Zamanında emekli olmaz isem kaybım olur mu?

IŞIL ÖZYÜREK

Üye
Üye
merhabalar,
Emeklilik sürem dolmak üzere. Zamanında olmaz isem bi kaybım oluyormu?
bilgisi olan paylaşım yapabilirse sevinirim.
Teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
engelli kadrosunda iseniz; diğer bilinen prosedür işlemiş onaylatmış iseniz...
emeklilik süreniz gelse bile birşey kaybetmezsiniz.

Maaş kriterleri konusu hariç...

IŞIL ÖZYÜREK

Üye
Üye
Merhaba,
evet engelli kadrosunda çalışıyorum bildiğim kadarı ile zamanında emekli olmam yararıma oluyor ama her kafadan farklı ses çıkıyor

süreci başlatmadım henüz. maaş kriteri konusunu açarmısınız biraz? ne yaparsam ne olur?

Son düzenleme:

Doğan_ayd

Üye
Üye

Bilinen prosedürler nelerdir benim de malulen emeklilik zamanım yaklaşıyor emekli olmam gerekiyor mu olmazsam emeklilik hakkım kayboluyor mu ve emekli olursam alabileceğim emekli aylığı ne kadar olur

İsen Buga

Üye
Üye
iyi soru; endişeye hiç gerek yok.

18 yaşında işe başlayan engelli isterse 65 yaşına kadar çalışır isterse 15-20 yıl (engel derecesi ve kademeye göre) emekliliği geldiğinde emekli olur. yanı zorlama yoktur.
Emeklilik zamanı geldiğinde devam edebilirsiniz. Benim emekliliğim 9 sene önce geldi hala çalışıyorum: sıkıntı yok. amirimle anlaşamazsam ya iş değiştiririm yada emeklilik dilekçemi veririm. Neden emekli olmuyorum: Şartlar kötü neden emekli olayım. Sağlığım elverdiği sürece çalışırım. Engelli kadrodayım, vergi indirimi de aldım. No problem, no tasa...

Sorun şu: 2003 den önce işe girenler ne kadar zaman geçirirse emekli maaşı o kadar yükseliyordu.
2003-2008 arası çalışmaya devam edenlere gelince sabit idi. yani emekli olmayıp da çalışıcam diyenler birşey kaybetmiyor birşey kazanmıyor ama 2003 den öncekiler ne kadar çalışırsa emeklilik o kadar artıyor.
2008 sonraki sistemleri karamsar; belli kriterler....
(-anlatmaya kalkışırsam uzar- değmez yani yazmaya.. ama siz araştırın. okumak sizin morali bozmasın bilgi sahibi olun yeter: şartlar öyle böyle çalışmamız gerekiyor....)....

belli kriterler demiştim. EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar haberlerde çıktı ya emekli olmak istiyor ama yaşa takıldı.. Çalışmıyor mu evet çalışıyor ama sigorta ödenmiyor. Niye dedim ya kriterler uzun uzun iş...
Aslında çalışanların kendileri sigorta ödenmesini istemiyor. Primlerin artırılmasını istemiyor. İllegal iş yapıyorlar yakalanırsa patron ceza yer.. Aslında seyyar işlerde çalışırlar belli etmezler (seyyar işi bende yaptım kolay değil, zabıtayı atlatmak gerek; belge yok vergi yok...)

2008 den sora dönem kim ne kadar uzun çalışırsa ne kadar çok prim yatarsa emekli maaşı o kadar erir. Şimdi sana gelelim soruları cevaplayayım:
Asgari ücrette çalışıyorsam primleri artırmaya değmez. Bakın bu benim genel görüşüm: Bil diye söylüyorum moralınızı bozmak için değil. ben fikir verdim diye hemen emekli olmak zorunda değilsin. İyi düşün, kararı sizin almanız kararı sizin bilgiler doğrultusunda vermeniz gerekiyor ki ne gerekiyor ama gerekiyor.

Emekli olmayıp da çalışabilirsiniz sıkıntı yok ama 2008 sonraki dönemler düşün.. Kriterleri de hesapla: herkesin maaşı düşmüyor belli kriterler içinde kalanların maaşı eriyor. Emekli olup aynı işyerinde de çalışabilirsiniz; kriter şu: 2008 öncesi işe girişli iseniz ve kamuda değilseniz. Kamuda olanlar emekli olup da özel sektörde işe girebilir, sıkıntı olmaz maaş erimez.
Nihai kararı benim bilgim ile verme: çevreye danış sağlıklı karar almalısınız....

9 yıldır fazladan çalışıyorum niye: şu anki durumda ekonomik şartlar öyle gerektiriyor. yaşlanınca zaten pek paraya ihtiyacım olmayacak beni idare edecek maaş yeterli olacak.

Doğan_ayd

Üye
Üye
Ayrıntılı bilgi için teşekkür ederim yalnız küçük bir araştırma yapınca kimisi çok daha düşük maaş verilir diyor kimisi de normal emekli maaşının %5 üstü verilir diyor sizin bir bilginiz var mı bu konuda?

İsen Buga

Üye
Üye
2000-2003-2008 yıllar arası değişen prim yatırımları yüzünden...Ama belli kriterler.. Yani asgari ücretli olup da devamlı çalışmak isteyenlerin primleri doldurduğundan sonra emeklilik maaşı erir. o yüzden kaçak çalışanlar çok fazla. Çözüm getirmek yerine EYT emeklilik arıyorlar.
Yüksek maaş alanlarda ise primler yüksek o yüzden erimeyebilir. Belli bir kriterleri budur.
Emekli maaşı kabaca hesaplamasına gelince;
Şuanki net maaşınızı ele alın. Yardım varsa çıkarın normal maaş gelin. Emekli olduğunuzda o maaşınıza 0,6 ile 0,85 çarpın.
0,6 ile çıkan sonuç en düşük maaşınız,
0,85 ile çıkan sonuç en yüksek maaşınızdır. Kabaca ortalaması o civarda maaş alırsınız.

Doğan_ayd

Üye
Üye
Yardımdan kastınız yol+yemek değilse hesaplamama göre 4000-6000 arası oluyor ilgi alakanız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye