Zihinsel engelli adına ÖTV’siz araç alımı?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Zihinsel engelli yakını olanlar (kardeş, anne, baba vb. gibi) yakınım adına ÖTV indirimli engelli otomobili nasıl alırım sorusunu sık sık sormaktalar. Genel anlamda ÖTV indirimli engelli aracı almak için kurallar üç aşağı beş yukarı aynı olsa da iş zihinsel engellilere gelince durum biraz olsun değişiyor.

zihinsel.jpg

Eğer aracı üzerine alacağınız kişi (örnekse kardeşiniz, oğlunuz) 18 yaş altıysa çok fazla prosedürle uğraşmadan ötv indirimli araç alabiliyorsanız, yoğ eğer kişi 18 yaşı üzerindeyse akli melekeleri yerinde olmadığından vasi kararı çıkartıp öyle ötv indiriminden yararlanabilirsiniz. 18 yaş altı zihinsel engelliler için araç alımının çok kolay olduğunu söyledik. Şimdi sıra 18 yaş üstü zihinsel engelliler adına araç alımında izlenecek yola. Kolay olanı herkes yapar biz zor olanı anlatalım.
Vasi kararı olmadığını varsayarak anlatıyoruz.

Sağlık kurulu vermeye yetkili bir hastaneden özürlü sağlık raporu alıyorsunuz. Önemli not: rapor oranının kesinlikle yüzde 90 ve üzeri olacak. Zihinsel engelli olupta özür oranı yüzde 90’ın altında olan zihinsel engelliler adına ötv istisnalı araç alınmıyor.

%90 Ve üzeri raporu aldınız. Bundan sonra vasi ataması için bir dilekçe yazarak mahkemeye başvuruyorsunuz. Vasi atamasına sulh hukuk mahkemeleri bakıyor. Dilekcenizi yazdıktan sonra (veya yazdırdıktan sonra) dilekçe ekine sağlık raporunuzun “aslı gibidir ibareli” örneğini vukuatlı nufüs suretini iliştirip evrakları içeri verin. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra bağlı bulunduğunuz ildeki adliyenin yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte 2- 4 ay sonraya mahkeme günü verecekler. Dava günü geldiğinde 5-10 dakikalık kısa bir mahkeme sürecinden sonra duruşmanız bitiyor. Sonrasında gerekçeli kararı bekleyeceksiniz. Buda 1 ila 2 ay içerisinde olup bitiyor.
Bu işlemler bittikten sonra iş araç alım safhasına geçiyor. Bu kısımda bir otomobil bayisinden değil birkaç otomobil bayisinden fiyat alınız. Zira otomobil bayileri engelli aracı dedi mi sanki devletin almadığı ÖTV yi kendi ceplerinden ödüyormuş gibi ÖTV hesaplamada kata külli işler çeviriyorlar. Bayi ile anlaşırsanız şu belgeleri bayiye verdiğinizde işlem çorap söküğü gibi devam edecektir.

• Engelli raporunun aslı ve 2 noter onaylı fotokopisi
  • Noter onaylı vekâletname
  • Noter onaylı taahhütlü muvafakat
  • Noter işlemleri yaklaşık 200 lira tutuyor
  • Gerekçeli karar ve ek kararın fotokopisi
  • Engellinin nüfus cüzdanı fotokopisi
Tabi engelliler adına sadece motor silindir hacmi 1.6 olan araçları alabileceğinizi söylememe gerek yok. Silindir hacmi 1.6 yı geçen otomobiller için malasef ötv uygulaması yok.
Aslına bakılırsa zihinsel engelli kişi adına araç alımında tek sıkıntılı nokta vasi kararı. Diğer engelliler için h sınıfı ehliyet alacak eğer özel donanıma ihtiyaç duyuyorsa araca özel tertibat takılacak vs daha fazla ayrıntı var. Zihinsel engelliler ötv (özel tüketim vergisi) indirimli araç alırken dediğimiz gibi sadece vasi kararının çıkması noktasında sıkıntı yaşıyorlar. Bunun dışında özel tertibatlı araç h sınıfı ehliyet vs gibi işlemlerle uğraşmadıklarından daha seri şekilde araç alabilmekteler.

serapkam

Üye
Üye
Merhaba
Ben %92 raporla anannemin vasisi olarak araba almak istiyorum fakat vasi belgemizin yanına noter ek karar olarak izin belgesi istedi. Fakat mahkemeye başvurduğumda hakim red kararı verdi. İtiraz etmek içinde geç kalmıştım. Bimere bu sorunu yazdığımda böle bi haktan yararlanmak için bi engeliniz yok fakat hakim red kararı verdiyse biz birşey yapamayız. hakime sorun niye red verdi diye cvp geldi. Devletin verdiği bu haktan neden yararlanamıyorum. Nasıl bir yol çizmem gerekir. konuyla ilgili bilgi vermenizi rica ederim.
Teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Temyize gitmek içinmi geç kaldınız?

