Zihinsel engelli 5 çocuğu ile yaşam mücadelesi veriyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
MALATYA - Malatya'nın Pütürge ilçesinde 5 zihinsel engelli çocuğuyla yaşam mücadelesi veren aile onların bakımını sağlıklı çocuklarıyla yapmaya çalışıyor.

Amcasının kızı ile evlendikten sonra 9 çocuğundan 5'i zihinsel engelli olan baba Mustafa Kaymaz (57), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pütürge ilçesine bağlı Deredüzü köyünde çok zor bir hayat sürmelerine rağmen engelli çocuklarına bakmaya çalıştıklarını söyledi.

Depremde yıkılan evinin yerine devletin kendisine deprem konutu yaptırdığını belirten Kaymaz, deprem konutunda eşi ve çocuklarıyla yaşadığını belirterek, '9 çocuğum var, 5'i zihinsel özürlü. Eşim akrabam, amcamın kızı' dedi.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun 5 zihinsel özürlü çocuğunun 3'üne maaş bağladığını belirten Kaymaz, Aydın (30), Rabia (28), Emre (19), Fatih (19), Seher (25) isimli çocuklarının zihinsel özürlü olduğu belirtti.

Mustafa Kaymaz, 5 çocuktan Emre ve Fatih'in ikiz olduğunu, Seher'in de ikizinin askerde olduğunu ve sağlıklı olduğunu aktardı.

Kaymaz, şöyle konuştu:

'Zihinsel özürlü çocuklarım küçükken İstanbul Yükçüler Derneği'nde hamallık yapıyordum. Bu şekilde ailemin geçimini sağlıyordum. 7 yıldır İstanbul'a gitmiyorum. Ailemle burada kalıyorum.

Çünkü özellikle erkek çocukların vücut temizliği konusunda yardıma ihtiyacı oluyor. Anneleri de tek başına hem kızları hem erkekleri yapamıyor. Bu nedenle artık çalışmak için İstanbul'a gitmiyorum. Fatih, sinirden ellerini ısırır. Mecburen onun yanından ayrılmam. Ellerini ısırmasın diye.'

- BİR GÖZÜ MAVİ, DİĞERİ KAHVERENGİ-

Mustafa Kaymaz, Fatih'in iki gözünün renklerinin doğuştan farklı olduğunu, birinin renginin mavi, diğerinin ise kahverengi olduğunu dile getirdi.

Zihinsel özürlü çocuklarının geceleri elektrik kesilince paniğe kapıldığını ifade eden Kaymaz, elektrik kesilince eşi ile birlikte çocuklarının ellerini tuttuklarını ve onları sakinleştirdiklerini anlattı.

Kaymaz, 'Zihinsel özürlü olan çocuklarım tırnaklarını bile kesemiyorlar. Tırnaklarını keserim, tıraşlarını yaparım. Erkekleri banyo yaptırırım. Kızları da annesi banyo yaptırır. 13 yaşında bir oğlum daha var, Sönmez. Sönmez, kardeşlerinin bakımı konusunda bana ve annesine yardım eder' dedi.

Zihinsel engelli ağabey ve ablalarına anne ve babası ile birlikte bakmaya çalışan Sönmez Kaymaz (13), ağabeylerini ve ablalarını sevdiğini ve iyi anlaştıklarını, ağabeylerinin tıraşına yardım ettiğini, ağabeylerinin ve ablalarının tırnaklarını kestiğini belirtti.

Küçük kardeş Kaymaz, ilköğretim okulunda okuduğunu ve büyüdüğünde polis olmak istediğini kaydetti.

malatyaguncel

Tekerlekli Sandalye