Yurtdışından Alınan Araçlarda Takılacak Plaka?

ardaben

Üye
Üye
Arkadaşlar, yakın bir zamanda yurtdışından araç alan var mı?
Varsa bu araçlar geçici plaka ile mi yoksa gümrük plakası ile mi yurtdışından Türkiyeye gelecek?
Bundan başka; tertibat faturasını nerede ve nasıl kestiniz? Tertibat için fatura kesemiyoruz. Bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim....

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
1- Adınıza Araç geldi ise

2- Ankara Nakilhane Gümrük Müdürlüğü Tarafından Arabanın senin adına geldiğine dair gümrük araç şerh yazısı

3- Gümrük araç şerh yazısı fotokopisi (Aslı Sizde kalacak) ile Makina Müh. bürosunda proje cizen mühendisle görüşüyorsun 150 TL karşılığı gümrük şerhi yazısına bakarak araçta daha önce takılı olan tertibatın projesi çizilerek (TSE) Türk Standarttları Ensütüsünden aracın orada bulunması şartı ile tse onayladıktan sonra size anlaştığın mühendis bir belge verecektir.

4- (Kendi isteginize bağlı) Eger Araca LPG takacaksan LPG ci firma bilir sizi yönlendirir (TMMOB) Yani Türkiye Makina Müh. odası motorlu taşıt LPG ruhsatı çıkaracaksınız.

5- Sonra araç muayine istasyonuna gidip aracı muayeneden geçireceksiniz 100 TL de buraya veriyorsunuz.

6- Daha sonra araca zorunlu trafik sigorta poliçesini 170 TL karşılığı çıkardıktan sonra Ankara Nakilhane Gümrük Müdürlüğü Tarafından senin adına gelen aracın gümrük şerhi yazısının bir nüshası en geç 10 gün içinde Emniyet Müdürlüğüne posta ile gönderilip göderilmediğini Emniyetten Müd. bizat soruyorsunuz.

7- Gümrük şerhi yazısı Emniyet Müdürlüğüne 10 gün içinde ulaştı ise hemen buradan aracın ruhsatını çıkarma işlemlerine başlıyorsunuz.

ardaben

Üye
Üye
sağlık teknikeri arkadaşım;
araç yurtdışında daha. Türkiyeye gelmedi. Almanyada aracı satın aldıktan sonra sahibi plakasını çıkardı. Şimdi Türkiyeye getirebilmek için o araca plaka takmam gerekiyor. Getirecek kişi bana soruyor hangi plakayı alayım diye? Ben de bilmiyorum dedim. Sorup öğrenirim dedim. Araca almanyada hangi plaka alınacak? Geçici plaka mı gümrük plakası mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle bir dökümana ulaştım. İşinize yarar diye umuyorum.

Karayolları Trafik Yönetmeliği 49. Madde;

“D” Geçici Trafik Belgesi
, yurt dışından satın alınan veya yurtdışına satılan araçların karayollarında sürülerek götürülmesi veya getirilmesi için trafik tescil kuruluşlarınca verilen belgedir.

Bu belge isteklilere, dilekçelerinde; her türlü hukuki ve mali sorumluluğu kabul ettiklerini beyan etmeleri, araçların cins ve sayılarını, niteliklerini ve götürülüp getirileceği ülkeyi belirtmeleri şartıyla otuz gün süre ile verilir.

Yurtdışından getirilecek veya yurtdışına götürülecek araçlar için verilecek dilekçeye her araç için olmak üzere;

a) Proforma fatura örneği veya sahiplik belgesi,

b) Zorunlu mali sorumluluk sigortası,

c) Harç makbuzu,

eklenir.

“D” Geçici Trafik Belgesi verilen araçlarla, yük ve yolcu getirilmesi mümkündür.

Yurtdışından getirilecek araçlar için verilen geçici belge ve plakalar, araçlara bulundukları ülkede getirileceği gün takılır ve yurda gelişlerinde herhangi bir trafik tescil kuruluşuna iade edilir.

Yurtdışına götürülecek araçlar için verilen geçici belge ve plakalar ise karayoluna çıkarılacakları zaman araçlara takılır ve aracın ihraç edilen ülkeye tesliminde sökülüp ilgililerce iptal edilir.

ardaben

Üye
Üye
Halil bey, araç Almanyada ve Almanyadan plaka alınacak. Daha önce araç getirenler bilir ama son zamanlarda yurtdışından araba getiren yok herhalde...

Tekerlekli Sandalye