Zihinsel Engelli Ablam'ın Diş Sorunu İçin Fikir Almak İstiyorum

denizgül

Üye
Üye
Değerli arkadaşlar merhaba, benim ablam zihinsel özürlü 42 yaşında Ankara'da oturuyoruz. Kardeşimin dişleri kalmadı, üst tarafta sadece 4 tane alt damakta 8 tane, çiğneyemediğinden çoğu zaman yutmak zorunda kalıyor buda mide rahatsızlığına ve daha bilemediğim daha birçok problemlere sebebiyet veriyor, dişçi koltuğunda rahat oturamadığından problem yaşıyoruz, birkaç kez hacettepe ve ank.ünv hastanesinde anestezi yoluyla çekim yapıldı, ancak artık dişlerini yaptırmamız gerekiyor. Özel bir klinikte kalan dilerinin tamamını çekelim çünkü zaten sağlıklı değil dediler sonrada damak yapalım ancak hasta kullanmayabilir, reddedebilir dedikleri zaman bu kez ikiliemde kaldım,

Damak yaptırmaya karar versem kullanmazsa bu kez mevcut dişlerindende olacak,
implant yapılmaz yaparız diyenler işi ticarete dökenlerdir diyenlerde var gerekçe olarak hastanın normal insanlar gibi hijyenini sağlayamayacağı,implantın çok müşgil bir süreç sonucu başarılı olduğunu bizim hastamız için çok zor hatta imkansız olduğunu söylediler.

Damak yaptırılınca bu damağı her seferinde akşamları çıkarmak durumundamıyız? corega gibi yapıştıcılar ile birkaç gün kullanılabilir diyenlerde var,
konu hakkında bilgim yok, kardeşim için ne yapabilirim, düşünceleriniz nelerdir?

Tekerlekli Sandalye