Yurt dışından malulen emekli oldum. Turkiye'dende emekli olabilirmiyim?

Oncelikle selamlar
Benim Turkiyeden SSK ya 1983 senesinde girisim var.664 gun prim odedim.Evlilik yaparak yurtdisina yerlestim.1996 dan 2001 senesine kadar calistim.2001 senesinde gecirdigim ameliyat sonucu %75 malulen emekli oldum.Calismiyorum emekli maasiyla geciniyorum.Turkiyeden yurtdisi hizmet borclanmasi sonucu primlerimi odeyerek emekli olmak istiyorum.Okudugum bir yerde Ikamate dayali bir sosyal sigorta yada sosyal yardim odenegi alanlarin turkiyeden emekli olup maas alamayacaklari...
Benim aldigim omur boyu calisamaz ozurlu maasi yani yardim degil
sorum su benim turkiyeden emekli maasi almama engel olurmu yani iki ulkeden de emekli maasi alabilirmiyim cifte vatandasim.Sen zaten maas aliyorsun Turkiyeden alamazsin derlermi?
Cevabiniz icin simdiden tesekkurler

Almanya'da çalışıp oradan emekli olupta aynı zamanda türkiye'dende emekli olan tanıdıklarım var. Fakat konunun ayrıntıları net olarak bilmediğim için size olabilirsiniz - olamazsınız diyerek yanlış yönlendirmek istemem. Bilen arkadaşlar yazacaklardır. Size önerim en yakın SGK kurumuna giderek danışmanız.

oncelikle cabuk cevapladiginiz icin tesekkurler Halil bey , ayrica bu konularda bilgili oldugunuz icin bir sorum daha olacak
Dogustan sag bacagim sol bacagimdan daha cok baldir kisminda daha belirgin 6-7 santimetre daha zayif ve 3 santimetre daha kisa
bu durumum turkiyede bana bir emeklilik icin fayda saglarmi acaba ayrica bir kac ameliyat gecirdim
nasil bir yol cizmem gerekir emekli olmam icin fikriniz olursa cok sevinirim
Tesekkurler

Başta dediğim gibi hem yurt dışından hemde türkiye'den emekli olabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla bunu önleyen yasal bir düzenleme yok. Ve fakat burada daha çok türkiye'ye özgü engelli emekliliği konusunda bilgi vermekteyiz. Yurt dışı emekliliği hakkında kesinleşmiş bilgim bulunmamakta. Verdiğim vereceğim bilgiler duyumlara dayalı olduğu için sizi yanlış yönlendirmek istemem. O yüzden konunun detayları için SGK ya muracaat etmenizi salık veririm.
Durumunuza dair şu bilgiyi verebilirim ancak. Yurt dışından %75 oranında özürlü raporu almışınız. Türkiye'den de illaki bir sakatlık oranı alırsınız. (yurt dışından alınan sakatlık oraının % delik bazında aynısını türkiye'den alamaya bilirsiniz. zira oradaki sakatlık oranı hesaplamasıyla türkiye'deki sakatlık oranı hesaplaması farklı olabilir.) Eğer türkiyeden %40 ve üzeri bir oranda rapor alırsanız "engelli erken emekliliğinden" yararlanabilirsiniz.

Daha onceki cevaplariniza kisaca goz attim.Bir seyi degistirmek istiyorum.Benim aldigim maas engelli erken emeklilik maasi oluyor.
Malulen emeklilik daha ayri bir olymis kusura bakmayin sizi yanlis bilgilendirdim.

O zaman Halil Bey basa donsek sorum su ben hem yurtdisindan (ENGELLI ERKEN EMEKLI MAASI) hemde ayni zamanda Turkiyeden
engelli erken emekli maasi alabilirmiyim.Yani benim su anda yurtdisindan aldigim (engelli erken emekli maasi) turkiyeden emekli olmama engel olmaz mi ?
cevabiniz icin simdiden tesekkurler

Çifte vatandaş Türk vatandaşı gibi işlem görür. Yani türkiye'deki bir engelliye tanınan tüm haklardan sizde yararlanabilirsiniz. Buradan yola çıkarak, düz mantıkla düşündüğümde ve türkiye'den %40 ve üzeri bir raporu aldığınızı varsayarak, türkiye'de ssk mensubu bir engelliye tanınan erken emeklilik koşulundan sizinde yararlanabileceğinizi zannediyorum. Şu an türkiye'de iseniz SGK ya giderek daha net bilgi alabilirsiniz.
Benim konuya dair bilgim ancak bu kadar.

Geri