yurtdışından emekli babanın ölümü halinde engelli breyin yaralanacağı haklar varmı ?

cilginpalet

Üye
Üye
arkadaşlar öncelikle internetten bakılarak verilecek bilgiden ziyade ya böyle bir şey yaşamış yada hukuki bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum soru şu almanyadan yaş haddinden emekli baba vefat ediyor geride kalan hanımı ve ağır engelli çocuğunun yararlanabileceği haklar ve varsa bu hakları elde edebilmesi için yapılması gereken prosedürler nelerdir şimdiden teşekkür ediyorum

A.Altunay

Üye
Üye
Hem zamanında Almanyada çalışırken vefat eden babamdan dolayı hemde şuan Almanyada çalışmış eşimin vefatından dolayı almanyadan maaş almaktayım.
Eğerki babanız çifte vatandaş değil ise haklar biraz kısıtlı çocuklar için eş için problem yok.

Hanımı dul maaşı alabilir. Çocuklar üniversite eğitimi sonuna kadar 25 yaş sınırı yetim maaşı alır.Engelli çocuk için de okula devam etmiyorsa 18 yaşına kadar alır.( çifte vatandaş ise ağır engelli ömür boyu maaş alır. Değilse 18 yaşında kesiliyor oğlumun kesildi çünki eşim çifte vatandaş değildi.)
Bir de eğer Türkiyede 1 günlük dahi sigortası varsa Türkiye den de kısmı aylık bağlanır. Eşimin Türkiyede 90 günlük çalışması olduğu için kısmi aylık alıyoruz. Oğlumun da ağır engelli olduğu için devam ediyor ve bu kısmi aylık 2022 maaşından az olduğu için 2022 maaş seviyesine yükselttik.
Almanya dan maaş bağlatmak için bulunduğunuz ilin sgk yurddışı servisine başvurun onlar sizi yönlendirirler. Yanıt alamazsanız Almanya sgk başvurursunuz. Kolay gelsim.

cilginpalet

Üye
Üye
çok teşekkür ederim cevabınız için bazı yerlerde ağır engelli olan çocuk alır deniyor sizin tecrübenize göre çifte vatandaş deyilse ölen kişinin çocuğu bu maaşı alamıyor bu kötü olmuş

Eşimin Türkiyede 90 günlük çalışması olduğu için kısmi aylık alıyoruz. Oğlumun da ağır engelli olduğu için devam ediyor ve bu kısmi aylık 2022 maaşından az olduğu için 2022 maaş seviyesine yükselttik. bunu pek anlıyamadım?

A.Altunay

Üye
Üye
Kısmi aylık dediğim eşimin Türkiyede ssk lı olarak 90 günlük bir çalışması var bu yüzden Türkiye sgk sından danda maaş ve sağlık yardımı alıyoruz. Türkiye oğlumun yetim maaşını kesmedi maaş miktarı 2022 aylık tutarından az olduğu ve engelli olduğu için 2022 seviyesine yükseldi.
Maaş yükseltilme olayı Türkiye de YETİM MAAŞI 2022 den az ise (engel oranına göre) 2022 maaşının aylık seviyesine yükseltiliyor. Ve aylık olarak ödeniyor. Kısacası oğlum şuan 2022 maaşı alıyor ama 3 ayda bir yerine aylık olarak.
Yardımcı olabildiysem sevindim. Bu konu ile bende çok araştırdım bir yolu varmı diye ama ablamın almanya sgk sında çalışan arkadaşı var aynı zamanda oda hiç bir yol oladığını söyledi. Zaten oğlum 18 ini doldurmada eve almanyada okumuyorsa maaşın kesileceğimi bildiren yazı gelmişti bende oğlumun durumunu bildiren rapor fotokopisi ile yazmıştım onlara gelen cevap almanya vatandaşı olmadığı için mümkün değil yazıyordu.

Tekerlekli Sandalye