Zihinsel Engelli Ablam İçin Evde Bakım Maaşı Alabilirmiyim?

melisgül

Üye
Üye
arkadaşlar merhaba,ben üye olmadan da sürekli bu siteyi takip ediyordum.ancak artık kendi soruma cevap aramak istediğimden sizlere sormak istedim.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

benim ablam 38 yaşında.ve hiç bir ihtiyacını kendisi göremiyor.annem ocak ayına kadar ablama bakabilecek durumdaydı ancak ard arda arkadaşını ve babasını kaybetti.ve ağır depresyona girdi.ona ablam bakıyor.

ihtiyacını göremeyen ablam ise ocak ayından beri benimle birlikte kalıyor.ben ocak ayına kadar sigortalı olarak çalışıyordum.ancak kendi çocuklarım ve ablam derken işten ayrılmak durumunda kaldım.eşimden de 4 yıl önce ayrıldım.şuan ablamın aldığı yetim maaşından den başka gelirim yok.ve çok ama cok zorlanıyorum.ona borç buna borç kaç aydır mücadele ediyorum.evim kira.sizce ne yapmalıyım nereden başlamalıyım.ablam zihinsel engelli,küçükken menenjit geçirmiş,hiç bir şeye aklı ermiyor malesef.önüne koymazsan aç kalır,kişisel bakım bana ait.bakım parası alırmıyım.nasıl olur merak ediyorum.nereden başlamam lazım yol gösterirmisiniz.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öncelikle ablanızın engel oran durumunu belirlemek için rapor almanız lazım bu raporda ağır özürlü ibaresi olması gerekmektedir. Sonrasında eve giren gelir kişi başına bölündüğü zaman 487 tl geçmeme şartı koyulmuştur bu şartın uyması gerekiyor anlattığınıza göre zaten ablanız kendi ihtiyaçlarını gideremez haldeymiş bahsettiğim diğer hususlarda uygunsa sosyal hizmetlere evde bakım maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz.

sinandeniz

Üye
Üye
Gülümse_Hayata arkadaşlarımızın dediklrine ek olarakta şunu söyleyim ablanızın ikameti sizinle aynı adreste olması lazım yani söylediğinize göre önceleri annenizle beraber başka bir adreste kalıyormuş şimdi sizinle berabermiş yani nufustada muhtardada sizinle aynı adreste görünmesi lazım ve evde bakım maaşınız olursa ki söylediklerinize göre allahın izniyle kesin olur evde bakım maaşı aldığınız sürece adres aynı olması lazım yani biraz annenizde biraz sizde kalma gibi bir durum söz konusu olamaz olurda ki başka bir adrese gitmeside gerekirse kısa dönemde olsa bunu sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna bildirmeniz şart birde başvurunuzu yaptıktan sonra eve heyet gelecek kontrol için sizin evde olmanız lazım o heyet geldiğinde bunları size şimdiden söylemek istedimki daha net adımlarla ilerlemeniz için allah kolaylık ve ablanıza annenize şifa versin inşallah sağlıcakla

gülümse_hayata

Üye
Üye
Teşekkürler sinandeniz benim atladığım yerleri sen eklemişsin işte sitemizin işbirliği:)

S

simurg19

Guest
öncelikle aramıza hoşgeldiniz ben ilk önce başhekimlikten başladım dilekçe verdim sonra işlemler başladı hastaneden raporu aldıktan sonra sosyal hizmetlere baş vurdum onlarda resmi kurumlara yönlendirdiler 6 tane kurum dolaştım teslim ettim heyete eve gelmediler biz babamı sosyal hizmetlere heyet için kendimiz götürdük yatalak değilse buraya getire bilirsiniz dediler başvurduktan sonra beşinci ayda bakım parası almaya başladım arkadaşların dediği gibi ablanızın ikameti sizin evde olması gerekiyor.annenize ablanıza acil şifalar diliyorum .

melisgül

Üye
Üye
herkeze teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye