Yurtdışından gelen araçların Türkiye'de 2 yıl kalması?

Ervatan

Üye
Üye
İyi akşamlar Halil Bey size şu soruyu sormak istiyorum. "Yurt dışından emeklinin yabancı plakalı aracı Türkiye’de 2 yıl kalabilecek" yazısı 13 ekim 2015 tarihli 29501 sayılı resmi gazete yayınlandı.
Ben 2014 yılında kamudan emekli oldum, 2009 yılından beri de H sınıfı ehliyetim var ve otomatik vites araç kullanıyorum.(tertibat var ama kullanmıyorum). Ben Bulgaristan göçmeniyim oradan araç getirmek istiyorum bu ehliyetle Bulgar plakalı aracı Türkiye de kullanabilir miyim? Bulgaristan da vardı ehliyetin ama süresi geçti ve ben yeni ehliyet çıkartmadım. Zaten Türkiye ehliyetini de orada tercüme ettirdim öyle kullanıyorum, çünkü Avrupa da H sınıfı diye bir ehliyet yok biliyorsunuz. Bu konuyla ilgili bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler ..
Kolay gelsin..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar,
Karmaşık bir soru. :)
Yurt dışından getirilen araçların Türkiye'de kalma süresi 6 aydan 2 yıla çıkartıldı bu doğru fakat biz engelliler için bunun uygulaması nasıl yapılır onda soru işaretleri var doğrusu. Bildiğim kadarıyla yurt dışından gelen araç 2 yıl türkiye'de kaldıktan sonra tekrar yurt dışı yapılıp satılması lazım. Ama yurt dışından engelli adına alınan aracı 3 yıl satılamaz. Satılırsa vergi ödemek zorunda kalırsınız. Sürücü belgesine gelince 1 ocak 2016 itibariyle h sınıfı sürücü belgesi kalkıyor. Yeni düzenlemede verilecek ehliyetlerin yurt dışında kullanımıda olacak ama tam olarak hangi ülkeleri kapsıyor o henüz belli değil. Sürücü belgelerinde dünya standartlarında bir norm birliği sağlanmaya çalışılıyor. Düzenleme yürürlüğe girdiğinde detaylar dahada netliğe kavuşur.

Tekerlekli Sandalye