Zihinsel engelli çocuklar için yatılı rehabilitasyon merkezleri var mı?

atitengri

Üye
Üye
%80 zihinsel engelli oğlum için yatılı olan rehabilitaston merkezi ya da her ne ise okul vesaire bir derman arıyorum..kendim 55 yaşındayım ve açıkçası psikolojim iyice alt üst oldu..yatılı olan ne varsa artık oğlumu vermek istiyorum çünkü dayanacak gücüm kalmadı, beni dinlemiyor. şayet böyle bir yer varsa yardım edin lütfen, özellikle Ankara'da var ise çok iyi olur, çünkü akrabam var orada ve ara ara kontrol edebilirim...devletin böyle çocuklar için yatılı destek merkezleri yok mu acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yatılı rehabilitasyon merkezi varmı bilmiyorum ama ankara'da bu türden çocuklar için bir yığın rehabilitasyon merkezi var.

ANKARA
Akademi Ziihinsel Engeliler Eğitim ve
Reh. Merkezi Yenimahalle Şubesi
Esentepe Mah. Muhaç Sk. No:159
YENİMAHALLE /ANKARA
0312 327 79 80
ANKARA
Aldem Batıkent Zihinsel Engelliler
Eğitim ve Rehabiliatasyon Merkezi
İlk Yerleşim Mah.Elelele Sitesi 10.Cad.
356.Sk. No:2 Batıkent ANKARA
0312 354 95 40
ANKARA
Barış Zihinsel Özürlü Çocuklar Eğitim
ve Rehabilitasyon Merkezi
Kubilay Sk. No:13 Tandoğan
03122324536-03122324146
ANKARA
Çankaya Zihinsel Engelliler Eğitim ve
Rehabilitasyon Merkezi
Maltepe Mah. Yayla Sk. No:4/6-7

(312) 231-4270

ANKARA
Öz-Çözüm-Der Zihinsel Özürlüler Eğitim
Abdullah Cevdet Sk. No:20/5 Çankaya
03124402482-03124402682
ANKARA
Özel Ada Grup Zihinsel Engelliler
Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Vedat Dalokay Cad.No:83/5 G.O.P.
0312.4360330 4360331 Faks: 4360332
ANKARA
Özel Aldem Zihinsel Engelliler Eğitim
Çağdaş Sk. No:29/1-3 Aydınlıkevler
03123174606-

03123175073
ANKARA
Özel Ankara Denge Zihinsel Engelliler
Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
İstasyon Mah. Kartal Sk. No:23/A Sincan
03122766464-03122766465

atitengri

Üye
Üye
peki türkiye'de hiç yatılı yer yok mu böyle zihinsel engelliler için?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu kısımlarla görüşün yatılı olarak kabul etmiyorlar mı?
Çocugunuzun bakım merkezine yatırılması halinde bakım merkezine bakım ücretini devlet ödemektedir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir üst mesajımda "yatılı rehabilitasyon merkezi" olup olmadığını bilmediğimi söylemiştim.

atitengri

Üye
Üye
evet Halil Bey sizin deyişinize dikkat ettim ben sadece başka yerlerde de var mıdır diye merak ettim, ilginize teşekkür ederim Halil Bey ve Mehmet Bey..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şimdi zihinsel engellilerin genelinde bakıma muhtaçlık durumu olmasından dolayı özel merkezlerin sayısıda çığ gibi büyümektedir, çünkü bir merkez bir hastadan 2 asgari ücret tutarında devletten para almaktadır kısacası çok fazla yatılı merkez bulmanız mümkündür.

atitengri

Üye
Üye
Allah aşkına bu yatılı merkezler hangileriyse söyleyin, yukarıdaki Ankara olanların hiçbiri yatılı değilmiş aradık sorduk, hepsi gündüzlü okul şeklinde..bana yatılı lazım lütfen yardım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hanım efendi yatılı merkez olup olmadığımı bilmediğimi daha önce iki defa söyledim. Bilen arkadaşlar olursa konuya yazacaklardır.

F

Fırtına

Guest
merhaba atitengri,

Zeynep Çetin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi adı altında bir kaç adres buldum.. umarım faydası olur..

