mi? Bağcılar SGK dan emekliliğin reddine dair olan yazıyı alıp da sen gidebilsen Ankaraya daha çabuk sonuçlanmaz mı? Bilmiyorum sana yardımcı olabilmek adına mantıklı düşünemiyorum bile ama sabrın sınırlarını zorlayan her engelli emekliliğinde ve her malulen emeklilik gibi en doğal bir hak arayışında bile bu kadar bekletilmek? bu kadar mağdur edilmek deyim yerindeyse kanıma dokunuyor :( Engellinin işi beklemek değil kardeşim onu bekleten zihniyete karşı koyabilmek tamam sabırsa sabır ama nereye kadar? ya sabreden dervişin sabırı taşarsa ne olacak?

Geri