Yurt dışından ÖTV istisnaslı araç aldım. Kaç yıl sonra ikincisini alabilirim?

ramses55

Üye
Üye
Yasalara göre, 5 yıldan sonra ilkini satmaksızın ÖTV muafiyeti ile 2. özel tertibatlı oto alınabiliyor (Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması Sirküleri.)

Bu durumda engelli üzerinde 2 adet özel tertibatlı oto olabiliyor.

Peki, diyelim 15 yıl önce yurtdışından özel tertibatlı bir oto ithal etmişseniz, bu araba dışında ÖTV muafiyetinden yararlanarak 2. bir araba alabilir misiniz?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yurt dışından ÖTV muafiyetli ithal edilen aracın alım tarihinden sonra 10 yıl geçtikten sonra 2. bir ÖTV istisnalı arac daha alınabilir.
Yurt içi için 5 yıl, yurt dışı için 10 yıl şartı aranmaktadır.

hokeyci_7

Üye
Üye
dedemin fiziksel bir engelli yok ama %93 raporu var ve 2 yıl once tertibatsız bir arac aldık soforlugunu ben yapıyorum.yurt dışında dedemin kızı var 5 yıll doldugunda dedeme kızı yurt dısından arac getırebılır mı getırırse kac CC ye kadar olabılır..
H ehliyeti nasıl alabılır fızıksel bır engellı yok ve normal ehliyetide mevcut normal ehliyetı uzerınden getırte bılırmıyız acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı %90'ın üzerinde olanlar aracı kendileri kullanmayacaksa H sınıfı ehliyet almalarına gerek yok. Yurt içi yada yurt dışından araç getirmek için rapor oranının %90 ve üzeri olması yeterli. Yurt dışşından araç getirtebilirsiniz. 1600 CC ye kadar.

hokeyci_7

Üye
Üye
yurt dışından getirilen yada hediye olarak verılen araclarada 2500cc de olabılır dıye bisey söylediler dogrumudur acaba acıklamalarınızda dolayı sagolun

Tekerlekli Sandalye