�ÇANAKKALE;

YENİ�DEN UMUT ÖZEL E��ĞİTİ�M VE REHABİ�Lİ�TASYON MERKEZ�İ,

TELEFON: 0286 263 04 59,
FAX: 0286 263 00 67,

BANDIRMA;

ZEYNEP Ç�ET�İN ÖZEL EĞİ��Tİ�M VE REHABİ�Lİ�TASYON MERKEZ�İ,

TELEFON: 0266 715 13 76,
FAX: 0266 715 13 77,

BURSA;

ZEYNEP �ÇETİ�N ÖZEL BAKIM MERKEZ�İ

TEL: 0224 413 79 99 / 0507 306 77 12,
FAX: 0224 413 29 99,

F

Fırtına

Guest
atitengri,

ben emin olmak için bu (0507 306 77 12) numarayı aradım.. ve konuştuğum bayan genel de zihinsel engelli bir hasta kabul etmiyoruz dedi.. ''bu tür konularda direk bulunduğunuz il'in sosyal hizmetlerini arayın, onlar size çok daha yardımcı olur..'' dedi.. istersen bulunduğun il'in sosyal hizmetlerini ara ve ordan sana yardımcı olsunlar..

atitengri

Üye
Üye
Fırtına,
çok teşekkür ederim ilgilendiğin için, ben çanakkale'de ikamet ediyorum, yeni umut'u da biliyorum ancak pek içim ısınmadı odaları çok dar çok fazla sayıda çocuğu da doldurup bu odaya nefes almak bile güç oluyor, oraya göndermişim bir iki aylığına ve oğlumun vücudunda kızıklar çıktı bi daha da yollamadım zaten...
Fırtına gerçekten çok teşekkürler ilgilendiğin için...

F

Fırtına

Guest
atitengri,

içinde bulunduğun durumu çok iyi anlıyorum..
zihinsel engelli bir birey ile yaşam hiç te kolay değildir.. ben üç zihinsel engelli birey ile dört sene bir arada yaşadım.. ve yirmibeş sene hayatımda oldular.. zihinsel engelli birey ile yaşıyorsan; çok sabırlı, özverili, bilinçli olacaksın.. inan benim bile psikolojimin bozulduğu an'lar olmuştu.. ki, bir arada yaşadığım zamanlar onyedi yaşında idim.. sabahtan akşama kadar o bireylerle ben ilgileniyordum.. gerçekten çok zordu.. bu zorluğun üstesinden gelebildim çok şükür..

dediğin gibi; söz dinlemiyorlar.. hırçınlar.. haklısın; yeri geliyor insanın gücü tükeniyor..!!!

bu bahsettiğim zihinsel engelli bireyleri bir zamanlar ebeveynleri de yatılı rehabilitasyon merkezine vermek istedi.. sonra vermekten vazgeçtiler.. anne; ''ben ölene kadar hiçbir yere vermem, benden sonra ne yaparsanız yapın..'' dedi.. ve şu anda bu zihinsel engelli bireylerin en büyüğü 53, diğeri 47 ve küçüğü 35 li yaşlarda.. anne'nin yaşı ise 68.. ve 53 yaşında olan çocuk 10 senedir yatağa mahkum.. tüm ihtiyacını annesi karşılıyor..

bu bireylerimiz zihinsel engelli.. akılları başlarında değil.. ebeveynleri olarak biz zor baş/edebiliyor/iken; başkalarının baş/etmeleri çok zor.. başkaları ebeveyn kadar sabırlı, özverili olamaz.. çocuklarımızı üzebilirler........!!! onların üzülmesine dayanabilir miyiz..?! dayanamayız..!!! işte bu üç zihinsel engelli bireyin anne'si çocuklarını bu yüzden yatılı rehabilitasyon merkezine vermedi..

sevgili atitengri,

seni çok iyi anlıyorum............ama keşke; oğlumuza bakabilecek gücü bulsan da, yatılı rehabilitasyon merkezine verme/sen..........senin yanında kalsa/yaşasa.. son an'ına kadar..!!!

sevgiler..