ugurabi123

Üye
Üye
YAzınızı okudum öncellikle elinize sağlık.Acilen cevaba ihtiyacım var araç almaya karar verdik ve alcağımız aracı seçtik 15 inde geliyo araç ve babanneme engelli raporu aldık %50 ortopediden %50 nörolojiden(orta derece demans) %20 30 civarı 1 2 şeyden daha aldı kalp göğüs vs. vekalatname vermesi gerekikyodu babama ama noter vasisi olması gerekiyor dedi ve vekaleti verdirmedi tam zihinsel engelli değil ama sıkıntısı var tabi bizim istediğimiz mahkemelerde 3 4 ay zaman geçirip babannemi mahkeme hastane vs dolaştırmak istemiyoruz kadın zaten yürüyemiyo vs. raporu alırken bile çok zorlandık doktor doktor bunun başka bi kolay yolu yokmudur ? teşekkürler ..
Not: Tanıdık bi noterle konuştuk satış için vekalet vermeden kendisi emniyet müdürlüğüne gidip parmak basar öyle halledebilirsiniz dedi vekaletsiz daha önce böyle yapan olmuş vekaletsiz isimde verdi bizde şimdi böyle yapmaya karar verdik 15 inde acaba bu yöntemde sıkıntı çıkarmı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuya ilişkin bir şey diyemiyorum. Sonucu aktarırsanız hepimiz bilgilenmiş oluruz. Noter öyle diyor ve daha önceden yapanlar varsa demekki bir bildiği var. Öğrenmeniğn tek yolu deneyip görmek.

eneskaya

Üye
Üye
Baktigimiz bir engelli var . Araba almak istiyoruz . Vasiligi var ama araba almak icin ek vasilik istediler .acaba ek vasilik nasil alinir ( pesin alacagiz) yardim ederseniz cok sevinirim

mrtizmir

Üye
Üye
Ek vasilik nedir?

vasilik konusunda bende yaşadığım son durumu yazıyım istedim bilgi amaçlı..benim kızım %99 engelli 22 yaşında..18 yaşından sonraki yönetmeliği bildiğim için mahkemeden..vasi..kararı almıştım zaten..dün itibariyle kızımın üzerine 2.el bi araç almak için notere gittim..benden..vasi..kararını istediler verdim..ancak görevli bana bide..ek karar..almanız azım dedi..bende kendisine karardaki..VELİNİN VELAYETİ ALTINA ALINAN ÇOCUĞU İLE İLGİLİ OLARAK VESAYET MAKAMINDAN İZİN ALMAKSIZIN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPMA YETKİSİ BULUNDUĞUNA...yazan maddeyi gösterdim..bu sefer görevli 1 dk dedi ve içeri gitti..daha sonra gelip evet bu aynı zamanda vesayetmiş satışı kızınızın üzerine yapabiliriz dedi ve yaptı..2-3 içindede trafiğe gidicem İnşallah..yani bu..ek karar..denen belgeyi kapsayan bi karar olduğu için zaten gerek duyulmadı araç alımında..ama ben kızımın üzerine 5 sene önce 0 bi araç almıştım..onunda 1 ağustosta satışını yapıcaz ama bu belge satıştada yeterlidir İnşallah..bilgi amaçlı paylaşmak istedim..iyi günler

mrtizmir

Üye
Üye
vasilik konusunda bende yaşadığım son durumu yazıyım istedim bilgi amaçlı..benim kızım %99 engelli 22 yaşında..18 yaşından sonraki yönetmeliği bildiğim için mahkemeden..vasi..kararı almıştım zaten..dün itibariyle kızımın üzerine 2.el bi araç almak için notere gittim..benden..vasi..kararını istediler verdim..ancak görevli bana bide..ek karar..almanız azım dedi..bende kendisine karardaki..VELİNİN VELAYETİ ALTINA ALINAN ÇOCUĞU İLE İLGİLİ OLARAK VESAYET MAKAMINDAN İZİN ALMAKSIZIN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPMA YETKİSİ BULUNDUĞUNA...yazan maddeyi gösterdim..bu sefer görevli 1 dk dedi ve içeri gitti..daha sonra gelip evet bu aynı zamanda vesayetmiş satışı kızınızın üzerine yapabiliriz dedi ve yaptı..2-3 içindede trafiğe gidicem İnşallah..yani bu..ek karar..denen belgeyi kapsayan bi karar olduğu için zaten gerek duyulmadı araç alımında..ama ben kızımın üzerine 5 sene önce 0 bi araç almıştım..onunda 1 ağustosta satışını yapıcaz ama bu belge satıştada yeterlidir İnşallah..bilgi amaçlı paylaşmak istedim..iyi günler

bu konuda son olanıda paylaşayım..kızımın üzerine aldığımız 2.el araçın bütün rewsmi işlemleri normal ilerledi..sadece trafik stescilde ruhsata..engelli aracı..damgası vurulmadı engelli araç kimlik kartı verildi ön cama takılan..plakadan kalkmış zaten..son olarak m.t.v muaffiyeti için vergi dairesine gittim..ancak orda kızın üzerindeki diğer araç gündeme geldi ve m.t.v..muaffiyetinden sadece 1 araç faydalanabilir dendi..böyle bir durumla karşılaştım paylaşmak istedim..

Tekerlekli Sandalye