Yüzde 91 raporla emeklilik

Tüm arkadaşlara selamlar.
Akciğer kanseri teşhisi ile hastaneye yattım ve ameliyat oldum. Ameliyatta sağ akciğerimin üst 2 lobu alındı ve şu anda kemoterapi görüyorum.
Taburcu olduktan sonra maliyenin vergi indirim birimine başvurarak hataneye sevk aldım ve hatane birimlerini gezerek hastalıklarımı tespit ettirdim ve sonucu karar için hastane heyetine verdim.
Heyetin verdiği karar ile yüzde 80 onkoloji yüzde 51 kalp rahatsızlığı ile yüzde 91 rapor aldım. Raporu maliyeye gönderdiler ve maliyede Ankara genel müdürlüğünün heyetine gönderdi.
Ankaradan gelen yazı ile eksik evraklar istendi ve evraklar tamamlanarak tekrar gönderilmesi sonucunda yüzde 91 ile Birinci derece işgörememezlik raporu 2 yılda bir kontrol şartı ile geldi.
Ben 1965 doğumluyum. 01.11.1981 tarihi ile ssk girişim bulunmaktadır. Bu ssk girişi ile yaklaşık 3 yıl ssk lı olarak değişik yerlerde çalıştım. Daha sonra kendi işyerimi kurdum ve Bağkur beni kendiliğinden bağkur sigortalı bünyesine aldı.
2008 yılında maliye ve dernek kaydımın olmasına rağmen bağkurda kaydım görülmediği halde aftan yararlanarak borcumu yatırdım. Elimde belgelerim mevcut.
6111 affında da tekrar başvurararak aftan yararlandım ve 2008 yılından bu yana olan borcumu af kapsamına soktum. Fakat bunu yaparken bağkur daha önce yatırdığım 4 yıl 10 ay lık pirim borcumdan 2 yılını kesti. Sebebini sorduğumda 2008 yılındaki aftan o anda maliye ve dernek kaydım olmasından ve faaliyetimin sürdürülmesinden dolayı faydalanamadığımı ve yatırılan paranın eski pirim borçlarıma mahsup edilerek hesaplandığını söylediler.
Şun anda 10 aydır ssk lı olarak çalışan görülmekteyim.
Bu Durumda izlemem gereken yol nedir arkadaşlar?

01.11.1981 ssk girişim.
ssk toplam yatan pirim gün sayısı : 1056 gün.
Bağkur 2 yıllık kesintiden sonra görülen 5 yıl 7 ay 2 gün (toplam 2012 gün).
Genel toplam: 3068 gün. askerlik ve yurt dışı borçlanması yapılmadan.

Bağkura olan borcumu ödeyip ssk dan emeklilik isteyebilirmiyim ve izlemem gereken yol nedir. Maliyenin verdiği sakatlık raporu ssk için yeterlimi?

2 yılımı silen bağkura dan bu 2 yılımı geri isteyebilirmiyim? bu 2 yıllık pirim emeklilik maaş miktarımı etkilermi?

izlemem gereken yolu yazarsanız sevinirim arkadaşlar. Hepinize teşekkür ederim.

Sizin şartlarınız malulen emeklilik için ancak siz SGK ya malulen değil, erken yaşlılık emekliliği için başvurmuşsunz ve onlar o şekilde değerlendirmiş. Sizin şartlarınız hem malulen hemde erken yaşlılık emekliliği için uygun. Malulen emekli olabilmek için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde %60 sakatlığınız olmaması daha sonra bu oranın maluliyet derecesi ve üzerine çıkmış olması gerekir. Sizde de tam böyle olmuş. Bu şartları taşıyan biri 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primle emekli olur. Malulen emeklilik şartları bu şekilde. Ve fakat malulen emekli olunca yeniden çalışamazsınız. Çalışırsanız emekli maaşınız kesilir. Erken yaşlılık emekliliğinde ise SGDP (sosyal güvenlik destek primi) ödeyerek çalışırsınız.

Buna göe erken yaşlılık emekliğinden yararlanabilmeniz için son yedi yılda en fazla prim hangi kuruma ödenmişse oradan emekli olunur. Sizin Bağ-Kur a daha fazla priminiz ödenmiş. Dolayısıyla bağ-kurdan emekli olursunuz. Bağ-kur emekli şartları ise Çalışma Gücünde Kayıp Oranı %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün ile emekli olur. Askerlik borçlanması yapılarak açık kapatılabilir. Bağ-kur için. Tercih sizin ikisinden birini seçiniz.

cevabınıza teşekkür ederim.
Ben emeklilik için hiç bir yere başvurmadım. Sadece vergi indirimi için başvurdum ve yüzde 91 geldi.
Bu durumda mantıklı olan ssk dan malulen emekkliliğe başvurmak.
Malulen emeklilikte yatan prim gün sayısı 1800 günden fazlası bağlanacak olan maaşı etkiliyormu? etkiliyorsa ne kadar etkiliyor.
misal benim şu anda toplam 3068 günüm var. Askerlik ve yurt dışını da ekletsem bağlanacak maaş artarmı? yoksa kayda değer bişi farketmezmi?

Primlerin fazla olması emekli maaşında ufak bir artışa neden olur. Ama öyle çokta dikkate alınan bir atrışa neden olmaz. Ben olsam prim gün sayım yeterli ise askerlik ve yurt dışı borçlanmasını yapmam.

İlgi ve alakanıza teşekkür ederim.
Bu durumda bağkura olan borcumu kapatıp ssk dan pirim birleştirmesini isteyip malulen emeklilik talep etmemmi gerekiyor?
2 yıl sonra rapor yenilenmesinin istenmesi bir sorun yaratırmı? yoksa ssk beni hastaneye tekrar sevk ettikten sonramı karar verir?

Siz kendiniz hangi kurumdan emekli olacağınıza karar veremezsiniz. Son 7 yıl içinde en fazla prim hangi kuruma yatırılmışsa oradan emekli edilirsiniz. SSK yada Bağ-Kur. Rapor yenilenmesi bir sorun çıkartmaz. Daha doğrusu rapor yenilemede oran düşmedikce bişey olmaz.

ilk girişim ssk. daha sonra uzun bir süre bağkurlu oldum. şu anda 1 yılı aşkındır ssk lıyım ve pirimleri ödeniyor. rahatsızlığım ve raporum 1 yıl içerisinde olan bir durum. Bu durumda malulen emeklilikte son kuruma başvurulmuyormu?

merhaba arkadaşlar ben 2000 yılında sigortalı işe başladım yüzde altmış sekiz özürlü raporum var 3655 günü doldurmuşum artı 2004 yılından bu yana vergi indiriminde yararlanıyorum emekli olabilirmiyim teşekürler

Merhaba halil bey benim işe giriş tarihim 07.05 .2002 yılında pazartesi günü işie başladım evet ssk mensubuyum tesekür ederim önceki sorumda sigortalılık tarimi yanlış yazmışım yani 2002de başlamışım gün ay doğru ayrıca vergi indiminden yaralama tarihim 13.07 2004 yılında başlamışım şu an özürlü raporum % 68 onanında çalışma gücüm kayıptır teşekür ederim

Halil bey ben geçenlerde SGK kurumuna gittim benden dilekçe yazmamı söylediler ben dilekçeyi doldurdum antalya SSK na gönderdiler

Geri