Mehmet Emin

Üye
Üye
Sayın Atitengri bu konuda size yardımcı olmak istiyorum.İzmir'den yazıyorum.Özel Nurel Zihinsel Engelli Bakım Merkezi olarakZihinsel Engellilere hizmet veriyoruz. Yatılı Bakım Merkezi Sorumlu Müdürüyüm.Ankara'da yatılı bakım hizmeti veren bakım merkezi bulunmamaktadır.İzmir'i düşünürseniz memnuniyetle yardımcı olmak isterim.

Mehmet Emin

Üye
Üye
Nurel Bakım Merkezimiz 16.Ağustos 2013 tarih ve 28737 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yayınladığı "Bakıma Muhtaç Engelli Bireylere Yönelik Özel Bakım Merkezi Yönetmeliği"ne uygun olarak 16.02.2014 tarihinde faaliyetine başlamıştır.

Nurel Bakım Merkezimiz 18 yaş ve üstü Zihinsel Engellilere yönelik yatılı bakım hizmeti sunmaktadır.49 kapasiteli olup bunun 24'ü Kadın,25'i erekek zihinsel engeli olan bireylerimize ayrılmıştır.

Mental Retardasyon tanısıyla ağır ve sürekli engeli olan bireylerin yanısıra,down sendromu olanlar,otizm tablosu yaşayan bireyler ve diğer zihinsel duygu durum bozukluğu bulunan bireyler bakım hizmetimizden faydalanabilmektedir.

İzmir Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü'nün denetimi ve uygulamalarına bağlı olarak çalışan merkezimizde engelli bireylerin kalabilmesi için;
a)18 yaş ve üstünde olması,
b)Zihinsel Engelinin bulunması,
c)Engelli Sağlık Kurulu Raporunun olması
d)Engel oranın %50'nin üzerinde olması,
e)Engel durumunun Ağır ve Sürekli olması,
f) Vesayet (vasi) kararının olması......gibi şartlar gerekmektedir.

Tüm Bakım Hizmeti masrafı devlet tarafından karşılandığı gibi engellinin ailesi tarafından da karşılanmaktadır.Buradaki temel ölçüt,kısıtlının ailesinin ekonomik geliridir.Asgari Ücret Tespit Komisyonunu belirlediği Asgari ücret rakamının 2/3'ü 510 TL rakamı baz alınır. Eve giren toplam gelir 510 TL ve altında ise tüm bakım hizmetini devlet karşılar.Bu rakam 510 TL 'nin üzerinde ise ailesi karşılar.

Nurel Bakım Merkezimizde Meslek elemanları (sosyal hizmet uzmanı,psikolog)çocuk gelişim uzmanı,hemşire,
bakım elemanlar ve teknik personeller çalışmaktadır..

Günlük program içinde : sabah kahvaltısı,etkinlik,ara öğün,öğlen yemeği,aktivite,yürüyüş,ara öğün,serbest zaman,akşam yemeği,grup etkinliği,yatma zamanı...gibi çalışmaları yürütmekteyiz.

Ayrıntılı bilgi ve rehberlik için memnuniyetle yardımcı olmaya hazırız..

ADRESİMİZ:Kazım karabekir Mh.Gaffar Okkan cd.No:5
Pancar-Torbalı İZMİR
Saygılar..İLGİNİZ İÇİN TSK EDERIM
Mehmet Emin GÖK
Sorumlu Müdür-Sosyal Hizmet Uzmanı

keskinbicak27

Üye
Üye
Arkadaşlar ben samsunda yaşıyorum burada yeni açılacak olan yatılı zihinsel engelli Dr Nejat Akyol isminde bakım merkezi açılma aşamasında sadece ufat tefek prosedürler kaldı ilgilenen arkadaşlar varsa sahibininin ismini ve telefonunu yazıyorum bi zihinsel engelli babası olarak atitengri isimli arkadaşı en iyi ben anlıyorum çok zor Sahibi Akay NARİN tlf 0532 134 38 01 arayıp nihat çimen den referans diye söylerseniz size gerekli yardımı yapacaklarından eminim aynı sorun bendede var çünkü bende oranın tam anlamıyla faaliyete geçmesini bekliyorum.isterse arkadaşlar bana 0 505 349 06 29 nolu telefondanda ulaşabilirler

Edizabi34

Üye
Üye
Ak o 183 arayın onlar size yardımcı olur. Bikere daha düşünün derim

Tekerlekli Sandalye